Nedá se říct, že by zrovna velká část populace měla zalíbení ve fyzice. Na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně se však před několika lety zrodila myšlenka, jak alespoň na chvíli vtáhnout širokou veřejnost do světa plného fyziky. Vznikl tak ÚDiF neboli Úžasné divadlo fyziky, které své publikum dokáže skutečně fyzikou udivovat a fascinovat.
Nápad se objevil asi před pěti lety, kdy se zakládající člen Ondřej Přibyla vrátil z jednoho skotského festivalu pouličního divadla. Když viděl, že lidé mohou stát a dívat se s obdivem na žongléry či klauny, napadlo ho, že by mohli se stejným zájmem pozorovat i fyzikáře. Tato pro mnohé možná zpočátku naivní myšlenka byla však prvotním impulsem pro založení ÚDiFu.
ÚDiF se postupně rozrůstal, v současnosti čítá okolo deseti členů, kteří s různými vystoupeními jezdí po světě a předvádějí zábavným způsobem široké veřejnosti fyziku.
Publikum ÚDiFu je udivováno nejen spoustou fyzikálních zajímavostí, ale také zjištěním, že je vlastně fyzika v této podobě baví. Málokdo si však asi dokáže představit, jak je možné tolik lidí fyzikou nadchnout. „Fyzika sama o sobě je perfektní nástroj k zaujetí a naší největší zbraní je okamžik, kdy publikum porozumí. Pocit porozumění je totiž nejkrásnější na světě a ten se právě pokoušíme lidem dopřát. Zároveň se snažíme předávat znalosti vtipně, využíváme divadelních prvků a hlavně publikum do našich experimentů či vysvětlování aktivně zapojujeme," přibližuje divadlo Barbora Mikulecká, performer a produkční ÚDiFu.
Členové ÚDiFu však nemají za úkol pouze vystupovat, někteří se odborně specializují a kromě předvádění se starají třeba o produkci představení, o vývoj nových experimentů či o výrobu různých elektrických krabiček, které při vystoupeních používají. Inspiraci hledají doslova všude, kde se dá. „Často přichází nápady tak, že si s něčím prostě hrajeme. Velkou inspirací jsou návody k použití. Obsahují totiž pasáž, co se s daným výrobkem dělat nemá, a tam my právě začínáme objevovat," říká Vojtěch Hanák, hlavní bavič a performer ÚDiFu.
Představení ÚDiFu jsou určena snad pro každého člověka. „Náš záběr je tak široký, že už širší být nemůže. Běžně děláme vystoupení pro mateřské školy i pro dospělé," popisuje Vojtěch Hanák. „Samozřejmě musíme vždy komentáře v našich vystoupeních přizpůsobit danému publiku. Děti ve školkách zatím nemají třeba Maxwellovy rovnice zcela osvojené," dodává s úsměvem. A že se jim opravdu daří publikum pobavit, dosvědčuje hezkou poznámkou jedné divačky na festivalu Rock for People, kde měl ÚDiF stánek: „Já jsem přišla na Čechomor, ale půjdu si poslechnout alespoň přídavek a pak se sem k vám hned vrátím."
Do projektu se mohou zapojit samozřejmě další studenti a lidé, kteří jsou pro fyziku nadšeni. „Bez nadšení v hercích se nadšení nemůže předávat dál. Kdo se chce do našeho divadla zapojit, musí být ochoten obětovat spoustu času. Většina nových členů ale rychle pochopí, že ÚDiF jim nabízí především rozvoj sebe sama. Pokud má tedy někdo zájem, stačí nám napsat a setkat se s námi, to je dobrý začátek spolupráce," láká do divadla další členy produkční Barbora Mikulecká. Kromě seberealizace je v současnosti angažmá v ÚDiFu i jistým zdrojem přivýdělku, i když na začátku existence divadla se jednalo v podstatě o dobrovolnickou práci. „Strávený čas a peníze za něj se nedaly srovnávat. Dnes jsme trochu jinde, někteří z nás se ÚDiFem dokážou živit na půl úvazku. Kolik času a energie do toho vložíte, tolik se vám v podobě peněz vrátí. Každopádně nikdo z nás to primárně nedělá pro peníze, ale pro radost," dodává Barbora.
Divadlo má za sebou spoustu zajímavých zkušeností. „Kromě několika návštěv v popáleninovém centru či vyhazovů z různých hobby marketů, kde jsme hledali inspiraci pro naše vystoupení, máme za sebou i serioznější zkušenosti," vypráví hlavní bavič Vojtěch Hanák. „Dosáhli jsme například úspěchů na mezinárodní soutěži popularizátorů vědy Science on Stage. Letos tam jedeme obhajovat vítězství. Byli jsme součástí předávání cen Neuron Nadace Karla Janečka a všimli si nás už i v rozhlase a televizi. A letos jsme zváni na TEDx, na což jsme opravdu hrdi," dodává.
Zkrátka divadlo ÚDiF nabízí další možnost, jak naložit s nabytými informacemi ze školy a pobavit či třeba dokonce poučit široké spektrum lidí. Je třeba obětovat kus času, ale tato investice se vrací v podobě zábavy a radosti. Jako správní Brňáci členové divadla rádi říkají, že ÚdiF není jenom práce, je to životní styl.
Foto: 4x archiv divadla ÚDiF.
Více o ÚDiFu na stránkách www.udif.cz.