Studovat tři obory najednou nemusí jen géniové

11. 5. 2016 | Adéla Beranová
Rubrika: Vzdělávání, Studium | Doba čtení: 2,5 minuty

Obě se rozhodly bojovat od začátku studia na dvou frontách najednou. Tereza Šíblová i Martina Marková začaly studovat právo a k tomu žurnalistiku a mezinárodní vztahy. Tereza na jednom bojišti skončila, Martina se pere dál. Jaké to má výhody a nevýhody, co je nejsložitější a zda má člověk vůbec čas na něco jiného než školu, prozradily obě v průběhu svého prvního zkouškového období.

studium, dvooborové, studovat více oborů
studium, dvooborové, studovat více oborů

Už v posledním ročníku na střední škole by měl člověk tušit svou budoucnost. Tereza i Martina se rozhodly studovat. Obě se pustily do dvou oboru na Fakultě sociálních studií a zároveň se ponořily do práva. Co je k tomu vedlo? Martina říká: „Už na střední jsem měla semináře mediální studia a právo, ale ani po maturitě jsem netušila, co mě baví víc. Říkala jsem si, že přijímačky rozhodnou. Překvapení bylo, když jsem se v Brně dostala jak na práva, tak na FSS. Bylo mi líto něco vzdát, tak teď zkouším studovat obě školy zároveň.“ Tereza na tom byla dost podobně, nevěděla, co jí bude bavit, tak zkusila oboje.

Tereza skončila s mezinárodními vztahy a žurnalistikou po dvou měsících: „Nemohla jsem dělat ani jednu věc pořádně. Poslední týden jsem byla už úplně mimo a nedokázala jsem se na nic soustředit. Teď mám víc času na koníčky a práci. Jsem takhle spokojenější.“ Martina se rozhodla, že i přes náročnost studia si čas na koníčky a přátele prostě udělá. „Ze začátku semestru jsem měla volného času dost. Jak se začaly blížit první testy a „padliny“ seminárek, bylo ho čím dál tím míň. Ale na přátele se čas vždycky najde. Večer zajít na kafe či do hospůdky je pro mě nepostradatelný zdroj odpočinku.“

Náročné zkouškové období

Jednoznačně nejnáročnější na studiu tří oborů najednou je podle Martiny zápočtové a zkouškové období. „To je doba, kdy se mi nahromadí testy, zápočty a zkoušky ze všech oborů. V lednu mě například čeká osm zkoušek. Vychází mi to přibližně na dvě zkoušky týdně. Je to hodně náročné.“ Aby se nezbláznila, prokládá Martina studium jinými aktivitami – čte, sleduje filmy a seriály, chodí ven s kamarády nebo si dává do těla v posilovně. V průběhu studia chce ale také stihnout praxi. „Nyní píšu a dělám korektury pro studentský časopis Halas a jsem redaktorka jednoho internetového serveru. Říkám si, že i tyto malé zkušenosti by mohly v životopise zaujmout.“

Jak je to s poplatky?

V případě, že ukončíte jedno studium ještě před koncem prvního semestru, nehrozí vám ani žádné finanční sankce. Stejně tak když zvládnete dokončit obě studia, vaší peněženky se to nedotkne. K poplatkům za studium Martina říká: „Kdybych jedno ze studií vzdala, přišla bych o ubytovací stipendium. Platit bych nic nemusela. Pokud bych skončila například po prvním semestru, vzalo by mi to jeden semestr ze státem daných čtyř let na bakalářské studium. Musela bych si pak dát velký pozor, abych druhé studium zvládla v dané době, jinak bych musela na konci platit za prodloužení studia.“

Pro ty, kteří uvažují se pustit do podobného dobrodružství, mají obě slečny stejnou radu: „Určitě to zkuste.“ Martina radí: „Chce to hodně trpělivosti. Nečekejte, že si plně užijete vysokoškolský život. Také počítejte s tím, že strávíte více času nad knihami nebo ve studovně. Prázdniny mezi semestry budete mít kratší, neboť zkoušek budete mít dvakrát více než ostatní. Ale pokud opravdu chcete studovat dvě školy, tak jen do toho. Je to určitě velká zkušenost.“ Podobný názor má i Tereza: „Možná si později uvědomíte jako já, že studium je velmi důležité, ale pro vás to není to nejdůležitější, ale zkusit se má všechno.“

Na podobné téma

STEP – krok vstříc zkušenostem

Spolek přírodovědců: seberealizace i zkušenosti

Z ekonoma zahradníkem !

Demagog.cz: jeden z nejúspěšnějších studentských projektů