Výživovým poradcem snadno a rychle
V procesu zaučení jsem absolvovala spoustu školení. Jenže! Minimum bylo z řad praktických informací a většina o obchodních dovednostech, aneb jak prodat co nejvíce výrobků. Častá byla také psychologická školení „osobního rozvoje“. Na jednom takovém se kolegyně rozplakala, protože prý s touto prací nezvládá platit nájem. Dále probíhala placená školení v hotelech, na kterých nadneseně prezentovali své zkušenosti nejúspěšnější distributoři.
Výdělek nejistý
Podstata myšlenky multilevel marketingu nemusí být špatná, v praxi jsem ale narazila na praktiky, které tuto ideu kazí. Zastírání skutečné podstaty práce, například. Vzpomínám si na kolegyni, která se přes internet hlásila na pozici výživové poradkyně s nástupním platem 15 – 20 tisíc. Do poslední chvíle byla ujišťována, že si nebude muset shánět klienty, že bude čerpat jen ze stávajících. Jaké bylo její překvapení, když plat byl v podstatě nulový, ne-li minusový a klienty jsme sháněli svépomocí. Rozdáváním kartiček na ulicích, měřením tuku na veřejných místech, nebo obvoláváním lidí na doporučení. Samozřejmě na vlastní náklady. Neříkám, že se touto cestou nedá vydělat, každopádně ve většině případů až po delší době a člověk musí být typ obchodníka, nestydět se lidem prodávat předražené výrobky, v jejichž kvalitu musí věřit.
S Herbalife jsem strávila rok svého života. Tři měsíce jako klient, další tři jako distributor ve studiu zdraví a krásy s ostatními poradci a půl roku poté jsem pracovala z domu. Za dobu tří měsíců ve studiu jsem si vydělala kolem 27 tisíc, přičemž náklady tvořily asi 30 tisíc. Ze zakoupených výrobků mi doma zůstaly doplňky přibližně za 10 tisíc. Dostala jsem se na nějakou dobu do alternativního světa plného radosti, naděje, zdravých, úspěšných a šťastných lidí. Celá ta dokonalost byla ale poněkud utopická a její realizace na některých místech pokulhávala.