Jak se právník dostane k žurnalistice?
Je to vcelku jednoduché. Od dětství vás fascinují média. Když pak maturujete, máte obavu, že byste nesložil talentové zkoušky na jediný žurnalistický obor v zemi (tehdy Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy), a tak se zcela proti matematické logice pravděpodobnosti přihlásíte na práva. Tam byla totiž pravděpodobnost přijetí mnohem horší. Jenže, ono to vyjde! A potom během studia práv vznikne v zemi první komerční televizní stanice, která dává příležitost mladým lidem z ulice. Toť vše. A už se to s vámi veze celý život!
... a jak se dostane k učení na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity?
Posledních dvacet let jsem profesně pendloval mezi televizí a rozhlasem. Asi před čtyřmi lety mě oslovil šéf Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU Rudolf Burgr, jestli bych si nenašel čas předávat svoje zkušenosti nastupující generaci. Vzal jsem to jako výzvu. A ty já mám rád.
Jaký byl váš kariérní postup v České televizi? Jaké pozice jste si vyzkoušel?
Moje úplně první uplatnění ve veřejnoprávní televizi byl externí redaktor publicistiky. Šlo o cyklus Souvislosti, který odstartoval v roce 1996. V pozdějších letech jsem si zkusil redaktorskou i moderátorskou práci, dramaturgii a další. A moje předposlední uplatnění bylo na postu šéfdramaturga zábavné tvorby. Co jsem dnes, to už víte.
Z vašeho kandidátského projektu doslova čiší odbornost a erudice a znalost poměrů – všechny své znalosti máte z praxe, nebo jste absolvoval i nějaká odborná školení či stáže?
Práva, která jsem vystudoval, jsou geniální základ pro jakoukoliv další manažerskou práci. Dodnes z toho čerpám. Z logiky a analytického myšlení, z právního přehledu i praxe ve smluvní oblasti. Zbytek mých znalostí spočívá opravdu ve dvou desítkách let praxe v mediálním prostředí, která ale byla průběžně zahušťována různými školeními a workshopy. A taky jsem se občas dostal do zahraničí, podívat se, jak to dělají jinde. Myslím ale, že základem úspěchu v čemkoliv, co děláte, je na prvním místě nadšení, zájema taky občas ochota vykašlat se na formální hranice svých povinností. Když má něco dobře dopadnout, obvykle k tomu nestačí pečlivě odškrtané položky na seznamu základních povinností.
Ve svém kandidátském projektu nastiňujete stáže a spolupráce Televizního studia Brno a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Mohl byste jej trochu rozvést?
Právě v těchto dnech oslovuji rektory brněnských univerzit a vysokých škol s laskavou prosbou o schůzku. Rád bych vytvořil jasný tok nabídek a informací mezi brněnským studiem ČT a jednotlivými rektoráty. My dáme dohromady balík všech možných stážistických pozic a rektoráty by pak dle svého nepochybně mnohem informovanějšího uvážení distribuovaly tuto nabídku dál na jednotlivé fakulty.
Nabídky budou směřovány zejména na budoucí novináře? Vidíte příležitosti i pro jiné studijní obory?
Rozhodně se to netýká jen žurnalistických oborů. Televize je velmi složitý organismus a uplatnění v něm najdou lidé z mnoha oborů – jen z toho, co mě napadá právě teď – marketing a komunikace, ekonomický management, knihovnické a archivační služby, řada technických profesí, výtvarníci a designéři, architekti. A pochopitelně základní kreativní profese – dramaturgové, scenáristi, režiséři. Na spoustu dalších možností jsem určitě zapomněl.
Něco na odlehčení – čím jste chtěl být jako dítě? Měl jste nějaké vysněné povolání?
Ano, měl jsem vysněné zaměstnání. Chtěl jsem pracovat jako televizní reportér a moderátor. Ten sen se mi splnil. Jsem šťastný člověk.
„Důležitý je podle mě pocit smysluplnosti, naplnění z práce, kterou děláte. A to vám možná předem napoví intuice, kterým směrem se dát. Anebo metoda pokus – omyl. Hlavně se nebát a jít. Kdo nic nedělá, nic nepokazí, ale taky nikam nedojde.“
„Důležitý je podle mě pocit smysluplnosti, naplnění z práce, kterou děláte. A to vám možná předem napoví intuice, kterým směrem se dát. Anebo metoda pokus – omyl. Hlavně se nebát a jít. Kdo nic nedělá, nic nepokazí, ale taky nikam nedojde.“
Mgr. Jan Souček
ředitel
Televizní studio Brno – Česká televize
www.ceskatelevize.cz/brno
Právnická fakulta MU
Právo a právní věda
Žije v Brně.
V České televizi působí od roku 1996 a ředitelem TS Brno je od července 2014.