Proč vystavit svůj životopis na internetu?

4. 2. 2011 | Alena Klimková

Nic neovlivňuje prvotní zájem firmy o uchazeče víc než dobře napsaný a informačně hodnotný životopis. V internetovém světě se v současné době rozmáhá životopis vytvořený s pomocí elektronického vzoru a vystavený na pracovním portálu.

 

Nic neovlivňuje prvotní zájem firmy o uchazeče víc než dobře napsaný a informačně hodnotný životopis. V internetovém světě se v současné době rozmáhá životopis vytvořený s pomocí elektronického vzoru a vystavený na pracovním portálu. S takto vytvořeným CV se dostáváte do databáze, kterou denně prohledávají personalisté ze stovek společností. I to je způsob, jak oslovit potenciálního zaměstnavatele.


Elektronický životopis aneb oko personalistovo vás sleduje


Každý personalista, HR pracovník či náborář při hledání kandidátů na volné místo posuzuje došlé životopisy, které obdržel na publikované inzeráty. Všichni výše jmenovaní ovšem rovněž hledají vhodné uchazeče na danou pozici aktivně. Využívají při tom hlavně internetových pracovních portálů a leckdy i internetových vyhledávačů.


 

Zde jsou fakta:
– Životopisy uchazečů uložené na pracovních portálech www.jobs.cz a www.prace.cz měsíčně sleduje na 2 600 firem – z toho 309 personálních agentur.
– Z dotazování v systému LMC G2, který využívají personalisté pro nábor uchazečů, vyplynulo, že 68 % z 399 dotázaných firem prohledává databáze životopisů, které jsou na pracovních portálech. Řadí se k nim mimo jiné společnosti typu DHL, Hewlett-Packard, Kooperativa, Raiffeisenbank nebo ING. Většina personalistů (64 %) prohledává životopisy kandidátů ručně a 4 % personalistů pomocí prohledávacích Agentů.

 

Vytvoření životopisu dle elektronického formuláře

Vložit svůj životopis do databáze internetového pracovního portálu není vůbec těžké. Například na stránkách www.spravnykrok.cz a www.sprace.cz naleznete odkaz pro vytvoření životopisu, pod kterým je uložen elektronický vzor. Ten při vyplňování postupně sčítá uchazeči získané body dle míry vložených informací a na konci přehledně ukazuje skóre. Dosažené procento vyplněných údajů (maximálně 100 procent) je opět informací pro hledající firmu, který ze životopisů je hodnotný a úplný.
Stejně jako na výše uvedených pracovních portálech, tak i na stránkách www.jobs.cz a www.prace.cz jsou životopisy uchazečů velmi přehledně tříděny. Personalista v jejich základním výpisu vidí vzdělání, praxi a jazykové znalosti kandidáta. Uchazeči o zaměstnání mohou nově do svého elektronického životopisu uvádět bydliště, datum nástupu do nové práce, více informací o předchozích zaměstnavatelích anebo představy o své pracovní náplni a platu.

0092 cv-na-netu msoffice

Závěrečná upozornění

Pro personalisty je váš životopis starý již po 14 dnech. Proto jej průběžně aktualizujte.
Váš životopis na internetovém pracovním serveru může vidět pouze potenciální zaměstnavatel, a ne další uchazeči o práci, kteří se na pracovní server „proklikají“.
– Pozor na zveřejňování životopisu jinde než na pracovních portálech! Buďte velmi opatrní při zveřejňování svých osobních údajů kdekoliv na internetu!
Publikování životopisu na internetu vám práci na 100 % nezaručí. Je to ovšem jedna z cest při hledání zaměstnání. A možná, že se štěstí usměje právě na vás a vysněnou práci tímto způsobem opravdu získáte.

Na podobné téma

Úřad práce není pro absolventa zbytečnost

Plat zaměstnanců veřejného sektoru je dle zákona

7 návyků skutečně efektivních lidí

FAKULTY vysokých škol v ČR