Procitnutí
Musím přiznat, že jako čerstvému absolventu bakalářského studia se mi tyto řádky již píší se značnou lehkostí. Ovšem mé vzpomínky na první semestr jsou poněkud odlišné.
Ze zápisu jsem si nesla hromadu papírů s pokyny jak k ISu, tak k výuce. Nadšeně jsem vše zkoumala a těšila se na první semestr. Jaké ovšem bylo překvapení, když po několika milých slov z úst vyučujícího zaznělo: „No, víte, ono Bc. je pěkné, ale v tomhle oboru vás s tím nikde nepřijmou... Aspoň Mgr.“
Studium geologie
I když studium na různých oborech je v tom podstatném vždy společné. Geologie (a celkově studium na
Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity) je i tak v některých záležitostech jiná. Například pro přiznání studijního stipendia nesmí váš průměr přesáhnout hodnotu 1,2.
Geologie má spoustu předmětů, které vyžadují stoprocentní účast na cvičení, či přednáškách. Podstatná část předmětů je v prerekvizitách ostatních, tudíž neabsolvování jednoho předmětu vám zavře přístup do dalšího povinného, který je opět nejdříve za rok, často až za dva.
Na druhou stranu, máme zde bohaté sbírky minerálů, hornin i fosílií z historie, kterou nikdo z nás nemůže pamatovat. Krásnou botanickou zahradu se skleníkem a poutavý geologický park po celém areálu. Kabinety vyučujících jsou často důkazem upřímného zájmu o obor, jelikož jsou plné minerálů, hornin, zkumavek a mikroskopů. V podstatě máte štěstí, pokud mezi těmito rozličnými objekty najdete i pedagoga, často z něj kouká jen kousek.
Uplatnění oborů
I tady jsou obory, které jsou v současné době velmi lukrativní. Prvním a nejžádanějším z nich je Environmentální geologie. Toto je úplně nový obor, obsahující od každého zaměření geologie kousek. Druhým oborem je Hydrogeologie. Voda je základem života na Zemi a hydrogeologové to vědí. Vystudování tohoto oboru vám umožní se uplatit ve firmách zaměřených na hydrogeologický průzkum. Tento obor je taktéž velice žádaný a soustředěním se právě na něj určitě neuděláte chybu. Z dalších oborů lze jmenovat např. Petrologii – studium hornin a minerálů, Inženýrskou geologii – studium horninových masivů a jejich vlastností, či Paleontologii – studium fosilních živočichů a rostlin.
Rozhodně vám studium geologie doporučuji. Všechno není jenom černobílé, obor je to velice těžký, ale vážený. A když už nic jiného, pořád se můžete těšit z překvapených výrazů a otázky: „Ty studuješ geologii? A co to vlastně je?“ To neomrzí nikdy.