Dobrovolnické výjezdy do zahraničí nabízí v Česku velké množství organizací. Zmiňme například neziskové nevládní organizace INEX-SDA a ADRA, mezinárodní studentskou organizaci AIESEC nebo Evropskou dobrovolnou službu v rámci programu Evropské unie Erasmus+. Na krátkodobé workcampy se zaměřují INEX-SDA, Hnutí DUHA (program Trochu jinak) a Tamjdem (dříve Conev).
Nejprve byste se měli rozhodnout, na jak dlouhý workcamp se chcete vydat. Existují projekty krátkodobé (2 až 3 týdny) i několikaměsíční nebo roční. Studenty zaujmou spíše krátkodobé workcampy, které zaberou pouze část léta.
Nejprve byste se měli rozhodnout, na jak dlouhý workcamp se chcete vydat. Existují projekty krátkodobé (2 až 3 týdny) i několikaměsíční nebo roční. Studenty zaujmou spíše krátkodobé workcampy, které zaberou pouze část léta.
Jak si vybrat workcamp?
Z pohledu studenta je velmi důležité zvážit datum, kdy se bude workcamp konat. Víte jistě, že se vám neprotáhne zkouškové? Bylo by hodně nepříjemné se ještě pár dní před odjezdem biflovat. Předzkoušková panika a cestovní horečka jsou dost strašné samy o sobě. Zkuste si představit jejich kombinaci. Dále je důležité si vybrat cílovou destinaci. Pamatujte, že cestu si platíte sami. Komunikační jazyk na workcampu bývá vždycky napsán u každého projektu zvlášť. Není to automaticky jazyk dané země! Mohlo by se vám stát, že jako zkušený němčinář se vypravíte do Německa a tam zjistíte, že komunikačním jazykem workcampu je angličtina. Paleta zaměření nabízených workcampů je opravdu široká. Od archeologie přes práci s teenagery či seniory až po jógu. Při volbě zvažte svá zdravotní či jiná omezení. A protože není jisté, že vás na workcamp přijmou, doporučuje se přihlásit se na více projektů a ty potom seřadit podle preferencí.
Co musím zařídit?
Sestavili jste si seznam workcampů, které vás lákají? Gratuluju! Teď si řekneme, jak postupovat dále. Musíte zaplatit účastnický poplatek ( cca 2 200 nebo 2 500 Kč v závislosti na zemi). Dále u projektů, které to vyžadují, poslat foto a motivační dopis. Poté vyčkáte, až se vám ozve vysílající organizace s tím, že jste byli přijati na konkrétní projekt. Podle toho si zařídíte pojištění (na všechny workcampy), případně víza a očkování (jen na některé).
Co s sebou?
Pravděpodobně budete pracovat manuálně, tomu přizpůsobte šatník. Zjistěte si, jaké počasí obvykle panuje v dané zemi v daném ročním období, ať si neberete zbytečnosti. Pokud užíváte nějaké léky, vezměte si je. Z jídla vám bude stačit pouze svačina na cestu, na místě hlady určitě trpět nebudete.
Co očekávat?
Buďte připravení na spoustu nových zážitků a kamarádů. První dny budou trochu rozpačité, budete se navzájem muset sladit, co se týká úrovně komunikačního jazyka. Po pár dnech se sblížíte a bariéry studu a komunikačních problémů snadno překonáte.
Chcete se dozvedět o workcapech ještě více?