TIP NA KNIHU: Jak úspěšně zvládnout přijímací pohovor

Dalším knižním tipem na poli osobního rozvoje, který jsme pro vás prozkoumali, je publikace vydavatelství Computer Press. Její název zní Jak úspěšně zvládnout přijímací pohovor, s podtitulem Prezentujte se sebejistě a vyvarujte se nejčastějších chyb při pohovoru. Zmiňované sebevědomí pouhým přečtením knihy nezískáte, avšak jako návod ke kvalitní přípravě na pohovor slouží tato kniha více než dobře.

Dalším knižním tipem na poli osobního rozvoje, který jsme pro vás prozkoumali, je publikace vydavatelství Computer Press. Její název zní Jak úspěšně zvládnout přijímací pohovor, spodtitulem Prezentujte se sebejistě a vyvarujte se nejčastějších chyb při pohovoru. Zmiňované sebevědomí pouhým přečtením knihy nezískáte, avšak jako návod ke kvalitní přípravě na pohovor slouží tato kniha více než dobře.

Autorka, Rebecca Corfield, pochází z Británie a mimo jiné byla v devadesátých letech prezidentkou Institutu kariérních poradců. Po přečtení knihy se dá usuzovat, že autorka ví, o čem mluví. V publikaci naleznete nejen tradiční návod, jak se připravit na pohovor, ale také mnoho dalších přínosných tipů a informací.

Publikace má 72 stran a je rozdělena do sedmi kapitol. V první autorka popisuje, s jakými druhy pohovoru se uchazeč o práci může setkat, jaké jsou metody hodnocení a co přesně se během pohovoru děje. Pro absolventa, který se nikdy žádného pohovoru nezúčastnil, je jistě přínosná, pro „ostřílenější“ uchazeče o práci je ale trochu nudná.
Druhá kapitola pohlíží na celou problematiku očima zaměstnavatele, což umožňuje uvědomit si věci, které člověka běžně napadnout nemusí. Jako nejzajímavější tipy této kapitoly hodnotím pasáž zabývající se nejčastějšími chybami, které uchazeči z pohledu zaměstnavatele dělají, a také „demystifikaci pohovoru“ – neboli upozornění, že řada zaměstnavatelů neumí správně pohovor vést a jak se proto v takové situaci zachovat.
Jak se připravit na pohovor a jak si při něm počínat, to je téma třetí kapitoly. Podobně jako v ostatních částech knihy je i zde na konci přínosné a stručné zopakování nejpodstatnějších bodů.

0156 jak-uspesne-zvladnout-prijimaci-pohovor 2 archiv-vydČtvrtá kapitola se konečně věnuje přípravě na pohovor. Velký důraz je tu přitom kladen na „psychickou“ přípravu – promyšlení si osobní strategie, analýzu nabízené pracovní pozice a vlastních dovedností a zkušeností. Například „Zlatá pravidla“ jako: „Vždy mluvte pozitivně o svých předchozích zaměstnáních“, „Buďte nadšení a horliví“ a „Využijte své silné stránky“, můžeme označit za vcelku dobré tipy.

V následující části knihy se autorka věnuje tomu, jak zařídit, abyste udělali ten nejlepší první dojem. Tedy tomu, co si vzít na sebe, jak zmenšit trému a zlepšit osobní image. Nabízí i dva příklady uvolňujících cvičení.
Ovšem jako nejpřínosnější kapitolu knihy hodnotím část předposlední, která je zaměřena prakticky a nabízí čtenáři třicet vzorových otázek, jež mu může potenciální zaměstnavatel u pohovoru položit. Na otázky typu „Proč jste opustili vaše předchozí zaměstnání“ je dobré být připraveni. A autorka vhodné způsoby odpovědi sama nabízí. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že řada z těchto otázek mi byla na různých pohovorech skutečně položena a pokud člověk nemá dopředu promyšlenou odpověď, může se „zadrhnout“ nebo říct něco, čeho by mohl později litovat.
Poslední shrnující část dává mimo jiné radu, jak se ubránit pocitu sklíčenosti z neúspěchu při pracovním pohovoru a vyzývá k získávání zpětné vazby od zaměstnavatele i v případě nepřijetí.

Kniha se dá označit za velmi přínosného pomocníka především díky tomu, že obsahuje řadu konkrétních praktických rad. Některé pasáže jako popis průběhu pohovoru nebo seznam internetových odkazů v závěru knihy se mohou zdát zbytečné. Spíše než mladí absolventi škol, kteří jsou na internetu dennodenně a mají zkušenosti z brigád, je nejspíš ocení uchazeči bez zkušeností, nebo naopak starší lidé, kteří například přišli o práci a musejí si po dlouhé době hledat jinou. Všem těmto skupinám lidí ale lze knihu s dobrým svědomím doporučit.

Užitečné pasáže knihy:

„Znám kandidáty, kteří neměli požadované dovednosti a kvalifikaci a často ani požadovanou délku praxe, ale kteří vždy dokázali přesvědčit zaměstnavatele, že jsou těmi nejlepšími kandidáty. Jak? Jednoduše zdůraznili, že jsou tou správnou osobou, která se hodí do této společnosti a plně přispějí k úspěchu této společnosti. Dovednostem se můžete naučit, praxi získáte za pochodu, je-li to nutné, ale změnit svoji osobnost není tak jednoduché.“

„Tazatel se na vás bude dívat jako na potenciálního zaměstnance – poukazujte tedy na to, že cokoliv jste kdy dělali, vedlo k·tomuto místu. Spojte to s·vaší představou, jakým způsobem by tato práce měla být od této chvíle vykonávána. Neodolatelné!“

Důležité údaje:

Vydáno

2005

Vydání

první

Vydavatelství

Computer Press

Počet stran

72

Vazba

brožovaná

Cena

129 Kč

Dostupnost

vybraná internetová knihkupectví, a to i za nižší cenu

{jcomments on}

 

Na podobné téma

TIP NA FB STRÁNKU: Najdi job s humanitním diplomem

TIP NA KNIHU: Základy podnikání

TIP NA KNIHU: Černý Petr radí… Jak udělat kariéru

Pozor na půjčky pro nezaměstnané. Neexistují