Často se ptáte, jak najít kvalitní stáž v zahraničí. Jaké možnosti v tomto směru nabízí studium na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity? Jak propojit přípravu na budoucí zaměstnání s cestováním? Studentka třetího ročníku žurnalistiky Hripsime Zohrabyan (22) se s námi podělila o svoji zkušenost se studentskou stáží v zahraničí. Studuje žurnalistiku a absolvování stáže má povinné, jen většina jejích spolužáků ji vykonává v Česku.
Jakou praxi vykonáváš?
Jsem na praxi v bruselských novinách, týdeníku New Europe jako redaktorka, ale často také edituji.
Proč sis vybrala praxi zrovna v zahraničí?
Praxe v zahraničí mi byla v podstatě nabídnuta. Po chvilce přemýšlení jsem si uvědomila, co vše se mi nabízí. Žít v jiné zemi, mluvit jiným jazykem, poznat jinou kulturu, jinou mentalitu, jiný způsob psaní novin. Navíc tři měsíce utečou jako nic. A je jedno, jestli bych praxi vykonávala v Česku, nebo v zahraničí, stejně bych ji musela splnit. A tak jsem si sbalila kufry a odjela.
Jak ses ke stáži dostala?
V podstatě úplnou náhodou. Do předmětu Stisk jsem na jaře napsala komentář, kterým jsem se snažila upozornit na problematiku povinných praxí. Na můj článek reagoval Jan Miessler z Katedry Mediálních studií a žurnalistiky, který měl v té době na starosti zahraniční stáže. Upozornil mě, že máme možnost splnit si praxi v zahraničí a nabídl mi dvě místa v Bruselu a jedno v Madridu. Jelikož španělsky neumím, vybrala jsem si Belgii.
Bylo zařizování praxe v zahraničí administrativně náročné?
Nejprve jsme se musela zkontaktovat se šéfredaktorem New Europe, který naši stáž uvítal. Poté, co jsem od něho obdržela několik podepsaných a potvrzených dokumentů, podala jsem na Centru zahraničních studií žádost o stipendium. Poté jsem si jenom musela počkat na výsledky, zda mi bude stipendium schválené. Několik papírů jsem vyplnit musela, ale nebylo to zas tak hrozné.
Doporučila bys praxi studentům?
Určitě doporučuji, obzvlášť ve městě, jako je Brusel. Každý den se tady něco děje. I přesto, že je asi tak velké jako Brno, je to přece jen „hlavní město“ Evropy. Člověk se tady naučí hodně věcí nejen, co se žurnalistiky týče, ale i politiky a diplomacie.
Je tvá praxe placená? Co zahraniční stipendium?
Praxe jako taková placená není, místo výplaty však dostáváme stipendium, které sice na vše nevystačí a student musí finančně participovat, ale není zas tak malé (program Erasmus pracovní stáže).
Je těžké sehnat ubytování v Bruselu?
Sehnat ubytování byla snad ta nejtěžší věc. Jelikož jsem se chystala do Bruselu jenom na tři měsíce a všude hledali nájemníky minimálně na rok. Měsíc před odjezdem jsem odepsala na mnoho inzerátů, odpověděl mi však málokdo, a navíc záporně. Ozvalo se mi ale docela dost podvodníků, kteří nabízeli krásný byt v centru za velmi dobrou cenu, avšak bohužel byli v tu chvíli mimo Brusel a chtěli po mně peníze výměnou za klíč od bytu, který mi pošlou poštou. Tímhle bych chtěla všechny varovat – nenaleťte jim!
Jak jsi spokojená se sociálním životem v Bruselu? Integrovala ses dobře mezi místní obyvatele?
V Bruselu je tolik věcí, co se dá dělat. Neustále zde probíhají nějaké akce, ať už konference s obědem, večeří a následnou párty. Taky je zde mnoho studentů a stážistů, kteří mají velmi bohatý společenský život. Seznámit se s místními je taky velmi jednoduché, všichni jsou zde přátelští a ochotní pomoci. Vzhledem k tomu, že v Bruselu se mísí všechny možné národnosti, není tady problém zapadnout.
Stáže FSS:
http://www.fss.muni.cz/cz/site/zahranici/newsPracovní stáže MU:
http://czs.muni.cz/cz/out/studenti/pracovni-staze/pracovni_staze