/Speciál: HOVORY S ABSOLVENTY/ Stát se absolventem Ekonomicko-správní fakulty není až takový problém, ale mít úspěch i v samotné praxi už je tvrdší oříšek. Inženýr Michal Kos ukončil studium veřejné ekonomiky v roce 2002 a dnes je obchodním ředitelem společnosti Yoplait. Jeho cesta k vysněné práci ale nebyla přímá a vyžadovala mnoho úsilí.
1) Co vám studium na Ekonomicko-správní fakultě přineslo?
Obor Veřejná ekonomika jsem absolvoval v roce 2002. Kromě odborných znalostí pro mě byl největším přínosem poměrně častý kontakt s praxí díky velkému množství exkurzí pořádaných naší katedrou. I když pracuji mimo obor, z těchto zkušeností těžím dodnes. Velkým přínosem byl také flexibilní systém studia, který mne naučil stanovovat priority a být manažerem vlastního času – oproti studiu na střední škole velký zlom.
2) Stihl jste během studia nahlédnout do praxe?
Během studia jsem vyzkoušel velké množství brigád. Ne, že bych snad od začátku zištně vybíral konkrétní firmy, které mi budou do dalšího života dobrou praxí, důvod byl prozaičtější – potřeboval jsem vydělat na spoustu koníčků a sportů. Až později jsem zjistil, že pracovat pro Českou televizi nebo VZP, vycestovat na měsíc do Dubaje s montážní firmou nebo na léto do USA s programem Work&Travel, je něco, co mi u potenciálního zaměstnavatele sbírá kladné body, protože ocení mou aktivitu. Studia jsem završil diplomovou prací na téma „Analýza řízení a financování České televize“, na které jsem spolupracoval s lidmi, které jsem poznal během mé brigády pro ČT.
3) Jak jste hledal práci po studiu a jaké máte zkušenosti s výběrovým řízením?
Již za studia jsem se rozhodoval, jestli se budu věnovat studovanému oboru, nebo se vydám jiným směrem. Vzhledem k tomu, že mě lákal „aktivnější“ svět než státní správa, jsem se vydal cestou obchodní firmy. Svoji první brigádu jsem našel přes inzerát v novinách, další pak přes internet. Tím, že jsem po dokončení studia dostal práci svých snů pro jednu z největších nadnárodních společností hned na první pokus, jsem ostatní nabídky ani nezvažoval.
V životě jsem absolvoval desítky pohovorů, v poslední době pak spíše z druhé strany. Když mám před sebou uchazeče o zaměstnání, který je těsně po škole, logicky mě spíše než znalosti zajímají schopnosti. Znalosti doženete, ale bez schopností to nejde. Nebojte se proto pochlubit, co jste v životě dokázali, a to nejen po pracovní stránce. Skvělým příkladem může být sport. To, jaký sport děláte, jak k němu přistupujete a čeho jste v něm dosáhli, o Vás vypovídá hodně.
4) Jakou roli mělo ve Vašem profesním životě CV? Můžete nám prozradit, jak je Váš životopis obsáhlý?
Můj životopis má 2 stránky a po pravdě nemyslím, že je potřeba víc, i když máte zkušeností na rozdávání. CV je první dokument, který Vás prezentuje vůči okolnímu světu. Měl by být dobře přehledný a strukturovaný, aby se v něm čitateli/budoucímu šéfovi dobře orientovalo. Už tím získáváte další kladné body, aniž byste se s budoucím zaměstnavatelem osobně setkal. I zde platí, že méně je někdy více. Nikdo neočekává, že ihned po škole budete mít několikaletou praxi. O to více vyzvedněte své dílčí úspěchy. Jaký byl Váš konkrétní přínos a co se Vám dařilo, jakou měla Vaše práce přidanou hodnotu.
5) Jaká pracovní místa jste vyzkoušel? Co Vás na práci bavilo?
Během své kariéry jsem vyzkoušel velkou řadu pozic, převážně v obchodním oddělení. Začínal jsem na pozici obchodního zástupce pro společnost Procter&Gamble, kde jsem pak strávil 8 let na různých pozicích – například jako manažer pro klíčové zákazníky, šéf farmaceutické divize, manažer zodpovědný za obchodní zástupce v terénu a jiné. Svoji kariéru v P&G jsem zakončil na pozici, kde jsem měl na starosti trh pracích prostředků v ČR a na Slovensku. V současné době pracuji jako obchodní ředitel společnosti Yoplait, kde mám zatím asi nejširší kompetence a zatím asi nejkomplexnější zodpovědnost.
Velmi mne baví práce s lidmi, kdy jsem zodpovědný za jejich trénink a další rozvoj – je to zajímavá a důležitá zkušenost.
6) Co Vám ve Vaší kariéře pomohlo?
Asi střízlivá víra v sama sebe. Dnes Vám nikdo nedá nic zadarmo a je potřeba jít tomu „štěstíčku“ naproti. Obrovskou výhodou byla také osmiletá zkušenost s prací pro P&G. Panoval tam neskutečný dril, ale firmě přinášel velmi dobré výsledky. Po pár takto strávených letech moje cena na trhu vzrostla. I z tohoto pohledu bylo důležité, abych si už na začátku vybral firmu, pro kterou chci skutečně pracovat.
7) Co považujete za největší úspěch ve Vašem dosavadním životě?
Největším úspěchem v mém životě je skloubení úspěšné kariéry s fungující rodinou. Mám dvě malé dcery, kterým se chci maximálně věnovat a k tomu také spoustu koníčků. Život není jen o práci :-)