Smlouva o dílo: varianta, jak se nechat „zaměstnat“

15. 3. 2013 | Lenka Košťálová
Rubrika: Personální rady, Rady | Doba čtení: 1,5 minuty

Tak jako pracovní smlouvy a pracovní dohody, i smlouva o dílo upravuje pracovněprávní vztahy mezi dvěma stranami. Její velkou výhodou je však široké spektrum pracovních činností, na které je vhodné tento druh smlouvy aplikovat. Smlouva o dílo je jednou z variant, jak obejít platbu daně, či sociálního a zdravotního pojištění. O možnostech a podmínkách jejího využití se dočtete v následujícím článku.

smlouva o dílo, autorská smlouva
smlouva o dílo, autorská smlouva

Jedná se o velmi univerzální typ smlouvy, kterou mohou uzavírat jak fyzické, tak právnické osoby, tedy kdokoliv s kýmkoliv. Smluvní strany se při tomto druhu smlouvy označují jako zhotovitel a objednavatel. Hlavním předmětem těchto smluv bývá vykonání určité práce, ke které se zhotovitel zavazuje, a na oplátku se objednavatel zavazuje k zaplacení určité částky za tuto vykonanou práci. Příklady těchto prací (tedy „děl“) může být postavení pergoly na zahradě, montáž, oprava, autorská činnost, tvorba www, rekonstrukce bytu, stavby nebo jiný hmotně zachycený výsledek určité činnosti. Právě tato široká škála možností je velkým přínosem tohoto typu smlouvy a důvodem jejího častého využívání.

Co nesmí ve smlouvě chybět

Ve smlouvě samozřejmě nesmí chybět obecné náležitosti, které vymezí vztahy mezi zhotovitelem a objednavatelem. Pokud není dojednáno, že je práce vykonána na počkání, musí být ve smlouvě uvedena sjednaná doba. Nesmí zde také chybět cena, kterou zhotovitel vyžaduje od objednavatele a objednavatel je povinen tuto cenu splatit dle podmínek uvedených ve smlouvě. Zhotovitel provádí „dílo“ na své nebezpečí a na své náklady, přičemž může vykonání díla zadat i jiné osobě. Dále však nese plnou zodpovědnost za jeho zhotovení.

Je nutné rozlišovat, zda smlouvu o dílo využíváte jen příležitostně, či výjimečně, nebo zda je součástí vašeho podnikání. Pokud se jedná o ostatní příjmy (§ 10 Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů), například nějaké jednorázové zhotovení určitého díla nebo pouze příležitostné, příjem z těchto činností je osvobozen od daně z příjmů, pokud nepřesáhne 20 000 za rok. Neplatí se zde ani sociální a zdravotní pojištění. Pokud byste tuto doplňkovou činnost vykonávali ve větším rozsahu, je vhodné pořídit si živnostenské oprávnění, aby nedošlo k neoprávněnému podnikání a nezvané návštěvě z „berňáku“. V případě živnostníka pak tento příjem podléhá jak dani z příjmu (§ 7), tak odvodům na sociální a zdravotní pojištění.

Právní upravení tohoto typu smlouvy najdete v občanském, respektive obchodním zákoníku.

Více o dalších typech pracovních úvazků a smluv

Na podobné téma

Nový rok přivál vyšší minimální mzdu. Radujme se?

Pohovor

Nepodceňujte sílu networkingu

U pohovoru rozhoduje i faktor chemie