TIP NA WEB: EU Careers

19. 11. 2014 | Kristýna Zemanová
Rubrika: WWW, Tipy

Jazyková vybavenost, ochota stěhovat se za prací do cizí země a zájem o dění v Evropské unii – takové jsou základní předpoklady pro práci v institucích EU. Myslíte si, že je všechny splňujete? Pak by vaší pozornosti neměl uniknout web EU Careers. Najdete na něm jak veškeré současné pracovní nabídky, tak informace o tom, jak zaměstnání v Evropské unii získat.

Práce v Evropské unii se na první pohled může zdát poněkud nedostupná. Kromě domácí konkurence totiž o pracovní místo soupeříte i se zájemci z ostatních evropských zemí. Nechat se ale odradit hned na začátku by byla škoda. Práce v EU totiž přináší řadu výhod. Tou nejvýraznější je nejspíš plat. Zaměstnanci EU se dělí do několika platových kategorií, i ty nejnižší skupiny se ale pohybují velmi výrazně nad českým průměrným platem. Kromě toho si také můžete vyzkoušet život v cizí zemi, zlepšit jazykové dovednosti a seznámit se s lidmi z celé Evropy.


Pro mladé lidi se hodí stáže

Jak tedy postupovat, pokud o tuto příležitost máte zájem? Ze všeho nejdřív si zjistěte všechny potřebné informace. Stránky EU Careers jsou většinově v češtině, některé podrobnější informace jsou ale dostupné pouze v angličtině, francouzštině nebo němčině. V sekci „Pracujte pro EU“ zájemci naleznou především obecné informace. Je dobré si projít kategorie zaměstnanců a zamyslet se nad tím, o jakou pozici vlastně stojíte. Pro mladé absolventy je například velmi vhodná kategorie stážistů. Tyto pozice bývají většinou placené a trvají zhruba 3-5 měsíců. Jsou tedy ideální pro ty, kteří si nejprve chtějí práci v zahraničí vyzkoušet na kratší dobu.


Dva evropské jazyky jsou podmínkou

Jakmile máte v tomto jasno, podívejte se do aktuálních i chystaných výběrových řízení. Vše najdete hned na úvodní stránce. Pokud se vám některá pozice zalíbí, je nutné vyplnit přihlášku. Tento proces se liší podle toho, na jakou pozici se hlásíte, vše je ale přehledně vysvětleno v rubrice „Jak se přihlásit.“ Ve většině případů vyplňujete přihlášku přes internet, s tím vám pomůže „Online applicationmanual“.U některých pozic se setkáte se vstupními testy, které rozhodnou, zda postoupíte do dalšího kola výběrového řízení. Vzory těchto testů najdete na stránkách EU Careers. U jiných pozic stačí zaslat životopis, potvrzení jazykových dovedností, vzdělání, praxe a podobně.

Co se týče jazyků, tak zde jsou požadavky jasné. Každý uchazeč musí mít znalost přinejmenším dvou evropských jazyků, z toho jeden musí být angličtina, němčina nebo francouzština, druhý většinou bývá zájemcova mateřština. U některých pozic se vyžaduje i znalost dalšího jazyka.

Na podobné téma

TIP NA KNIHU: Dvě knihy o focení

TIP NA FB STRÁNKU: Najdi job s humanitním diplomem

TIP NA KNIHU: Jak sebevědomě jednat s šéfem

TIP NA KNIHU: Komunikační a jiné měkké dovednosti