Původně se chtěl zajímat o počítačovou grafiku. Vytváření něčeho vizuálně hmatatelného z pouhých jedniček a nul Zbyňka Poulíčka jako studenta informačních technologií jednoduše fascinovalo. Pak však narazil na programování a vytváření aplikací a propadl tomu. „Vlastníma rukama vyrobit produkt, který může ulehčit práci, zpříjemnit ji, nebo dokonce někomu pomoci. To pro mne byla velká motivace,“ říká nyní třicetiletý Zbyněk.
Pomoci zachraňovat lidské životy
Všechno začalo v roce 2010. Na Haiti právě udeřilo ničivé zemětřesení. Televizní záběry z postiženého místa obletěly celý svět. Zaznamenal je i Zbyněk, který hledal to správné téma pro svou diplomovou práci. „Chtěl jsem se zaměřit na sdílení polohy na mapě. Takže v případě, že se někdo ztratí, s pomocí této mobilní aplikace snadno najde cestu. Nicméně právě zemětřesení na Haiti mě a mé kolegy nasměrovalo zcela novým směrem,“ popisuje Zbyněk.
Všechny své návrhy, jak software udělat užitečným pro záchranáře, konzultovali s lidmi, kteří se pohybují v terénu: „Tehdy jsme kontaktovali libereckou společnost Hand for Help Jaromíra Dolanského, která na Haiti působila v rámci záchranné mise. Zúčastnili se vůbec prvního akcelerátoru v České republice, který dnes funguje jako JIC STARCUBE. Velký úspěch je také potkal v mezinárodní soutěži Imagine Cup." Se svým projektem GINA získal tým z VUT v národním kole 1. místo. Svou velkou přednost oproti jiným produktům na trhu má GINA v unikátním způsobu využití. Je navržena do náročných podmínek a tak, aby ji byl schopen použít i člověk, který neovládá práci s moderními technologiemi.
Starty nejsou bez rizika
Oslovování veřejných organizací a státního sektoru, jednání s nimi a následné uzavírání kontraktů bylo pro neostřílenou firmu velice náročné. „Myslím, že jsme si všechna rizika asi úplně neuvědomovali, a právě proto se do podnikání pustili,“ přiznává Zbyněk a dodává: „Díky tomu, že jsme všichni byli studenti informačních technologií, tak jsme především investovali náš čas a um. S vizí zachraňovat životy jsme překonali všechny obavy.“
Za důležité vlastnosti, které by měl člověk mít, aby se v podnikání neztratil, u něj patří rozhodně naivita a houževnatost. Bez naivity by se totiž nikdy do podnikání v tak náročném oboru nepustil. A schopnost vidět cestu i tam, kde ostatní nevidí nic – tu nemá každý. Společnost však chystá i nový produkt zaměřený na humanitární organizace a potenciálním uživatelům chce nabídnout vyzkoušení on-line.
Podnikání se věnujte naplno
Skloubit však studium s podnikáním rozhodně není jednoduché. Společnost GINA System zakládal Zbyněk se svými dvěma partnery až půl roku po tom, co ukončil studium na VUT. Mohl se tedy věnovat svému
podnikatelskému záměru naplno. Přiznává však, že původně měl ambice pokračovat i v doktorském studiu. Nakonec se však rozhodl pro podnikání. „Pokud chcete skutečně dosáhnout nějakého cíle, je třeba se soustředit na jednu věc. Pokud se soustředíte na více různých věcí, ne vždy efektivně zlepšujete právě to, co potřebujete,“ radí Zbyněk. Dodává však, že žádné vzdělání není k zahození, protože člověku rozšiřuje obzory.
Jako zaměstnavatel se Zbyněk Poulíček dívá na vzdělání spíš jako na kvalitativní ukazatel než nutnost „Vždy záleží na schopnostech člověka, ne na vzdělání jako takovém. Diplom z vysoké školy je však úkaz toho, že jsem na něčem pracoval pět nebo šest let, musel jsem v termínu odevzdat projekty a práce. Tudíž je to jakási známka schopností člověka a důkaz, že umí fungovat v určitém režimu. Pro podnikání však není nezbytná,“ uzavírá.
Pokud chcete skutečně dosáhnout nějakého cíle, je třeba se soustředit na jednu věc. Stále totiž nad něčím uvažujete a to soustavně. Tím svou myšlenku někam posouváte.
Ing. Zbyněk Poulíček
zakladatel a ředitel společnosti GINA Software, s.r.o.
www.ginasystem.com
Fakulta informačních technologií VUT v Brně
Informační systémy
Žije v Brně.
Je mu 30 let a podniká od roku 2010.