Rekvalifikace jako cesta k nové chuti do práce

2. 3. 2020 | Petra Štorková
Rubrika: Zaměstnání, Práce | Doba čtení: 1,5 minuty

Potřebujete profesní restart? Dostavil se ve vaší dosavadní pracovní činnosti syndrom vyhoření? Zpátky do sedla vás může nahodit vhodně zvolená rekvalifikace. Pojďme si představit základní situace, kdy se člověku hodí dobrý rekvalifikační kurz.

Vyhoření zažene vhodná rekvalifikace. Foto: Freepik
Vyhoření zažene vhodná rekvalifikace. Foto: Freepik

Syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření (burnout syndrome) způsobuje stav, kdy vás vaše práce přestane naplňovat. Většinou se to děje důsledkem dlouhodobého pracovního tlaku, práce ve stresu, což vede ke ztrátě motivace a chuti do nových činností. Často k tomuto profesnímu vyčerpání (které bývá spíše duševní než fyzické) dochází u profesí, v nichž pracujete s lidmi, nebo jste tu pro ně. Týká se to pečujících pracovníků či učitelů, kteří jsou pod silným tlakem. Ale také u marketérů, tvůrčích profesí nebo u top manažerů. Proč to tak je? Přílišné nadšení a zápal pro pracovní úkoly může přinést rezignaci, pokud nedojde k profesnímu očekávání vás, nebo vašeho okolí, nebo pokud jste tlačení k výkonům pod silným tlakem, můžete profesně vyhořet. Novou chuť do práce vám může přinést změna oboru, absolutní obrat k jiným činnostem, kolektivu, zákazníkům. Pokud ale v novém oboru nemáte praxi a ani jste ho nestudovali, na místě je rekvalifikace.

Prohloubení znalostí anebo rozšíření o příbuzný obor

Pokud například jste účetní a chcete nabízet více služeb, rozšiřte si obzory o HR obor. Rekvalifikačních kurzů na téma personalistika nebo základy personalistiky je hodně. Případně pracujete jen s jednoduchými účetními počty a vy byste potřebovali širší záběr? Vyberte si speciální rekvalifikační kurz, který vás do hloubky zavede do oblasti, ve které se zatím příliš neorientujete.

TIP na rekvalifikační kurzy pro účetní, Brno

Vysvětlení pojmu REKVALIFIKACE na stránkách Úřadu práce: „Rekvalifikace umožňuje získání nové kvalifikace nebo zvýšení, rozšíření nebo prohloubení dosavadní kvalifikace, včetně jejího udržování nebo obnovování. Za rekvalifikaci se považuje i získání kvalifikace pro pracovní uplatnění fyzické osoby, která dosud žádnou kvalifikaci nezískala.“

Více o rekvalifikacích hrazených Úřadem práce ČR.

Jaké rekvalifikační kurzy patří v Česku mezi vyhledávané?

  • Rekvalifikační kurz Personalistika nebo Mzdové účetnictví se základy personalistiky
  • Jazykové rekvalifikační kurzy
  • Marketingové rekvalifikační kurzy
  • Rekvalifikační kurz Asistent/ka, sekretářka
  • Masérské, kosmetické, kadeřnické rekvalifikační kurzy

TIP

Rekvalifikační kurzy mohou velmi zvýšit šanci na získání nové práce, nebo pomocí zvýšení kvalifikace získat práci novou. V České republice je celá řada společností, která provádí rekvalifikační kurzy v Praze, Brně, Ostravě, ale i v menších městech. Mezi největší poskytovatele rekvalifikačních kurzů se řadí společnost Orange Academy, která vyučuje kurzy na 37 místech po celé ČR a zaměřuje se převážně na rekvalifikační kurzy z oblasti účetnictví, personalistiky. Více o rekvalifikačních kurzech.

Mohlo by vás zajímat…

Grafickou rekvalifikaci popsala absolventka Veronika z Brna

 

Na podobné téma

UNIFER se přestěhoval do centra dění. A nabízí zkušenosti

Tvůrce aplikace: Obklopte se aktivními a motivujícími lidmi

K získání správné banky pro váš business musíte nejdříve poznat vlastní firmu

Stáž v zahraničí na vlastní pěst? Bez obav!