Radujme se, veselme se. Na Svoboďáku sejdeme se!

14. 12. 2011 | Štěpánka Huláková
Rubrika: Brigády, Práce | Doba čtení: 2 minuty

A máme je tu zase. Vánoční svátky. Každý k nim máme nějaký vztah. Někdy mi dokonce připadá, že se lidé dělí na dva tábory. Pro jedny jsou Vánoce nejoblíbenějším svátkem v roce, kdy se sejdou s rodinou a užívají si odpočinku. Druzí naopak kritizují vánoční patos, všudypřítomný shon a uměle vyvolávanou potřebu po všem možném. Přinášíme pohled na Vánoce z jednoho ze stánků na vánočních trzích.

brno, trhy, vánoce, brigáda
brno, trhy, vánoce, brigáda
Ať už máte k Vánocům jakýkoliv vztah, akcím, které je doprovázejí, se stěží vyhnete. Brňákům jistě neušlo, že na náměstí Svobody začaly tradiční vánoční trhy. Kromě davů lidí, kteří na Svoboďák každý den zavítají, jsou tu i ti, kteří zde pracují. V dřevěných stáncích prodávají leccos – od občerstvení přes keramické ozdoby až po zimní oblečení a doplňky. Jednou z nich je i dvaadvacetiletá studentka Mendelovy univerzity, Darina Wolfová. U stánku s názvem Vídeňské speciality prodává svařené víno, punč nebo třeba Bombardino – pochoutku připravenou z vaječného likéru, rumu, mléka a šlehačky. Darinu práce očividně baví. Hbitě přijímá objednávky, a když u stánku není příliš plno, prohodí se zákazníky pár slov. Právě uvolněnou atmosféru si pochvaluje ze všeho nejvíce. Lidé jsou příjemnější a naladění na vánoční atmosféru se často pouštějí do konverzace s obsluhou, takže práce pak ubíhá rychleji.

Peníze na ruku

K práci se Darina dostala přes známé, jak už to tak bývá. Za každou odpracovanou hodinu dostává 80 korun. Když si k tomu připočtete nějaké to spropitné od štědře naladěných zákazníků (jsou přece Vánoce!), vyjde vám z toho celkem slušný přivýdělek. Tím spíš, že peníze se vyplácí takzvaně na ruku, po skončení pracovního dne. Darina se u stánku střídá s více kolegy, takže s brigádou snadno zvládá i školu a ostatní aktivity. Na stánku je zhruba čtyři dny v týdnu, někdy si odpracuje celých 8 hodin denně, jindy půlku.

Zima není největším problémem

Mnoho lidí prodávající lituje kvůli zimě, kterou musí snášet. Darina mě ale vyvádí z omylu: „Není to ani tak chladné počasí, které mi vadí. Samozřejmě musí být člověk teple oblečen, ale na stánku máme přímotopy, které prostor bez problémů vytopí, a když člověk pořád něco dělá, nemá šanci mrznout. Spíš si někdy připadám trochu nemotorně, protože mnoho vrstev oblečení mi nedovoluje pohybovat se tak svižně jako za normálních okolností.“ A kdyby na ni přecejen zima přišla, může se vždy zahřát svařákem.

Stále ve střehu

Trhy na hlavním náměstí jsou ostře kontrolované. Jednak musí každý stánek prokázat, že prodává něco originálního. Magistrát se tak snaží předejít situaci, kdy by na trzích byla převážná většina stánků se stejným zbožím. Stejně tak se musí přísně dodržovat hygienické předpisy. Prodávající musí vlastnit potravinářský průkaz a nosit zástěru. S prací se pojí i neustálá ostražitost. Každou minutu projde kolem stánku spousta lidí a nikdy nevíte, jestli se vám z něj něco „neztratí“. „Někdy je těžké zvládnout obsluhovat zákazníky a zároveň dávat na vše pozor. Už se nám například ztratily krabice se zmrzlou kukuřicí, které jsme měli před stánkem,“ dodává Darina.

Atmosféra je cítit všude

I přes drobná negativa, která se konec konců najdou, ať už pracujete kdekoliv, je Darina ráda, že může být součástí vánočních trhů. Právě před Vánoci přijde každá koruna vhod a navíc můžete nasávat vánoční atmosféru přímo u zdroje. „Na náměstí potkáte i spoustu známých, pozdravíte kamarády, které jste dlouho neviděli...a i o tom jsou Vánoce,“ uzavírá Darina.

Na podobné téma

Místo moderování práce v marketingu rádia

Kam se vrhnout ze socpedu – část třetí

Život s autorskými honoráři, část 1

Produkční festivalu: Aktivity si mě hledají samy