TIP NA FB STRÁNKU: Najdi job s humanitním diplomem

19. 3. 2013 | Petra Štorková
Rubrika: WWW, Tipy

/ROZHOVOR/ Na sklonku loňského roku se na Facebooku váhavě a bez komerčního zájmu objevila stránka „Najdi job s humanitním diplomem“. O co nenápadněji vznikla, o to raketověji se začala na nejrozšířenější sociální síti šířit.

/ROZHOVOR/ Na sklonku loňského roku se na Facebooku váhavě a bez komerčního zájmu objevila stránka „Najdi job s humanitním diplomem“. O co nenápadněji vznikla, o to raketověji se začala na nejrozšířenější sociální síti šířit. Založil ji Petr Vidomus, který zažil hledání práce v humanitní oblasti na vlastní kůži. Vystudoval sociologii a žurnalistiku v Olomouci a práci ve svém oboru našel až v hlavním městě.

Úvodní fotka facebookové stránky je obraz Země peciválů. Má to konotovat absolventy humanitních oborů a jejich přístup k práci?

Mám rád obrazy Pietera Brueghela. V souvislosti s tímhle webem by se našlo více výkladů: technokrati mohou říct, že se humanitní absolventi jenom válí a nechtějí hnout prstem, já bych reagoval asi tak, že by bylo skvělé, kdyby se měli tak dobře – kéž by měli tak dobré uplatnění, aby jim létali holubi do huby. Je v tom trocha ironie.

 Proč jste tuto stránku založil?

Stránku jsem založil ve volné chvíli na Silvestra 2012. A to hlavně proto, že mě už dávno bavilo vyhledávat zajímavé pracovní nabídky a doporučovat je svým známým. Zároveň znám z vlastní zkušenosti potíže se sháněním práce, obzvláště v humanitních oborech a mimo Prahu. Taky ale mám pocit, že nabídek relevantních pro humanitní absolventy je stále dost – jen jsme občas líní je hledat či cestovat za prací. Takhle jsem spojil příjemné s užitečným a vytvořil komunitu hlavně pro mladé lidi s humanitním diplomem.

Jak hledáte pracovní nabídky?

Většinu nabídek hledám sám na webu – hlavně podle klíče „co bych sám chtěl dělat já nebo mí známí“. Hlavní je tedy relevance, zajímavost a dosažitelnost pro mladé absolventy. Většinu fanoušků máme v Praze a v Brně, ale snažím se hledat i v menších městech. V poslední době ale nabídky posílají i sami fanoušci profilu.

0861 zeme-pecivalu-pieter-bruegel-st archiv

Za necelé tři měsíce máte téměř 6000 příznivců. Jak rychle stránce přibývaly lajky a jak jste ji propagoval?

Růst „lajků“ byl raketový hlavně v prvních dnech po spuštění, asi 1000 fanoušků během prvního dne. Pak pozvolna narůstal až na současných 6000 fanoušků. To vše zadarmo a bez reklamy, což znamená, že humanitních absolventů hledajících práci je tady více než dost – mají velkou motivaci kliknout na „To se mi líbí“. Zajímavé je, že většina z nich jsou ženy.

Jak hodnotíte situaci na trhu práce v humanitních oborech?

Podmínky pro humanitní absolventy hledající práci jsou značně odlišné v jednotlivých regionech. Sehnat s diplomem ze sociologie nebo politologie práci v oboru na severní Moravě je dnes prakticky nemožné. O trochu lepší je to v Brně nebo v Praze, ale znám spoustu známých, kteří pro práci nejsou ochotni obětovat své blízké a odstěhovat se stovky kilometrů daleko – i když jim to nemůžu zazlívat. Podle mě tady vzniká ztracená generace, která je dobře vzdělaná, umí jazyky a má širší společenský rozhled, ale v mnoha regionech je nucena pracovat na neodpovídajících pozicích. Technické obory jsou dnes protežovány a s podobnými problémy se nepotýkají: kdybych vystudoval techniku a bydlel v Ostravě, po škole bych se vůbec za prací stěhovat nemusel.

Je to vaše osobní zkušenost?

Vystudoval jsem sociologii a žurnalistiku, pracuji jako novinář. Svou první práci jsem hledal na Moravě tři měsíce. Pak jsem ztratil trpělivost a odstěhoval se za prací do Prahy. Byla v tom trocha rozčarování – že jste studovali pilně pět let a teď je vám to k ničemu

Stránku jste tedy založil proto, že vás to zajímá?

Stránku provozuji ve volném čase. Zatím jde o nevýdělečný projekt.

Na podobné téma

TIP NA KNIHU: Kariéra pod kontrolou

TIP NA KNIHU: Vydělávejte na facebooku

Chcete něco ušetřit na nákupech? Hledejte slevové kupóny

TIP NA KNIHU: 101 nejčastějších otázek a nejlepších odpovědí u přijímacího pohovoru