Studovat na Cambridge není zdaleka nemožné

Drahé, obtížné, ale nepředstavitelně výhodné a zvládnutelné. Takové je studium na prestižní zahraniční škole, jakou je cambridgeská univerzita. Student takové instituce si zajistí vzdělání na vysoké úrovni a skvělou pozici na pracovním trhu. Ale cena je vysoká. A to se týká nejen financí, ale i náročnosti studia. O své zkušenosti se podělil Jan Polášek, současný student Computer Science na University of Cambridge.

0539 jan-polasek cambrige archiv-jpDrahé, obtížné, ale nepředstavitelně výhodné a zvládnutelné. Takové je studium na prestižní zahraniční škole, jakou je cambridgeská univerzita. Student takové instituce si zajistí vzdělání na vysoké úrovni a skvělou pozici na pracovním trhu. Ale cena je vysoká. A to se týká nejen financí, ale i náročnosti studia. O své zkušenosti se podělil Jan Polášek, současný student Computer Science na University of Cambridge.

V čem spočívá výhoda studia na Cambridge?

Důvodů, proč jít studovat na University of Cambridge, je hned několik. První z nich má Cambridge společný se všemi zahraničními školami, tedy studium v cizím jazyce. Nejen, že si své komunikační schopnosti značně vypilujete, ale získáte také přirozenost a sebevědomí. Další příčina je velmi vysoký standard vzdělání a věhlas univerzity. S tím následně souvisí i téměř jisté a velmi dobré uplatnění na trhu práce. Univerzita tak otevírá dveře do celého světa.

Je těžké se na tak prestižní zahraniční školu dostat?

V první fázi je potřeba si uvědomit, že to není nemožné. Pro lidi z Anglie nebo mezinárodních škol je studium na Cambridge velmi prestižní záležitost, ale přeci jenom je to pro ně něco naprosto jiného než pro nás, Čechy. Problém je v tom, že většina lidí z českých středních škol nezná nikoho, kdo by studoval na Oxbridge (zkratka pro Oxford a Cambridge - pozn. red.), a tak si ani neuvědomují, že je to vůbec možné.

A co potom?

V dalším kroku je potřeba nějak zaujmout. Každý, nehledě na obor, zasílá jako součást přihlášky motivační dopis a referenci. Na základě těchto dvou dokumentů se rozhoduje, jestli uchazeč projde prvním sítem. Já měl to štěstí, že jsem měl velmi ochotnou učitelku, která mi hodně pomohla a určitě má také zásluhu na mém přijetí.Interview tvoří třetí část přijímacího řízení. Většinou sestává z několika rozhovorů, popřípadě nějakého testu. V polovině ledna, se pak studenti dozvědí, jestli byli úspěšní nebo ne.

A co následuje dál?

V případě úspěchu už má každý místo jisté v tom smyslu, že už mu ho nikdo nemůže sebrat lepšími výsledky. Přijetí je ale podmíněné, většinou samými jedničkami u maturity a případně certifikátem z jazyka a dalšími testy. Češi oproti britským studentům nemusí kromě certifikátu z angličtiny dělat žádný test navíc.

0539 jan-polasek cambrige archiv-jp

Jak vypadá studium na univerzitě v Cambridgi?

Tak jako na českých univerzitách tvoří jednu část výuky přednášky. Těch bývá v prvním roce pro vědecké obory okolo dvanácti týdně. Pak následují praktické hodiny a laboratoře. To v čem se ale Cambridge liší od naprosté většiny univerzit a co dělá místní výuku unikátní, jsou supervize. Ty většinou probíhají ve skupinách dvou až tří studentů s nějakým vyučujícím. Účel supervizí je projít ještě jednou látku, která se probírá na lekcích, ujistit se, že studenti všemu rozumí a ohodnotit je na základě jejich práce. Supervize dávají také možnost ptát se téměř na cokoliv ohledně probírané látky někoho, kdo tomu opravdu rozumí. Poslední část školních povinností je pak samostudium.

V čem je studium náročné?

Náročnost se projevuje například v tom, že pokud chce někdo dostat u zkoušek First, což je nejlepší známka, většinou musí vědět o dost víc, než co se probralo v hodinách. Kdyby vycházel pouze ze znalostí z lekcí, u některých předmětů by nemohl nejvyšší ohodnocení dostat, ani kdyby si pamatoval naprosto vše, co bylo řečeno ve škole. Jak jsme na začátku kurzu slyšeli mnohokrát, nikdo nemá u zkoušky 100 %, průměrně dosahují studenti 60-65 %, a pouze málokdo má First.

 Kolik peněz stojí studentský života v Anglii?

Obecně je bydlení a živobytí v Anglii velmi drahé. Na Cambridge se náklady na bydlení a stravování velmi liší mezi jednotlivými College. Nicméně na té mojí se pohybuje cena za ubytování od 800-1400 liber za trimestr. Běžný oběd nebo večeře pak kolem 3-4 liber. Důležité je zmínit, že studium a život tady není zase o tolik dražší, než na kterékoliv jiné britské univerzitě. A díky prestiži školy je mnohem snazší získat stipendium.

Budeš si hledat brigádu?

Brigádu mimo obor si hledat neplánuji, to se časově nedá moc zvládat. Nicméně zvažuji pracovní stáž v oboru přes léto. Existuje ale mnoho cest, jak získat prostředky na školné a živobytí. Ať už pomocí nadace v ČR nebo britských stipendijních programů pro zahraniční studenty. Většina místních pak získává peníze přes velmi výhodné státní studentské půjčky, ke kterým mají zahraniční studenti také přístup.

Na podobné téma

Studovat tři obory najednou nemusí jen géniové

Výzkum na hřbitově: trochu jiná archeologie

MUNIE pořádá akce i nabízí praxi

Jednou pískat první ligu, sní mladý rozhodčí