UNIFER se přestěhoval do centra dění. A nabízí zkušenosti

Studenti v Brně mají novou možnost, jak získat zkušenosti ve svém oboru. Absolventů vysokých škol je nadpočet, a tak dobrá pracovní místa dostávají jen ti připravení, a hlavně zkušení. Právě praxe často rozhoduje o vysněném absolventském zaměstnání. Společnost UNIFER přesídlila z Bohunic, kde před rokem vznikla, poblíž Vaňkovky, aby poskytla studentům praxi a klientům inovativní přístup k jejich projektům.


Díky podobným projektům, jako je UNIFER, má absolvent lepší uplatnění na trhu práce. Pokud totiž nedostane nabídku uplatnění přímo na základě spolupráce s UNIFEREM, může se mezi dalšími kandidáty ve výběrovém řízení blýsknout zajímavou praxí. „Velmi aktivně chceme řešit problém s uplatnitelností absolventů,“ vysvětlil ředitel společnosti Stanislav Gálik. Studenti jsou podle něj u mnoha firem vnímaní jako přítěž, přičemž není důvod. Jsou nadšení a mají drive po inovacích.
 

Co znamená UNIFER?

UNIverzitní transFER. Jde o projekt s cílem zprostředkovat transfer znalostí, technologií a inspirace mezi akademickým světem a firemní sférou. Studenti pracují na reálných věcech, které se realizují. Nejedná se o žádné cvičné projekty, jde o skutečná zadání firem, která jsou realizována. UNIFER si zakládá zejména na tom, že pod jednou střechou kloubí zkušenosti odborníků a nadšení studentů. Nyní má společnost v databázi skoro tři stovky vysokoškoláků, se kterými spolupracuje zhruba čtyřicet mentorů. Firma nyní pracuje souběžně na čtyřiceti projektech.

Open space v UNIFERU plní řadu funkcí. Foto: Petra Štorková
 

Jak se tam dostat?

UNIFER vypisuje volné pozice, které má aktuálně k dispozici a zároveň pravidelně obohacuje svoji databázi vhodných vysokoškoláků. „Nejdůležitější je, že se studentovi chce. Nejhorší je, když se mu nechce,“ glosoval Gálik, který také přednáší na Masarykově univerzitě, takže má možnost nahlédnout pod pokličku vysokoškolské komunity i mimo UNIFER. Zájemci se mohou přihlásit přes webové stránky unifer.cz.
Když UNIFER získá novou zakázku, sestaví vhodný tým. Členy pracovní skupiny hledá HR oddělení přes Assessment Centrum či interview. „Zkoumá týmového ducha, kreativitu i schopnost komunikace či umění naslouchat,“ přiblížila Romana Pokorná, projektová ředitelka, která se do UNIFERu dostala jako studentka reagující na nabídku stáže v nově vzniklé společnosti. 


Jak to funguje?

V UNIFERu vznikají týmy, které pracují pod vedením zkušeného odborníka v oboru. Ve skupinách o pěti až šesti lidech se vedle sebe klidně může potkat student humanitních studií, informatik i antropolog pod vedením zkušeného mentora, což je odborník z oboru. Studenti nejsou odměněni finančně, ale krom cenných zkušeností získávají také seberozvoj díky přesně ušitému plánu přednášek a workshopů. Neméně důležité jsou také nabité kontakty v oboru. Až student získá nějaké zkušenosti, dostane se už i na placené pozice v tzv. Core týmu. Někteří zase odcházejí přímo do firmy, pro niž dělali přes UNIFER zakázku.

Během práce se mohou studenti a jejich koučové odreagovat. Foto: Petra Štorková
 

Osobní dojem

Při vstupu do firmy UNIFER, která sídlí naproti Zvonařce, vás přivítá stylově vyhlížející kavárna, jíž dominuje obrovská vzducholoď. Její služby neslouží široké veřejnosti, ale odehrávají se tam schůzky, jednání i klidná rozjímání studentů spolupracujících s UNIFERem, jejich mentorů i klientů. V patře nad vstupním prostorem je velký multifunkční openspace, který plní funkci přednáškové místnosti, odpočinkové relax zóny i útočiště pro chameleona, který je firemním maskotem. Na rozlehlém patře je rozmístěna zhruba desítka originálně zařízených místností, které jsou každá zařízené do různých témat – divadlo, cestování, hraní, relaxace, továrna a další. Prostředí je kreativní a originální.
 

Více o UNIFERU:

Na podobné téma

Zúčastnil jsem se STEPu

Inspirace: Kavárenské interiéry, které se povedly

Mladá hydrometeoroložka si prací splnila sen

Světový šampion Hron díky studiu FSpS porozuměl tajům sportu