/ROZHOVOR/ Na českých výběrových řízeních se uhnízdila hodnotící metoda, která má za úkol najít kandidáty s nejpřesnějšími vlastnostmi a schopnostmi padnoucími na míru dané pracovní pozici. Řeč je o Assessment centru. To se oproti klasickému pohovoru liší nejen délkou – nezřídka trvá i 8–10 hodin. Vyzkoušet si ho nanečisto umožňuje Kariérní centrum Masarykovy univerzity. Pro velký zájem jsou ale kurzy stále obsazené.
Bližší podrobnosti o Assesssment centru poodhalila konzultantka Kariérního centra Masarykovy univerzity Pavla Horáková.
Proč po této metodě sahají firmy stále častěji?
Je to velmi moderní trend, který používají zahraniční firmy a dnes se to rozšířil i do Česka. Původně tato metoda sloužila za války u výběru důstojníků a velitelů, později se rozšířila na manažerské pozice a dnes se využívá takřka všude – do rádia, v bankách, v obchodech… Firmy si určí, které kompetence na hledanou pozici jsou klíčové, a v průběhu několika hodin pozorují několik potenciálních zaměstnanců. Ačkoliv úvodní pohovor a selekce podle CV je velké síto, AC odhalí o uchazečích mnohem více podnětných informací, zejména o jejich chování, přístupu k úkolům, týmových rolích, silných stránkách či rezervách. To u pohovoru vidět nelze.
Co je úkolem AC?
Má nalézt nejvhodnějšího uchazeče na pozici. AC není o tom vzít toho, kdo přebije všechny spoluhráče, ale vybrat z uchazečů toho, který nejvíce „pasuje“ na sledované kompetence, které jsou pro firmu na hledanou pozici zásadní. A každá firma má kompetence různé. Je dobré si dopředu zjistit, co taková pozice má obnášet, jaké schopnosti by dotyčný měl mít a podobně.
Dá se na AC nějak připravit?
Ano, dá se připravit – buďte přirození… Můžeme ovlivnit svůj výkon tím, že se dobře vyspíme, přijdeme s dobrou náladou a po snídani, ale nejdůležitější je být sám sebou a na nic si nehrát. Pokud někdo hraje jinou roli, než jakou zastává v životě, pak se to na kvalitním Assessment centru vždy projeví.
Jaké části obsahuje?
Správné AC by mělo obsahovat tři části a všechny jsou důležité. Jedná se sebeprezentaci a individuální modelové situace, kde uchazeč vystupuje sám za sebe. Dále pak psychodiagnostická část – vyplňování různých testů, a skupinová modelová situace, kde uchazeči musí plnit úkoly ve spolupráci s ostatními. Ani jedna z těchto částí by se neměla podcenit a měla by být součástí každého AC.
Jak to v praxi vypadá? Někdo to líčí jako sprint z kanceláře do kanceláře. Někdo jako jakýsi soubor testů a modelových situací…
Záleží, kdo a kde se AC pořádá a jaké jsou v něm obsaženy úkoly. Někdy je třeba kvůli diagnostice odcházet do jiných prostor, nebo je třeba sledovat schopnost adaptace a plnění úkolů za ztížených podmínek a podobně. Je to velmi individuální a každá firma to má uzpůsobeno dle vlastního úsudku. My sami používáme až 3 místnosti v průběhu kurzu. Někdy jsme nastavili takové podmínky, že AC probíhalo i v prostorách budovy tzn. i v chodbě (záměrně).
O jaké kurzy se jedná?
Kariérní centrum nabízí studentům možnost si vyzkoušet, jak AC probíhá a s čím se mohou uchazeči setkat. Navíc studenti dostanou od hodnotitelů zpětnou vazbu, takže ví, jak působí na druhé, jak spolupracují. Je to dobrá zkušenost a mimo to zjistí i objektivní názor z druhé strany. My kurzy připravujeme tak, aby se třetina věnovala diagnostice a zbylé dvě třetiny skupinové a individuální modelové situaci. Kurz je celodenní – 8 hodin, a za tu dobu se všichni projeví.
Jaké máte na kurzy ohlasy?
Kurzy AC jsou u nás již během dne, kdy jsou vypsány, okamžitě zaplněné. Zatím jsme měli všechny účastníky spokojené. Našimi kurzy prošli mnozí studenti, kteří byli zvědaví. Chystali se na AC do firmy, chtěli se o sobě dovědět něco nového, ale i tací, kteří si přišli vyzkoušet, jestli dokážou tuto metodu obejít. Pro velkou oblibu se AC bude opakovat i tento rok.
Kdy se koná nejbližší ASSESSMENT CENTRUM a další kurzy Kariérního centra?