Stážistou v rámci originálního projektu EU

26. 7. 2013 | Iva Sedláčková
Rubrika: Stáže, Práce

Možností, jak přidat kolonky do prázdného životopisu absolventa, je získat zkušenosti na stáži. Stále ale existuje mnoho firem, které o stážisty nestojí a praxe neumožňují. Pro zlepšení tohoto stavu vznikl projekt Evropské unie.

Absolventi, jejichž životopis zeje v kolonkách vykonaných praxí prázdnotou, jsou často hůře uplatnitelní na trhu práce. Pokud jste se ocitnuli v podobné situaci a chcete proti ní bojovat, mám pro Vás řešení: Neplačte nad rozlitým mlékem a staňte se stážistou! Možností, jak přidat kolonky do prázdného životopisu absolventa, je získat zkušenosti na stáži. Stále ale existuje mnoho firem, které o stážisty nestojí a praxe neumožňují. Pro zlepšení tohoto stavu vznikl projekt Evropské unie.

Před nedávnem byl obchodním společnostem působících na území České republiky představen unikátní projekt, v rámci kterého mohou obchodní společnosti i drobní živnostníci přijmout na dobu dvou až čtyř měsíců stážistu, který bude během této doby pomáhat s běžnou agendou v daném oboru a bude se v něm dále vzdělávat. Po celou dobu stáže má stážista k dispozici zkušeného mentora, který mu bude po celou dobu učitelem a bude ho zasvěcovat do tajů dané profese. Můžete tak snadno nahlédnout do světa personalistiky, účetnictví, marketingu a reklamy, či do dalších zajímavých profesí.

Podmínkou pro to, aby se mohli firmy stát poskytovatelem takovéto stáže, musí alespoň uvažovat o přijetí nového pracovníka, což znamená, že pokud se osvědčíte, mohou vás po absolvování stáže zaměstnat. Vyplatí se proto nebrat projekt na lehkou váhu a dělat práci co nejlépe umíte, aby si Vás všimli.

Komu je projekt určený

Absolventům, osobám registrovaným na úřadu práce, osobám na rodičovské dovolené a všem těm, kteří mají zájem o zvýšení kvalifikace v daném oboru (uvědomuji si, že tento bod je poněkud vágní a máte-li zato, že spadáte do této kategorie, informujte se prosím přímo u poskytovatele stáže, zda je vám projekt určený)

Délka stáže

Délka stáže je různá v závislosti na oboru, ve kterém je poskytována, ale většinou se její délka pohybuje okolo 300 hodin. Musí být realizována v průběhu 24 měsíců, její délka se tedy odvíjí od toho, zda pracujete denně celých 8 hodin, nebo třeba jenom 4 hodiny denně.

Průběh stáže

Každá stáž má pevně stanoveny osnovy toho, co se musí stážista naučit. Mimoto samozřejmě neuniknete specifikům jednotlivých společností a jejich firemní kultury. Nemusíte se však bát, že byste celou stáž strávili u kopírky, nebo třízením korespondence, naopak se většinou jedná o velmi zajímavou a kvalifikovanou práci.

Odměna za výkon stáže

Vzhledem k tomu, že se jedná o stážové místo, práce je zpravidla neplacená. Zřídka se však stává, že se s poskytovatelem stáže lze domluvit na menším finančním ohodnocení, není to však rozhodně pravidlem, a už vůbec ne povinností poskytovatele. Co však dostanete na každé stáži, je proplacení jízdného do místa výkonu práce a také stravenka na každý den, který stráví stážista při výkonu stáže. Hlavní motivací by však měla být položka v životopisu, nové pracovní zkušenosti a vidina zaměstnání u poskytovatele stáží.

Studenti posledních dvou semestrů studia na VŠ s trvalým pobytem na území České republiky mají možnost absolvovat i placenou stáž v oboru, který studují, hodinová odměna potom činí 60 Kč.

Kde lze najít více informací o projektu
Více informací naleznete na webové stránce www.stazevefirmach.cz a dále vzniká i projekt pro studenty posledních ročníků, více o projektu se dozvíte na webu www.stazepromlade.cz.

Na podobné téma

Zubařů je nedostatek, proto mají o práci postaráno

Dipování jako nelegální přivýdělek: Nový nešvar českého internetu

V knihách není všechno, důležitá je i praxe

Doučování zprostředkovávají i weby