TIP NA KNIHU: Jak hledat a najít zaměstnání

Přehledně řazenou a v mnoha ohledech užitečnou příručku vydalo v roce 2007 vydavatelství Grada Publishing. Autorem knihy Jak hledat a najít zaměstnání je znalec personálního pole Zbyněk Siegel. V útlé brožuře najdete hodně přehledných příkladů z praxe.

0149 jak-hledat-a-najit-zamestnani-rady-a-tipy-pro-uchazece-siegel-zbynek 1 archiv-vydavatelstviPřehledně řazenou a v mnoha ohledech užitečnou příručku vydalo v roce 2007 vydavatelství Grada Publishing. Autorem knihy Jak hledat a najít zaměstnání je znalec personálního pole Zbyněk Siegel. V útlé brožuře najdete hodně přehledných příkladů z praxe. Dozvíte se o chybách v životopisech i o správném chování na pohovoru. Je to zkrátka stručný přehled hledání práce od A do Z.

 

Kniha Jak hledat a najít zaměstnání s podtitulem Rady a tipy pro uchazeče vyšla v roce 2007 již jako aktualizované a rozšířené vydání téhož titulu z roku 2003. I přesto je řada věcí stále aktuálních a u spousty uchazečů o práci zatím neznámých. Na druhou stranu je nutno uznat, že dřívější rok publikace této knihy má jisté limity. Pro příklad si uveďme formu životopisu. Autor se zmiňuje o korespondenčním posílání nebo o přiřazování fotky k životopisu ve vyvolané podobě. V současnosti je takový přístup spíše výjimkou a vše už se odehrává přes elektronickou komunikaci. Podobné „zastaralé“ tendence ale můžeme knize prominout, protože obsahuje i řadu tipů, které fungují dodnes.

0149 jak-hledat-a-najit-zamestnani archiv-vydObsah publikace je členěn do pěti kapitol, které postupně procházejí celý proces hledání zaměstnání. V kapitole Jaké máme šance? autor uplatňuje psychologii a snaží se čtenářům vysvětlit, že není třeba házet flintu do žita, ještě než osloví potenciálního zaměstnavatele. Na příkladech ukazuje, že každý má nějaké výhody i nějaké slabiny. Každá firma je ale jiná, proto je zbytečné tyto informace vyhodnocovat ještě před přihláškou do výběrového řízení. Základní myšlenka celé kapitoly zní: U výběrového řízení je stejně důležité mít hodně zkušeností, jako je umět prodat. Jinými slovy, člověk s dlouholetými zkušenostmi nemusí u nového zaměstnavatele uspět, pokud se nebude umět dobře prezentovat a přesvědčit ho o svých kvalitách.
Další kapitola se věnuje životopisu, probírá všechny povinné i doporučené body CV. Jako nejužitečnější pasáž lze bezesporu považovat srovnání chybného a opraveného „CVčka“. Dobrá rada autora: Když píšete svoje CV, pohlížejte na ně z pozice zaměstnavatele, kterému je posíláte. Zamyslete se, co ho zajímá a co vám může ublížit.
V kapitole Výběr pracovních míst autor pomáhá zorientovat se v inzerátech a nabídkách zaměstnání. Lehce se odpovídá i na otázku, kde hledat pracovní příležitosti.
Když už máme vypracovaný životopis a víme, kde hledat nabídky práce, chceme se dostat k pracovnímu pohovoru. Tomu se věnuje čtvrtá kapitola. Velmi užitečná je pasáž sumírující nejčastější chyby a neobratnosti uchazečů, které vás mohou stát místo. Co si z této kapitoly můžete odnést? První osobní dojem můžete udělat jen jednou, a proto se musíte pečlivě připravit, pokud vám o nabízené místo opravdu jde.
Útlou brožurku uzavírá kapitola Neúspěch – součást hledání zaměstnání. V ní se autor věnuje důvodům nezdaru, ale také radí, jak si jednotlivá výběrová řízení zaznamenávat a učit se z vlastních chyb. Tuto kapitolu hodnotím jako nejpřínosnější. Poznatky z psaní životopisu i chování u pohovoru se tam propojují v cenný přehled.

Publikace je bezesporu dobrým pomocníkem při hledání práce. Trochu komicky ale může působit pro uchazeče, kteří už mají za sebou několik pohovorů a v této problematice se orientují. Jistě jim úsměv na rtech může vykouzlit třeba simulace telefonického potvrzení termínu pohovoru. Příklad jde krok po kroku včetně závěrečného „na shledanou “.

Knihu bych doporučila

1/ začátečníkům, kteří tápou při hledání práce
2/ dlouhodobě neúspěšným uchazečům o zaměstnání

Užitečné pasáže knihy

– Chceme-li míst důsledně zpracovaný životopis, musíme nejprve udělat „inventuru“ našich znalostí, vědomostí a pracovních zkušeností.
– Nejhorší je se hned při prvním pohovoru ptát na plat.
– Každý absolvovaný pohovor je sám o sobě přípravou na další pohovor, dokážeme-li ho objektivně vyhodnotit.

Důležité údaje

Datum vydání

květen 2007

Vydání

druhé, a aktualizované

Vydavatelství

GRADA, www.grada.cz

Počet stran

112

Vazba

brožovaná

Cena

159 Kč (již není v prodeji)

Dostupnost

knihovny nebo Google Books

 

Autor Zbyněk Siegel (*1971) ve třech bodech
1/ zakladatel personální agentury
2/ odborný poradce uchazečů o práci
3/ vytvořil akreditovaný vzdělávací program s pracovním názvem Umění najít zaměstnání – strategie úspěšného uchazeče

{jcomments on}

 

Na podobné téma

TIP NA KNIHU: 101 chytrých otázek, které vám pomohou u přijímacího pohovoru

TIP NA KNIHU: Jak budovat kariéru

Tiskárna je základním kamenem vaší home office. Jak se zorientovat v nabídce?

TIP NA KNIHU: Jak dělat, co vás baví, a dostat za to zaplaceno