Prázdninová brigáda s příchutí malin

Každý má jinou představu o trávení letních prázdnin. Někteří si užívají klidu a pohodlí domova a vyráží ven s přáteli, jiní odlétají za prací či brigádou do zahraničí. Od roku 2009 tráví skupina vysokoškoláků každé léto ve Skotsku – na farmě ve vesničce Newtyle nedaleko města Dundee. A sbírají maliny.

 

0925 brigada-maliny-skotsko 1 simeckovaPokud se chcete zdokonalit v angličtině, poznat nové lidi, získat zkušenosti a přivydělat si, pak je brigáda v zahraničí to pravé. Konkrétně pak sběr malin ve Skotsku, kam jezdí skupinka vysokoškoláků každý rok. Je však třeba počítat i s tím, že se setkáte s nepříznivým počasím a špatnou úrodou, která může zapříčinit nízký výdělek.

Samotná farma, kam studenti jezdí sbírat maliny, nemá své webové stránky, ani nespolupracuje s žádnou agenturou. K této brigádě se dostala skupina studentů takzvanou „šeptandou“. Získali kontakt od sestry jednoho z nich, která zde dříve pracovala a která se k této příležitosti dostala díky svým známým. Nejprve je třeba kontaktovat majitelku farmy, která od vás pro začátek požaduje pouze jméno a e-mail. Farma v Newtylu jedna z nejmenších v okolí a je třeba nahlásit se na brigádu nejlépe už v zimě, a to z kapacitních důvodů. „Čím dřív se napíše, tím větší je šance, že je na farmě ještě místo,“ říká Štěpán, který tráví prázdniny s příchutí malin již poněkolikáté. Dříve zde majitelka zaměstnávala kolem 100 lidí, v současnosti se jejich počet omezil na 75 a jezdí sem pouze Češi. Okolní farmy jsou větší a zaměstnávají Poláky, Bulhary a Ukrajince.

0925 brigada-maliny-skotsko 1 simeckovaMajitelka farmy odpovídá na e-mail většinou do pár dnů. Pokud je pro vás na farmě místo, je na řadě zajistit si dopravu do Skotska a zpět, přičemž náklady si hradíte sami. Většinou se podaří dopravit se tam i zpět do 5 000 korun v případě, že chcete letět. Cesta autobusem je levnější. Štěpán už se dopravoval do Dundee různě: „Z Prahy do Londýna letadlem a odtud autobusem nebo z Prahy do Newcastlu letecky a do Dundee autobusem,“ popisuje. Autobusy jsou ve Velké Británii levnější v porovnání například s vlaky, kterými se někteří Štěpánovi známí do Dundee také dopravují.

Sezóna na farmě v Newtylu začíná v červenci a končí v půlce srpna, někdy i na konci. První den na farmě je spíše ve znamení formalit. Majitelka si najde váš e-mail a tím potvrdí, že jste přijeli. Následně vám přímo ona nebo supervizor přidělí karavan. Jakmile přijedou na farmu všichni přihlášení, je třeba podepsat, že jste byli poučení o tom, jak správně sbírat maliny. Vyplňujete také prohlášení o svém zdravotním stavu. Následuje nezbytné požární cvičení, kdy vám bude ukázáno, jak správně hasit, koho zavolat a tak dále.

0925 brigada-maliny-skotsko 2 simeckovaNedá se předem odhadovat, jakou výplatu si odvezete domů. Při tomto druhu brigády není člověk placen od hodiny, ale podle toho, kolik malin nasbírá. Záleží taky na úrodě a počasí. „Když je dobrá úroda a počasí přeje, člověk je schopen si vydělat i přes 30 000 korun. Ale zažil jsem už i lidi, kteří odjížděli s prázdnou,“ říká Štěpán a dodává, že to už záleží i na tom, jak moc je člověk v průběhu pobytu na farmě spořivý a za co všechno utrácí. Výplatu dostanete každý týden, většinou v sobotu.

Typický pracovní den na farmě začíná ráno v 8 hodin. Majitelka vlastní dvě pole. Buď se pracuje na poli hned vedle kempu, nebo se jezdí na vzdálenější pole autobusem zhruba 5 minut. Jako první se sbírají maliny, takzvané freshe, které se posílají přímo do obchodů. Kolem poledne se začínají sbírat maliny, takzvané frozeny, které se vyznačují horší kvalitou. Pracovní den končí někdy i v 18 hodin, dokud se nedosbírají maliny na celém poli a pokud je příznivé počasí. Kromě sbírání malin se můžete setkat i s hodinovou prací, např. vytrhávání plevele. Při této práci si vyděláte 6 liber za hodinu. Navíc během 6 týdnů na farmě nezažijete den volna, pracuje se každý den v týdnu, dokonce i o víkendu.

Pokud chcete strávit léto v zahraničí, oživit si znalost anglického jazyka, poznat novou zemi a nové lidi a přitom si ještě vydělat, pak je tento typ brigády přímo stvořený pro vás. Ovšem je třeba počítat s tím, že výše vaší odměny záleží především na tom, jaká je zrovna úroda, a tím pádem se připravit i na to, že domů přijedete bohatší „pouze“ o zkušenosti a zážitky.

Na podobné téma

Jak si vydělat v Norsku v kostce

Švýcarsko: Au-pair je slušně zaplacená dřina

Jak na obálkování (ne)zbohatnout

10 rad personalistů, jak uspět ve výběrovém řízení