V roce 2016 se v brněnském Jihomoravském inovačním centru (JIC) uskutečnila velká soutěž start-upů JIC Starcube, ve které zvítězila pětičlenná skupina studentů Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT Brno. Představili koncept mobilní aplikace Fosh, která má sloužit pro milovníky skateboardingu coby „virtuální kouč“ při nácviku i soutěžení. Aplikace nese název Fosh a prezentoval ji Martin Horák, kromě kterého se na projektu podílejí i Jan Henneberg, Adam Leitgeb, Petr Chmelař a Michal Sládeček.
Podle čeho jste si vybíral vysokou školu?
Po průmyslové škole jsem si vybíral zejména mezi VUT a ČVUT. A dal jsem přednost VUT, protože Brno vnímám jako město, které se snaží profilovat jako technologické centrum Česka, což mi právě v tomto oboru přijde ohromně důležité. Ale obecně si myslím, že vůbec nezáleží na tom, jakou školu vystudujete, protože když nemáte zájem, tak vás škola nic nenaučí. Pokud to celé má být k něčemu, tak člověk musí být proaktivní a musí se pokoušet vyždímat co nejvíce z každé příležitostí, kterou mu daná škola nabízí.
Jak se vlastně objevil ten nápad s „virtuálním koučem“ Fosh?
Fosh je inspirovaný počítačovou hrou Tony Hawk Pro Skater, ve které se ti po každém triku zobrazí jméno triku a skóre. A my jsme si jen řekli, že by to bylo dobré mít takovou zpětnou vazbu i v reálném životě, abychom tak mohli trénovat a zlepšovat se, takže bychom získávali vyšší skóre. Navíc by to zjednodušilo vzájemné srovnávání. Hlavní myšlenkou toho projektu je motivovat skateboardisty k překonávání jejich hranic pomocí rozmanitých výzev a miniher, které budou spojené s určitým místem nebo trikem.
Jaké zkušenosti jste nasbíral během realizace tohoto projektu?
Díky projektu Fosh jsme dostali příležitost se účastnit akcelerátoru JIC Starcube, který nám ukázal projekt z byznysového úhlu pohledu, který jsme předtím jako technici neviděli, respektive ignorovali. Účast v tom programu nás vybavila základními znalostmi potřebnými k vytvoření produktu, který teď má reálnou šanci se dostat ven z garáže.
Co byste považoval za svůj největší úspěch?
Pokud si Fosh oblíbí nějaký skejťák a začne ho aktivně používat.
Jak se vám daří zvládat současně studium a práci?
To by asi bylo na dlouhé povídání. Zrovna se chystám na státnice. Jde to, ale dře to.
Jaké máte plány do budoucnosti?
Vytřískat z tohoto projektu co nejvíce. Nemyslím tím ale peníze, ale hlavně zkušenosti, ať už z technického nebo netechnického světa. Jelikož tři z nás studují a dva pracují, nesnažíme se zatím na projekt moc tlačit, ale snažíme se tímto projektem hlavně bavit a v nejhorším případě vytvořit produkt, který bude bavit alespoň nás.
Mohl byste závěrem vzkázat něco čtenářům?
Osobně se řídím pravidlem: „You are the average of the five people you spend the most time with.“ Takže se snažím obklopovat se aktivními lidmi, kteří mají podobné cíle jako já a budou mě motivovat a pomáhat mi, abych těch cílů dosáhl.
co-founder Fosh
www.getfosh.com
VUT Brno
Automatizační a měřicí technika
Pochází z Brodku u Přerova.
Na projektu Fosh pracuje od června 2016.
Je mu 22 let.
Článek vyšel v tištěné brožuře Jdi pracovat! 01/2017.
Více o tomto vydání časopisu.