Státní zkouškou vzdělávání nekončí

16. 6. 2011 | Jana Faltýnková
Rubrika: Zaměstnání, Práce

/Speciál: HOVORY S ABSOLVENTY/ Ne každý má před vstupem na vysokou školu jasno, kudy se v životě vydat. Stejně tomu bylo i v případě Pe­tra Havliše, absolventa Bio­chemie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.

/Speciál: HOVORY S ABSOLVENTY/ Ne každý má před vstupem na vysokou školu jasno, kudy se v životě vydat. Stejně tomu bylo i v případě Pe­tra Havliše, absolventa Bio­chemie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Výběr školy byl ovlivněn jeho středoškolskými zájmy a nyní jako obchodní manažer pro kardiochirurgii může pracovat v oboru, který ho zajímá a baví. Sám je příkladem toho, že vzdělávat se člověk musí neustále.

Jaké bylo na začátku studia vaše vysněné budoucí zaměstnání?
Upřímně řečeno jsem asi žádné vysněné zaměstnání neměl. Vzhledem k volbě biochemie se mi v podstatě otevřely dvě hlavní linie budoucího uplatnění – klinický biochemik v nemocnici a vědecký pracovník ve výzkumu. Z těchto dvou směrů mě více přitahoval ten druhý.

Jaké bylo vaše první zaměstnání po studiích?
Do svého prvního zaměstnání jsem nastoupil na Masarykův onkologický ústav, na Oddělení molekulární a buněčné onkolo­gie na pozici výzkumného pra­covníka. Podílel jsem se na výzkumu tumor supresorových genů, proteinů ovlivňujících tyto geny, vývoji monoklonálních protilátek a podobně.

0194 petr-havlis archiv-phJak jste se dostal k současnému zaměstnání? Co je náplní vaší práce?
Po dvou letech práce ve výzkumu jsem se rozhodl pro přechod do obchodní sféry. Nejdříve jsem dva roky pracoval pro švýcarskou farmaceutickou firmu Roche a poté jsem nastoupil do obchodní společnosti CARDION, s. r. o., zabývající se importem zdravot­nických prostředků a techniky především pro kardiologii a kar­diochirurgii. Já mám na starosti obor kardiochirurgie. Mou náplní je vyhledávání nových zdravotnických prostředků, jejich uvedení na český trh, zajištění jejich úhrady z veřejného zdravotního pojištění, jejich následný prodej, propagace, technická podpora a podobně.

Proč jste se rozhodl pro práci ve zdravotnictví?
Lákala mě již od studií. Biochemie má ke zdravotnictví velmi úzký vz­tah a moje současná práce to ještě umocnila. Pravidelně se účastním kardiochirurgických operací, při zavádění nových implantátů a jiných zdravotnických prostředků musím například provádět zaškolení kardiochirurgů a zdra­votnického personálu, podílím se i na klinických studiích a podobně. Svou prací v podstatě přímo ovlivňuji technickou vyspělost a rozvoj kardiochirurgie v Česku a na Slovensku a musím říct, že dnes je tento obor na nejvyšší možné úrovni, plně srovnatelný s nejvyspělejšími zeměmi světa.  

0194 petr-havlis 2 archiv-ph

Využíváte ve svém zaměstnání z velké části znalosti ze studií, nebo jste se většinu potřebných informací dozvěděl při zaškolování?
Studium mi dalo určitý obecný přehled, ale většinu znalostí potřebných pro mou práci musím získávat průběžným studiem, od­bornými školeními, účastí na kon­ferencích a sympoziích vztahu­jících se k oboru. Složením státní zkoušky a obhajobou diplomové práce studium nekončí, důležité je průběžné vzdělávání a sledování nejnovějších trendů v oboru nebo zlepšování jazykové vybavenosti. Proto jsem se taky letos přihlásil k postgraduálnímu studiu MBA ve zdravotnictví na Academy of Health Care Managment pod pa­tronací Auburn University v USA.

 

Vysokoškolský titul v dřívějších letech měl určitou hodnotu, v současnosti ale vystuduje školu téměř každý a titul ztrácí svůj význam…
To je asi zčásti pravda, ale stále si myslím, že vystudovaná vysoká škola a získaný titul je důležitý. Prestiž školy by určitě měla hrát postupně větší a větší roli, právě proto, aby bylo možné odlišit tituly získané kvalitním studiem od rychle­ji a snadněji získaných titulů na málo prestižní škole. To je jedním z důležitých úkolů pro ministra školství.

 

Kdybyste měl možnost znovu se rozhodnout, co studovat, vedly by vaše cesty stejným směrem?
Ve čtyřiceti letech se sice člověk dívá na výběr studia a svého zaměstnání jinak než v osmnácti, ale na stávajícím stavu bych asi nic neměnil. Myslím, že každé mé rozhodnutí ohledně studia a zaměstnání mě posunulo někam dál a přineslo určitou motivaci a uspokojení. Asi je dobré vybrat si z každého rozhodnutí to pozitivní, případně se poučit z chybných rozhodnutí pro příště. To platí v životě asi obecně.

 

Vizitka Petra Havliše
Fakulta: Přírodovědecká fakulta MU
Obor: Biochemie
Rok absolutoria: 1993
Získaný titul: Mgr.
Bydliště: Ostopovice (Brno)
Pracovní pozice: obchodní manažer (kardiochirurgie)
Firma: Cardion, s.r.o.

 

Článek byl uveřejněn v brožuře Jdi pracovat 01/2011. Ta je ke stažení zde.

Na podobné téma

Velké dilema uchazečů: O jak vysoký plat si říct u pohovoru?

Nabízené práce se nedostudovaná fyzioterapeutka nelekla

Pravidelný rytmus má svoje plus

Právníci mají mnoho možností stáží při studiu