Při stáži může vzniknout dlouhodobá spolupráce

/ROZHOVOR/ O absolventech humanitních oborů se říká, že se jim těžko hledá práce. Firmy baží po technicích nebo ekonomech, ale pracov­ních míst pro studenty Filozofické fakulty moc není. Přesný opak ale dokazuje Kateřina Zezulová, absolventka historie a učitelství dějepisu, která z brigády při studiu vytěžila stálé zaměstnání v komunikační agentuře Aetna, kde pracuje jako PR manažerka.

0644 abs-ff-katerina-zezulova archiv-kzezulove/ROZHOVOR/ O absolventech humanitních oborů se říká, že se jim těžko hledá práce. Firmy baží po technicích nebo ekonomech, ale pracov­ních míst pro studenty Filozofické fakulty moc není. Přesný opak ale dokazuje Kateřina Zezulová, absolventka historie a učitelství dějepisu, která z brigády při studiu vytěžila stálé zaměstnání v komunikační agentuře Aetna, kde pracuje jako PR manažerka. Že trochu uhnula z oboru? Možná, ale škola jí ledacos dala.

Když jste nastoupila na vysokou školu, věděla jste, co znamená Public Rela­tions?

To se přiznám, že vůbec ne. K PR jsem se dostala díky tomu, že jsem začala chodit na brigádu do komunikační agentury Aetna, kde jsem k práci v reklamě celkově přičichla.

Od učitelství dějepisu je to k public re­lations docela dlouhá cesta… Mají tyto obory něco společného?

To je pravda, ale jak profese učitele, tak i práce v PR je hodně o komunikaci, schopnosti jednat s lidmi, kreativitě, inovativnímu přístupu k práci, profe­sionálním vystupování a tak dál. Takže i když je samotná náplň práce obou profesí odlišná, předpoklady pro jejich vykonávání jsou myslím podobné.

Jak jste se k této práci dostala?

Nejprve jsem ještě v bakalářském studiu začala brigádně pracovat v Aetně jako administrativní výpomoc. Poté, co jsem toto studium dokončila, mi nabídl šéf PRka Marek Hadra možnost spolupráce s jeho oddělením. Bylo to mimo jiné i proto, že jsem absolvovala studium českého jazyka a literatury na Filozofické fakultě Masarykovy univer­zity, a že mě tudíž mohl využívat a dodnes využívá i jako jazykovou korek­torku našich textů a nejrůznějších tisko­vin. Během magisterského studia jsem tedy stále ještě jako brigádník navázala úzkou spolupráci s PR oddělením Aet­ny, jejíž forma se po dokončení školy přeměnila na hlavní pracovní poměr.

To je tedy důvod, proč jste odešla ze svého oboru?

Odchod jsem neplánovala, jen jsem využila zajímavou nabídku, kterou jsem dostala.

Jak vypadá váš pracovní den?

To je různé. Většinou začíná čtením denního tisku, monitoringem on­line médií a pak pokračuju prací pro naše klienty – píšu PR články, tiskové zprávy, překládám texty ze slovenštiny a angličtiny, vymýšlím a zařizuju bar­terové spolupráce a tak dál. Je to hodně o komunikaci s novináři, vydavatelstvími, inzertními manažery, ale nemine mě ani čistá administrativa, tedy příprava podkladů k fakturacím, příprava kalkulací a podobně.

Dá se v oblasti propagace dělat celý život? Nebojíte se, že dojdou nápady?

To nemůžu posoudit, zatím jsem na PRku třetí rok. Zeptejte se mě za de­set let, jaká práce mě živí. (smích)

0644 abs-ff-katerina-zezulova archiv-kzezulove

Jaké jste během školy zkoušela brigády nebo stáže?

Během školy jsem se dostala například do Muzea města Brna, kde jsem na částečný úvazek pracovala jako průvodkyně návštěvníků vily Tu­gendhat. Byla to dobrá škola života a také možnost, jak poznat úskalí zaměstnaneckého poměru. O výhodách v podobě využití znalosti cizích jazyků a jejich procvičení nemluvě. Vyzkoušela jsem si také práci jazykové korektorky regionálních příloh deníku Mladá fron­ta DNES nebo průvodkyně na státním zámku v Náměšti nad Oslavou.

Ve vaší agentuře také přijímáte stážisty, jaká je s nimi spolupráce?

To záleží většinou na stážistovi samot­ném, s jakým nasazením k nám na stáž přichází. Někteří to berou vyloženě jako povinnou praxi ze školy, takže i přes snahu zapojit je do některých projektů vidíme, že se těší, až celá stáž skončí. Naopak jiní jsou více houževnatí a stáží u nás získají cenné zkušenosti. Je-li spokojenost na obou stranách, určitě zde může vzniknout prostor pro trvalou spolupráci.

I když to není váš případ, myslíte si, že studenti humanitních oborů to mají na trhu práce složitější?

Všechny humanitní obory nelze házet do jednoho pytle – jazykáři si určitě najdou práci ve svém oboru snadněji než třeba historici nebo archiváři. Pokud nemá člověk ambice stát se vědeckým pracovníkem, tak by se měl už během studia rozhlížet po možnostech uplatnění. Předáním diplomu to totiž všechno teprve začíná...

VIZITKA

Mgr. Kateřina Zezulová
PR manažer
Aetna, spol. s r.o.
www.aetna.cz

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity
Historie, Učitelství dějepisu pro SŠ
abs. 2011
bydliště Adamov

 

Jdi pracovat! 02/2011 ke stažení

Na podobné téma

Zdravotníkem na letním táboře

Podnikat ve víně není hračka, zkuste bio

Coworkingové centrum pomáhá podnikavým mámám

Stáž v zahraničí: nenaleťte podvodníkům