Důvody, proč se stát členem studentské organizace, jsou jasné – chuť učit se novým věcem, najít si přátele a v případě
AIESEC také zkusit věci, ke kterým se na klasické stáži ve firmách jen stěží dostanete. A stejně to viděl i absolvent
Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity Peter Kürti. Na rozhodnutí, proč věnovat svůj volný čas právě této organizaci, měl zásadní vliv jeho strýc: „Už od dětství jsem od něj slýchával historky o AIESEC, stáži v Berlíně, na kterou se přes organizaci dostal, a také o pravidelných setkáních s bývalými členy. Vždy vzpomínal na to, jak mu organizace pomohla získat pracovní zkušenosti, cenná přátelství, a taky se zdokonalit v cizích jazycích. Myslím, že právě tahle kombinace byla hlavním důvodem, proč jsem si vybral AIESEC a ne jiný spolek.“
Studium až ve volném čase
Studentské organizace jsou obvykle chápány jako doplněk k vlastnímu studiu – tedy hlavní činnosti každého posluchače vysoké školy. Pro Petera, který se propracoval až do vedení brněnské pobočky organizace, se ale stala jeho původně „mimoškolní aktivita“ absolutní prioritou: „Škola mě naučila zodpovědnosti, osamostatnil jsem se, žil na vlastní pěst. Samotné studium ale nebylo moc náročné a díky tomu jsem se mohl naplno věnovat AIESEC.“ O svém studiu Peter tvrdí, že se mu věnoval ve volném čase při práci v AIESEC. Titul je určitě důležitý pro zaměstnavatele, ale o to, jakou školu a jaké studijní výsledky jste měli, podle něj tak úplně nejde.
V mládí poznávejte – pak vydělávejte
Proč se podle Petera zapojit do studentské organizace? „Klasické zaměstnání vám neuteče – možnost pracovat v AIESEC ano. Dokud jste mladí, je čas objevovat a poznávat.“ A u něj to platí doslova, členství v organizaci mu hlavně pomohlo rozšířit obzory. „Před tím, než jsem začal v organizaci aktivně působit, jsem byl velmi nesmělý a představa toho, že bych mohl někdy žít mimo střední Evropu, nepřipadala v úvahu. Ale protože AIESEC je mezinárodní organizace, začal jsem poznávat svět, pracovat s lidmi z různých koutů světa, naučil jsem se tolerovat odlišné kultury a zvyklosti. Z nesmělého a lokálně myslícího Petera se stal člověk, kterému není žádný kus světa cizí,“ říká. A že je to pravda dokazuje fakt, že Peter k dnešnímu dni navštívil téměř 40 zemí světa, a většinu z nich právě díky AIESEC. Cestování je Peterovou drogou a rád by navštívil alespoň 3 nové země každý rok.
Od studentů do Hongkongu
Nejvíce je Peter hrdý na to, že se během jeho působení v brněnské organizaci zdvojnásobil počet členů i stáží. Po této zkušenosti se rozhodl zkusit štěstí ve vedení rakouského AIESEC, kde měl na starosti práci s velkými společnostmi ale i neziskovými organizacemi, jako jsou Lékaři bez hranic. Po Rakousku Peter pokračoval rovnou do celosvětového vedení AIESEC v Rotterdamu a opět budoval vztahy s firmami.
Na otázku, kdy se z dobrovolnické aktivity stalo zaměstnání, odpovídá: „Ve chvíli, kdy si uvědomíte, jak moc vám práce v AIESEC pomáhá v osobním rozvoji. Když jasně vidíte, co se můžete naučit, a jak vás další den posune dál. Když získáváte příležitosti, které se vám jinde nenaskytnou.“ Členství v AIESEC mu také pomohlo k nynějšímu zaměstnání v Hongkongu – pro mediální skupinu Euromoney Institutional Investor pořádá konference zaměřené na podporu financování projektů z oblasti energetiky a infrastruktury po celé Asii – naposledy v Indonésii, která podle Petera tyto projekty nevyhnutně potřebuje.
Pokud vás představa členství ve studentské organizaci láká, jděte do toho. Když zjistíte, že to pro vás není, můžete kdykoli odejít bez pocitu lítosti, že jste to nezkusili. Klasická práce na vás počká a nikdy vám neuteče.
Ing. Peter Kürti
Conference Project Manager
Euromony Institutional Investor
www.euromoneyseminars.com
Ekonomicko-správní fakulta MU v Brně
Podniková ekonomika a management
Žije v Hongkongu.
V brněnské pobočce AIESEC působil téměř 4 roky, ve Vídni a Rotterdamu pak vždy po roce. V Hongkongu pracuje od října 2014.