Proč si zaměstnavatelé vybírají právě absolventy

25. 10. 2013 | Iva Sedláčková
Rubrika: Zaměstnání, Práce | Doba čtení: 1,5 minuty

Ačkoliv si všichni absolventi práce myslí, že jsou na trhu práce téměř neuplatnitelní, protože za sebou nemají rozsáhlé pracovní zkušenosti, není tomu tak. Řada zaměstnavatelů volí právě je, a to hned z několika důvodů.

absolventi, první zaměstnání
absolventi, první zaměstnání

1. Absolvent je vychovatelný

Může si svého zaměstnance vychovat: většina studentů není ve škole natolik vytížená, aby si nenašla trochu času na práci, či stáž na nabízených tzv. trainee programech a stážích, kde si mohou studenta, či absolventa ozkoušet a vychovat zadarmo, či za velmi výhodných podmínek

2. Absolvent se snadno učí novým věcem

Absolvent je tvárný a umí jazyky: ne nadarmo se říká, že škola člověku dá jakýsi rámec a skutečné pracovní vzdělání získá až praxí. Absolventi jakožto mladí lidé jsou zvyklí ze školy učit se novým věcem a vzdělávat se, mimoto většina z nich ovládá na velmi dobré úrovni jeden až dva světové jazyky, což může být pro zaměstnavatele značnou výhodou oproti starší generaci.

3. Absolvent je levnější

Většina absolventů si je vědoma toho, že nemá příliš mnoho pracovních zkušeností a proto, byť nají do budoucna různé ambice, se většina spokojí s nižším platem a jako benefit vnímají přísun nových znalostí a zkušeností.

4. Absolvent je flexibilní

Po ukončení vysoké školy je jen málo absolventů vdaných a ženatých, většinou nemají rodiny a prioritou je pro ně kariérní rozvoj. Proto jim nevadí pracovat s vysokým nasazením dlouho do noci, dělat přesčasy, cestovat z místa bydliště, či odejít za prací do jiného města a pracovní kolektiv se pro ně může stát i preferenční skupinou lidí pro trávení volného času, což pozitivně ovlivňuje jejich pracovní výsledky.

5. Absolvent může přinést dotace

Zaměstnavatel na absolventa často čerpá různé dotace: vzhledem k tomu, že jsou absolventi chápání ministerstvem práce a sociálních věcí i Evropskou unií jako riziková skupina z pohledu trhu práce, snaží se jim pomoci nalézt uplatnění formou různých podpor a dotací, díky kterým může získat zaměstnavatel refundaci celé mzdy až po dobu jednoho roku.

Článek vyšel v časopisu Jdi pracovat! 02/2013. 2. číslo letošní tištěné brožury Jdi pracovat! ke stažení.

Na podobné téma

Co dělají informatici při studiu

Místo moderování práce v marketingu rádia

Na zkušené v americkém Microsoftu

Přivydělejte si svým koníčkem: prodávejte své výrobky!