U pohovoru rozhoduje i faktor chemie

12. 2. 2015 | Petra Štorková
Rubrika: Personální rady, Rady | Doba čtení: 2,5 minuty

Být pozván k pohovoru je polovina úspěchu. Ta druhá se týká toho, jak kandidát zapůsobí na personalistu, nadřízeného či majitele firmy. Krom jiných hledisek svou roli sehrává i takzvaný faktor chemie.

pohovor, výběrové řízení, faktor chemie
pohovor, výběrové řízení, faktor chemie
Z pohledu zaměstnavatele je velice důležité, aby zvolený uchazeč krom vzdělání a zkušeností splnil i osobnostní požadavky. Zkrátka musí dobře zapadnout do týmu - vhodně ho doplnit a povahově si s kolegy rozumět. Proto jsme oslovili téměř dvacet personalistů, zaměstnavatelů a konzultantů, kteří nám poodhalili zákulisí výběrových řízení.
 

Na vlastní kůži

S faktorem chemie jsem se setkala i já. Před třemi lety jsem se hlásila na pozici personalistky jednoho obchodního řetězce. Splňovala jsem všechny podmínky, z formálního hlediska tedy žádný problém. Na pohovoru byla příjemná atmosféra a s personalistkou jsme našly společnou řeč o personalistice. Nicméně asi po třech dnech mi přišel zamítavý e-mail. Když jsem personalistce volala a chtěla znát zpětnou vazbu, dozvěděla jsem se, že jiná kandidátka lépe „zapadla do kolektivu“. Sice nepadlo přímo sousloví „faktor chemie“, ale já jsem tehdy poprvé osobně poznala, že je to pěkně nepříjemné a že s tím člověk prostě nemůže nic udělat.

 
Být nejlepší nestačí

Splnění všech formálních požadavků dostane kandidáta k ústnímu pohovoru. Pak ale může nastat studená sprcha. „Je třeba si uvědomit, že pouze kvalifikace, schopnosti, zkušenosti či vlastnosti uchazeče samy o sobě nepostačují, vždy jsou hodnoceny ve vzájemné kombinaci. A je velmi důležité, jak si uchazeč porozumí s budoucím nadřízeným, který se účastní přijímacího pohovoru, do určité míry tak rozhodují i vzájemné sympatie,“ řekla Jana Vítů, manažer HR operativy ze společnosti Automotive Lighting.

Totéž potvrzuje i psycholožka Úřadu práce České republiky Oxana Jiroušková, která jedná s nezaměstnanými. „Při přípravě uchazečů na pohovor zdůrazňuji, že u pohovoru nevyhraje ten nejlepší, tedy ten nejvzdělanější, nejvíce bystrý, nejpřipravenější, ale ten, kdo se jim hodí. To se dopředu většinou neví, takže důležité je zůstat v klidu a absolvovat co nejvíce konkurzů a výběrových řízení, aby byla větší šance, že konkrétnímu zaměstnavateli sednou,“ poradila psycholožka.

 

Víc hlav víc ví

Faktor chemie je subjektivní záležitost a firmy se snaží předejít nespravedlivému jednání. Proto u pohovorů zpravidla bývá více členů – dva personalisté, nebo personalista a přímý nadřízený kandidáta. Faktor chemie by neměl být spojován s případnými antipatiemi jednotlivce. „Faktor chemie určitě, stejně jako v osobním životě, funguje i v tom pracovním. Profesionalita u této práce spočívá především v tom umět se od nějakých subjektivních pocitů oprostit a mít zkrátka nadhled. Máme pohovory vždy minimálně ve dvou osobách, s kolegy se tedy snažíme tomuto efektu vyhnout i touto cestou,“ prozradila specialistka na vzdělávání ve společnosti MediaCall Dagmar Šperková.
 
Nadřízený nového zaměstnance má u výběrových řízení rozhodující slovo, ale dá i na posouzení personalisty. Ve společnosti Mann+Hummel Service u výběrových řízení preferují obecnou shodu. „I když máme různá výběrová řízení, nejčastěji se výběrového řízení účastní více lidí. Pro přijetí kandidáta musí panovat obecná shoda, protože jsou to lidé, kteří k náboru mají co říci a s nabíraným člověkem budou spolupracovat,“ uvedl personalista Mann+Hummel Service Jaroslav Mátl

 
Co s tím dělat?

Všichni oslovení odborníci, kteří mají v popisu práce výběr nových zaměstnanců, se shodují na tom, že přetvářka a stylizace nikdy k ničemu dobrému nevede. I kdybyste ošálili všechny přísedící, pak vám firemní kultura a poměry na pracovišti nebudou vyhovovat a v zaměstnání budete nespokojení, nebo dokonce brzy skončíte.
„Radím být přirozený, protože tak nebo tak by to kandidátovi brzo přestalo vyhovovat,“ připomenula Pavla Horáková, konzultantka Kariérního centra Masarykovy univerzity.

Na podobné téma

Konkurenční doložka jako součást pracovní smlouvy

Nenásilná grafická originalita se u životopisu cení

JobChallenge: stovky pracovních příležitostí na jednom místě

Kariéru může ovlivnit i (ne)znalost češtiny