S angličtinou nejdál dojdeš

3. 5. 2018 | Redakce

Statistiky uvádějí, že v současné době mluví po světě anglicky zhruba 1,5 miliardy lidí, přičemž pouze necelých 400 miliónů jsou rodilí mluvčí. Není divu - angličtina je světovým lingua franca a oficiálním jazykem Evropské unie (na tomto faktu se mimochodem nic nezmění ani po Brexitu). Angličtina vévodí filmovému i hudebnímu průmyslu, je jazykem komunikace na internetu, nejdál se s ní dostanete i při cestování.

S rozšířeností a popularitou angličtiny pak souvisí i to, že se na její znalosti kladou stále větší nároky – pokročilá úroveň začíná být pomalu samozřejmostí. Zároveň už kolikrát nestačí, když jednoduše do životopisu uvedete svoji domnělou úroveň – zaměstnavatelé mnohdy vyžadují oficiální doložení požadovaných znalostí. A v tu chvíli přichází na řadu mezinárodně uznávané certifikáty, které poskytují jednoznačný důkaz o dosažené úrovni. Jedněmi z nejznámějších kvalifikací jsou v tomto ohledu zkoušky Cambridge Assessment English, které mají po Evropě mnohaletou tradici a opírají se o prestižní zázemí univerzity v Cambridgi.

Jednotlivé úrovně zkoušek jsou hodnoceny podle takzvaného Společného evropského referenčního rámce, který srovnává jazykové znalosti jednotlivců na stupnici od A1 (úplný začátečník) až po C2 (profesionální uživatel).
Podle loňského výzkumu, který Cambridge v České republice provedla, požadovalo 53 % z dotazovaných společností u uchazečů znalost anglického jazyka. Až třetina zaměstnavatelů je prý navíc ochotná nabídnout kandidátům s certifikátem vyšší mzdu, a to v průměru až o 18 %. Nejpopulárnějším certifikátem, který Cambridge nabízí, je tzv. Cambridge English: First (FCE), který může držitelům nejen zvýšit šance při hledání povolání, ale výhodou může být i při studiu na vysoké škole. Pokud byste pak uvažovali přímo o studiu či práci v zahraničí, usilujte o certifikát Cambridge English: Advanced (CAE), který dokládá dosažené znalosti na úrovni C1.

Vhodnou alternativou je také IELTS (International English Language Testing System), zkouška, kterou společně vyvinuly tři významné vzdělávací instituce: již zmiňovaná Cambridge Assessment English, British Council a australská IDP Education. Existuje ve dvou variantách: Academic (akademický modul, určený pro zájemce o studium v zahraničí) a General (obecný modul, určený pro uchazeče, kteří chtějí pracovat nebo žít v zahraničí). Hlavní rozdíl oproti klasickým cambridgeským zkouškám je ten, že IELTS není rozdělen podle jednotlivých úrovní, ale všichni kandidáti dělají jeden test. Zkoušku složilo v loňském roce přes tři milióny kandidátů a uznává ji více než 10 000 institucí po celém světě.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, určitě nepodceňujte přípravu. I pokud si myslíte, že máte dostatečné jazykové znalosti, je důležité se seznámit s formátem testů, aby vás v den zkoušky nic nezarazilo. Většina jazykových škol nabízí přípravné kurzy, na internetu je pak k dispozici celá řada online materiálů.
 
British Council nabízí zkoušky Cambridge English Assessment v devítí centrech po celé republice (Praha, Brno, České Budějovice, Jihlava, Pardubice, Plzeň, Olomouc, Ostrava, Zlín). Zkoušku IELTS lze skládat v Praze a v Brně.

Na podobné téma

Workcamp – něco mezi prací a hrou

Jak si vydělat v Norsku v kostce

Počítání zboží: brigáda, která zlepšuje soustředění i fyzickou kondici

11 rad, jak napsat motivační dopis a životopis