Pokud se chce firma vyhnout nelegální formě zaměstnávání označované „švarcsystém“, i když nemá finance na stálé zaměstnance, s nimiž by uzavřela klasický pracovní poměr, může využít i další legální možnosti zaměstnávání. Vyhne se tak možné pokutě. Ať už jde o dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti, outsourcing nebo agenturní zaměstnávání či legální subdodávky.
Za zaměstnávání na živnosťák hrozí společnostem pokuta až 10 milionů korun. Jenže, jak se švarcsystému vyhnout, a přesto ušetřit? Své nové zaměstnance mohou firmy získat těmito legálními způsoby:
DPP a DPČ
Nechce-li s vámi firma uzavřít klasickou pracovní smlouvu, často se uchýlí k dohodě o provedení práce či k dohodě o pracovní činnosti. Jedná se totiž o nejjednodušší možnost.
Taková dohoda o provedení práce byla do konce loňského roku pro zaměstnavatele, kteří chtěli na svých zaměstnancích ušetřit, velmi atraktivní. Od roku 2012 se však tento typ dohody pozměnil – jestliže zaměstnanec vydělá na dohodu o provedení práce, kterou uzavřel s jedním zaměstnavatelem až na 300 hodin ročně, více než 10 tisíc korun měsíčně, je ze zákona povinen účastnit se nemocenského, a tím pádem i důchodového a zdravotního pojištění.
Zaměstnavatel má pak povinnost tohoto svého zaměstnance přihlásit na ČSSZ a příslušnou zdravotní pojišťovnu. Nemocensky pojištění zaměstnanci mají přirozeně nárok na nemocenské dávky a při splnění určitých podmínek také na peněžitou pomoc v mateřství.
Také dohoda o pracovní činnosti může v očích zaměstnavatelů klesnout na atraktivitě. Zdravotní, sociální a nemocenské pojištění platí zaměstnanec i zaměstnavatel tehdy, přesáhne-li odměna částku 2500 korun za měsíc.
Potrženo sečteno, chcete-li jako potenciální zaměstnavatel ušetřit na odvodech státu a vyhnout se švarcsystému, uzavírejte se svými zaměstnanci dohody o provedení práce na částku nižší než 10 tisíc korun měsíčně a dohody o pracovní činnosti na částku nižší než 2500 korun měsíčně.
Agenturní zaměstnanci
Agenturní zaměstnávání funguje na bázi dočasného umístění zaměstnanců, které do konkrétní firmy dodá agentura práce. Firma si tedy své nové zaměstnance pouze od pracovní agentury dočasně pronajímá. Stačí tedy se zprostředkovatelskou agenturou uzavřít Dohodu o dočasném přidělení zaměstnance. Agentura pak udělí svému zaměstnanci Pokyn k dočasnému přidělení. Tento způsob zaměstnávání je však dražší oproti pracovníkovi, kterého byste zaměstnali na DPP nebo DPČ, neboť za tohoto člověka musíte mimo jiné zaplatit provizi agentuře.
Outsourcing
V kostce řečeno, outsourcing je označován za legální obchodní vztah dvou podnikatelů, kdy si jeden podnikatel najímá na určité činnosti, které nejsou hlavní náplní jeho práce, ale ke svému fungování je potřebuje, jiného podnikatele – tj. externího dodavatele, který se právě na tyto činnosti specializuje. Outsourcingem tak jedna firma zajišťuje svůj vlastní chod ve spolupráci s jiným podnikatelem. Jde třeba o úklid kanceláři, správu počítačového systému, ostrahu, školení pracovníků nebo vedení účetnictví.
Legální subdodávky
Legální subdodávkou je myšlena spolupráce na díle. Jestliže podnikatel nemůže splnit své závazky prostřednictvím vlastních zaměstnanců, najímá si na jejich splnění třetí osobu-podnikatele, se kterou uzavírá například smlouvu o dílo. Pro oba dva podnikatele musí být daná činnost činností hlavní a navíc musí být vykonávána v rovném vztahu dvou podnikatelů.