Spolek archivářů nepůsobí v hloubi archivů

22. 3. 2011 | Iva Šemberová

Představa, že archiváři jsou bílí jak stěna a neznají slunce, jelikož jsou celé dny schovaní jako krtci v archivu, je samozřejmě mylná. Abychom vám dokázali, že tito lidé si umí i užívat, přinášíme vám článek o studentském spolku archivářů sdružených na půdě Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Představa, že archiváři jsou bílí jak stěna a neznají slunce, jelikož jsou celé dny schovaní jako krtci v archivu, je samozřejmě mylná. Abychom vám dokázali, že tito lidé si umí i užívat, přinášíme vám článek o studentském spolku archivářů sdružených na půdě Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Uskupení spojuje převážně studenty archivnictví, pomocných věd historických či historiky.

Brněnská studentská sekce České archivní společnosti není jedinou organizací, která na fildě funguje. Postupně vám tedy představíme i další „podniky“, do kterých se v rámci fakulty můžete zapojit a najít tak nejen nové přátele, ale i cenné kontakty.

Spolek pro všechny, kteří mají něco společného s historií

0140 spolek-archivaru 1 archiv-spolku

Česká archivní společnost (ČAS) byla znovuobnovena po revoluci jako profesní sdružení archivářů ČR. V současné době má zhruba 650 členů a ve svých řadách má nejen profesionály, ale i studenty, a to především adepty archivnictví, pomocných věd historických či historiky. „Vedle regionálních poboček a odborných skupin existují v ČAS rovněž studentské sekce. Kromě té brněnské je to také českobudějovická a olomoucká,“ uvedla Martina Smolová, která má Brněnskou studentskou sekci ČAS na starosti.

Proč je tedy dobré se o tento spolek zajímat? Brněnští archiváři organizují řadu akcí, na kterých byste jako studenti „spřátelených“ oborů neměli chybět. Patří mezi ně každoroční pasování prváků nebo třeba tradiční piknik na přehradě. Na takových akcích jde především o socializaci, vzájemné poznávání a studentskou výpomoc. Nechybí ale ani příležitost k dalšímu vzdělávání – studentský spolek archivářů pravidelně organizuje různé přednášky a exkurze po republice i mimo ni. „V posledních několika letech jsme navštívili Vídeň, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Do posledně jmenované země se chystáme letos znovu,“ vyjmenovává Martina Smolová. Výhodou členství v Brněnské studentské sekci ČAS je pak také to, že na výše uvedené výlety dostanete finanční příspěvek. 

 

Kdo hledá najde – hlavně cenné kontakty

Být členem spolku archivářů se vyplatí hned třikrát. Vedle nejrůznějších příspěvků na vstupy a exkurze se řadí i výhoda informační a společenská. Členové totiž pravidelně dostávají ročenku České archivní společnosti, což pro ně znamená nezanedbatelný přísun cenných informací prospěšných jak při studiu, tak i při následné praxi. Vedení Brněnské studentské sekce ČAS se snaží praxe a stáže pro studenty zprostředkovávat. A jejich členové jsou samozřejmě s těmito příležitostmi obeznámeni jako první. S tím souvisí i výhoda společenská, kterou aktivní archiváři získávají. Brno je město jako stvořené pro studentský život, a tak není na škodu mít na noční život pár kamarádů navíc. Při exkurzích a výletech se navíc blíž seznámíte i s vyučujícími a dalšími odborníky v oboru, což vám může zas a znovu přinést v budoucnu užitek. Není tedy asi potřeba dodávat, jak se takové kontakty mohou hodit při hledání zaměstnání.

Jedinou povinností každého, kdo by se chtěl stát členem archivářského spolku, je zaplatit členský příspěvek. Jak ale potvrzuje Martina Smolová, ten má v dnešní době spíše symbolický ráz. Brněnská studentská sekce ČAS se logicky zaměřuje na sdružování studentů historických věd, ale nebrání se žádným nadšencům, takže na její akce si můžete vzít s sebou klidně i partnera či přátele.

Začátkem března se konala valná hromada Brněnské studentské sekce ČAS, kde bylo zvoleno i nové vedení. Pokud tedy máte zájem zapojit se do činnosti sekce, nebo se třeba zúčastnit hry nazvané „Stopování po známých i neznámých koutech Brna“, navštivte stránky spolku.

Na podobné téma

Předsevzetí redaktorů jdipracovat.cz

JobAcademy: Na start kariéry neexistuje univerzální návod

Kombinace oborů: Co vám usnadní nalezení místa?

Sedím si tak na granodioritu…jak se studuje geologie?