Tři, dva, jedna, start alias hurá do terénu

20. 4. 2015 | Externista
Rubrika: Stáže, Práce | Doba čtení: 2 minuty

Na praxi se těší mnoho studentů, jelikož si z ní odnáší velmi cenné zkušenosti. Zajímají se o ni i ti, kteří ji povinnou nemají. Pokud však studujete žurnalistiku, environmentální nebo genderová studia, určitě vás povinná praxe nemine. Tady je několik důležitých informací, rad a vychytávek.

povinná praxe, stáž, fss
povinná praxe, stáž, fss

S žurnou do akce

 V oboru Mediální studia a žurnalistika je povinná praxe 12 týdnů. Absolvovat ji můžete však až po úspěšném ukončení kurzu On-line média Stisk. Pokud se za- měříte na tištěná média, budete muset nejprve absolvovat seminární skupinu Stisk. Pokud vidíte svoji kariéru v televizi, nemine vás „televizní“ skupina kurzu Stisk. A jestli vás nadchlo rádio, bude potřeba absolvovat „rozhlasovou“ skupinu Stisku. Měli byste ale zvážit, jakým směrem se bude vaše praxe ubírat, jelikož míst v televizi a rozhlasu je mnohem méně než v tištěných či on-line médiích.

Karolína Křenková, 20 let (Mediální studia a žurnalistika + Sociální práce)
„Na praxi jsem šla do České televize v Brně, kde spolupracuji s jejich tiskovou mluvčí. Co je náplní mojí praxe je obtížné definovat, pokud to vůbec lze. Nenazvala bych to přímo praxí, ale spíše takovou „exkurzí“ po České televizi. Jako pozitivní vnímám to, že se dostanu do prostorů, kam se běžně nepodívám. Byla jsem například na natáčení pořadu AZ-kvíz nebo Sama doma. Byla jsem také ve zpravodajství, kde jsem si zkusila i něco napsat. Dostala jsem se tak do kontaktu s lidmi, kteří mi mohli práci v ČT přiblížit, a na vlastní oči jsem se přesvědčila, že za vším stojí hodiny a hodiny práce. Můžu říci, že si z praxe odnáším opravdu cenné zkušenosti.“

Tereza Kadrnožková, 23 let (Mediální studia a žurnalistika + Mezinárodní vztahy)
„Absolvovala jsem praxi v brněnském Českém rozhlase. Vybrala jsem si ho proto, že mě psaná novinařina až tak nebavila a televizi sama nemám. Také ráda pracuji s hlasem. Líbilo se mi tam moc, protože tam byl skvělý kolektiv, kolegové vždy pomohli a poradili, i když byli zavaleni prací. Brali mě jako sobě rovnou, rozhodně ne jako někoho, kdo jim dělá kafe a točí svodky. Přineslo mi to kromě výborné zkušenosti a vhledu do novinařiny i práci samotnou, protože mi po třech týdnech nabídla šéfová externí spolupráci, takže v rozhlase jsem teď už jako redaktorka.“
 

Kdy začít hledat?

Co nejdřív. Atraktivní místa jsou totiž v cuku letu pryč. Doporučuji klidně obesílat redakce už na konci prvního semestru. Například do redakce MF Dnes jsou místa zabraná již na rok dopředu.
Pokud však chcete do jakékoli redakce Deníku v Jihomoravském kraji, není nutné, abyste si ji domlouvali sami. Katedra mediálních studií a žurnalistiky má s redakcemi dohodu, praxi tu zajišťuje vyučující. Měli byste ale mít v záloze jiné redakce, jelikož i sem chce spousta studentů a místo není zaručené.
 

Kam všude mohu na praxi?

Výběr je opravdu široký a dá se říci, že můžete v podstatě kamkoliv. Musí tomu však odpovídat vaše zaměření. Například studenti digitálního zaměření mohou praxi vykonávat třeba v reklamních agenturách, agenturách public relations nebo se stát web editorem.
 


Enviráci v terénu

Environmentální studia také patří k oborům, kde je praxe nutná a také zahrnuje 80 hodin. Praxi si vybíráte podle vašeho zaměření buď ze seznamu katedry, nebo na vlastní pěst. Mnohé praxe má Katedra environmentálních studií domluvené, takže budete předem vědět, co se od vás očekává. Je ale docela těžké představit si, co budete muset podstoupit, a tak se vám praxi snažila přiblížit jedna ze studentek.

Daniela Erychlebová, 21 let (Mediální studia a žurnalistika + Environmentální studia)
„Byla jsem na Magitrátu města Brna na Odboru životního prostředí. Jelikož jsem si navolila méně předmětů, mohla jsem chodit dvakrát týdně na osm hodin denně. V rámci praxe jsem dělala spoustu věcí. Nezaměřila jsem se tedy na jednu konkrétní činnost, což beru jako výhodu. Pomáhala jsem například na výběru poplatcích za komunální odpad, byla jsem i v terénu na kolaudaci Sono centra tady v Brně. Psala jsem pro Magistrát dokonce i články, takže jsem skvěle propojila enviro i žurnalistiku. Dozvěděla jsem se zajímavé věci a musím uznat, že praxe byla  opravdu užitečná. Určitě bych ještě ráda šla do nějaké neziskové organizace.“
 

Sociologové také nezahálí

I studenti oborů spjatých se sociologií se chtějí podívat do terénu. Studenti genderových studií mají praxi na 80 hodin. Vybírat mohou z nestátních neziskových organizacích, státní správy či samosprávy, místa jsou i v komerční sféře. Studenty sociální práce a sociální politiky čeká 416 hodin, které si rozdělí do tří semestrů. Týden před těmito třemi semestry je nutné, aby student absolvoval již 16 hodin praxe do začátku výuky. Sociální politici mají výhodu, praxe jim zabere jen dva semestry.

Článek vyšel v Prvákovinách do kapsy 2014

S přispěním Anety Daňkové
 

Na podobné téma

Denní rituály pomáhají Adamovi Marčanovi být úspěšným digitálním nomádem

Brněnské Symposium pořádá AIESEC

Čeští tlouštíci jsou klienti absolventy lékařských věd

Kouzla táborové kuchyně