Světový šampion Hron díky studiu FSpS porozuměl tajům sportu

/ROZHOVOR/ Jeho téměř dvoumetrová postava a nekompromisní výraz vzbuzují respekt. Když se představí, většina lidí zpozorní ještě víc. Tomáš Hron je světový thajboxerský šampion několika organizací a v současnosti jedna z největších českých hvězd v zápasech K-1, které sdružují různé bojové sporty. Devětadvacetiletý brněnský rodák také patří k jedněm z nejslavnějších absolventů magisterského studia Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity.

Proč jsi zvolil studium na FSpS?
Vždycky jsem si chtěl doplnit vzdělání, a protože mě sport baví, udělal jsem se sportovkou dobře. Až jednou skončím kariéru, chci se věnovat trénování, které není jenom o zkušenostech z praxe, ale také o teoretických znalostech, což hodně lidí podceňuje.

Měl jsi dobré reference na FSpS?
Měl jsem několik kamarádů, kteří ji studovali a doporučovali. Navíc jsem z Brna, takže fakulta byla jasnou volbou a Masarykova univerzita má svou prestiž.

Splnila škola to, co sis od ní sliboval?
Určitě. Získal jsem spoustu znalostí z oblasti fyziologie, anatomie, biochemie, sportovního tréninku či pedagogiky, která je také pro trénování důležitá. Jinak budu přistupovat ke skupině dětí a jinak zase k partě dospělých. Každý předmět měl své klady, i když třeba humanitní vědy mě nebavily.

Pomohla ti škola v kariéře thajského boxera?
Jasně, proto jsem s volbou fakulty naprosto spokojený. Hodně jsem se naučil například při kondičním tréninku pod vedením Honzy Cacka co se týče plánování přípravy nebo jejích metod. Umím rozlišit trénink síly, vytrvalosti, rychlosti... V tom lidé nemají jasno. Díky škole rozumím různým metodám a uvádím do praxe, co jsem pochytil. Vím, proč se určité věci dělají právě takovým způsobem a ne jinak. V létě jsem třeba vedl speciální přípravu hokejové Komety, chodí ke mně i pár klientů.

Chceš ve vzdělání nadále pokračovat?
Pokusím se dostat na doktorandské studium, ale nejspíš až příští rok, záleží na mé časové zaneprázdněnosti. Chci pokračovat už kvůli sobě a dokázat si, že i na další stupeň mám. Spousta lidí si myslí, že když někdo dělá bojový sport, má zákonitě vymlácenou hlavu. Ale tak to není. Kdo mě zná, potvrdí, že jsem normální kluk jako každý jiný.

Nasměrovala tě fakulta k tomu, abys po skončení kariéry trénoval?
I když jsem nad tím přemýšlel dřív, až škola mi dala velký impulz. Koučování a vzdělávání v oboru mě hlavně moc baví, ačkoliv na první místo pořád ještě řadím kariéru. V ringu chci vydržet dalších osm deset let.

Má absolvování FSpS vliv na kontakt s případnými klienty?
Všechno jsou spojené věci a já mám ideální kombinaci. Pomáhá mi jméno, které už jsem si v ringu vybudoval a pořád na něm pracuju, roli hrají moje úspěchy. Lidé si všímají toho, že je netrénuje nějaký jouda z boxárny, ale vítěz mistrovství světa. Magisterský titul je ve sportovním odvětví také velké plus, protože svěřenci věří tomu, co jim říkám. Ví, že si nevymýšlím a umím lidem své znalosti podat.

K čemu ti jsou praktické sporty, kterými jsi na fakultě prošel?
Díky gymnastice jsem dost zapracoval na koordinaci těla, atletické tréninky jsem zařadil do běžné přípravy. Dělám různé odrazy, skoky, překážky, předtím pro mě byla atletika velký oříšek. Plavání často využívám, když nesmím běhat.

Co doporučíš svým následovníkům na škole jako stěžejní předmět?
Od každého jsem si vzal něco, ale pro budoucí kouče bude důležité pochopení principů Teorie sportovního tréninku, kterou považuju za základní. Honza Cacek zastupuje řadu odborníků, které FSpS má. Za dobu svého studia jsem s žádným učitelem neměl problém, když se s nimi jedná na rovinu, komunikace funguje výborně.

Na podobné téma

Coworkingové centrum pomáhá podnikavým mámám

Vyšší vzdělání bylo na obtíž

Co skrývá práce v internetovém obchodu?

Mileniálové a jejich odlišný pohled na práci: Co je pro ně nejzásadnější?