Samozřejmě. Cílem bylo s naším pražičem a mým coachem pro světovou soutěž Dmitrym Borodayem vyprodukovat experimentální loty, které bych mohl použít v Soulu. V půlce září mi kávy z Kolumbie dorazily. Nacuppovali jsme je a rozhodli jsme, se kterou kávou pojedu do Soulu soutěžit. Jinak pro mě měla Kolumbie samozřejmě hodně naučný význam. Na kávové farmě jsem byl poprvé.
A co jste tam poznal?
Všechno a nic. Díky Dimovi jsem měl hodně informací o tom, jak to na farmě vypadá a měl jsem dobrý obrázek o tom, co mám čekat. Ale zároveň mě to samozřejmě všechno překvapilo, ohromilo a dostalo.
Změnila cesta váš pohled na kávu?
Dost lidí říká, že po návštěvě farmy získá ke kávě větší respekt. Myslím, že tenhle respekt jsem měl vždycky, jen se prohloubil. Zkrátka jsem byl u toho. A ne se jenom dívat – vlastnoručně jsem kafe produkoval, byl jsem u jeho fermentace a na zádech ho odtahal na sušení. To je zkrátka obrovská zkušenost.
Navštívil jste také jiné kávové země?
Zatím ne a ani nemám žádnou vysněnou zemi. Mimo obor kávy mám hodně silný vztah ke Skotsku.
Už jste zmínil, že jste vybíral kávu do soutěže o titul Nejlepšího světového baristy. Jakou roli vám však přineslo vítězství v českém Baristovi roku?
Rozhodně ne tak velkou, jak by si mnozí možná chtěli představovat. Část lidí vás vnímá jako člověka, který tomu rozumí, a jako ambasadora výběrové kávy. Takže by se podle toho měl člověk chovat. Taky mám dobrý pocit z toho, že to, co dělám, dělám z nějakého úhlu pohledu nejlíp ve své zemi.
Stále trénuji, snažím se zlepšovat a získávat další zkušenosti.
Trénujete určitě i na soutěž v Soulu. Jak příprava na světový šampionát vypadala a vypadá?
Jak jsem zmínil, do září jsem čekal na kávu, abychom rozhodli, kterou použiji. Poté jsme navrhli veškeré receptury, drinky a prezentaci. No a pak začal dril.
Co od účasti na Světovém baristovi očekáváte?
Další posun, možnost předvést českou scénu na světové úrovni. Je to pro mně obrovská výzva. Snad získám nějaké nové kontakty, možná nová přátelství. Kdo ví?
Stal jste se hostem letošního Týdne kávy, jak vnímáte tuto roli?
Nijak zvláštně se na ni nepřipravuji, nemám o ní konkrétní představu. Umím mluvit s lidmi i před lidmi, proto věřím, že to bude fajn.
O čem budou vaše přednášky na festivale?
Hlavně o Kolumbii. O tom, jaký byl můj záměr, co se týká soutěže, a o tom, jak to dopadlo.
A jaké jsou vaše další kávové plány?
Aktuálně se soustředím na světový šampionát. Spolu s kavárnou Double B otevíráme další pobočku, což je super projekt i zkušenost. Taky chceme rozjet školení a tréninky pro veřejnost. Začínáme uskutečňovat projekt v Dubaji, takže se možná podívám i tam. Taky jsme v Praze zaměstnali dva baristy z Rigy a jeden pražský kolega odletěl pracovat do Barcelony. To jsou benefity práce ve velké firmě, což se mi líbí. Už když jsem nastupoval, tak probíhaly podobné projekty a jsem rád, že i teď se něco děje. Dlouhodobější plány zatím nemám, protože se snažím koncentrovat na aktuální dění.
Musí mít rád lidi, musí ho ten kontakt bavit. Taky být empatický, umět navodit dobrou atmosféru, aby se k němu lidi vraceli. Špičková káva je jedna věc, ale pokud nezaujmu lidi jako osobnost, tak se ke mně nevrátí.
Více o akci:
Káva spojuje celý svět. V jihomoravské metropoli spojuje už sedmým rokem všechny kávomily oslava Mezinárodního dne kávy, který se po celém světě slaví 1. října. Brněnská oslava trvá celý týden a dělí se na dvě části – celotýdenní program v zapojených brněnských kavárnách a dvoudenní Trhy kávy 7. & 8. října.