Budete v blízké době končit školu a netušíte, co všechno si musíte po absolutoriu zařídit? Ideální by bylo nastoupit rovnou do práce. Když se to nepovede, je nutné si ujasnit několik věcí. Kdy přesně ztrácíte status studenta a co to pro vás znamená. S jakými úřady začít komunikovat a proč. Jaká máte výhody a povinnosti, pokud se zaregistrujete na Úřadu práce a jak bude vaše první návštěva probíhat. Na trhu práce prostě platí, že štěstí přeje připraveným.
Z hlediska zdravotního pojištění jste student ještě jeden kalendářní měsíc po státní závěrečné zkoušce. Pokud v této lhůtě nenastoupíte do zaměstnání nebo se nezaregistrujete na úřadu práce, musíte za sebe začít platit minimální pojistné, které vám v době vašeho studia platil stát. Jan Marek, ředitel krajské pobočky ÚP v Brně zdůrazňuje, že neexistuje povinnost se na úřad práce nahlásit. „Pokud ale skutečně chcete pracovat, doporučujeme využít i služeb úřadu práce. Pomůžeme vám sehnat práci, jsme schopni vám pomoci při změně kvalifikace či jejím rozšíření. Zanedbatelné rovněž není i to, že při evidenci na ÚP za vás stát hradí zdravotní pojištění.“
Anežka Slavíková vystudovala antropologii a na úřad práce zamířila hned po státnicích. „První návštěvu na úřadu práce jsem absolvovala v okresním městě svého bydliště. Paní byla poměrně milá a ochotná, zapsala si všechny mé osobní údaje a vysvětlila mi, na co mám právo, kolik si můžu přivydělat atp.“ Když na „pracák“ jednou přijdete a požádáte o zprostředkování zaměstnání, tak si své povinnosti už musíte plnit. Jinak vám hrozí tzv. sankční vyřazení z evidence ÚP. „To bývá docela bolestivé,“ říká Jan Marek, „uchazeč přichází jak o případnou přiznanou podporu v nezaměstnanosti, tak i o většinu sociálních dávek.“
Úřad práce by vám kromě hrazení zdravotního pojištění měl pomoct při hledání zaměstnání. Podle Jana Marka nabízí desítky programů a služeb zaměřených na čerstvé absolventy, ale sami absolventi to vidí trochu jinak. Alexandr Průša, absolvent žurnalistiky v kombinaci s historií, sám žádný program nezkusil, ale má na ně jasný názor. „Moje máma prošla rekvalifikací, kurzem na ovládání počítače. Učili se tak důležité věci, jako jak dělat kytičkované okraje ve Wordu nebo prácovat s WordArtem. A účastnili se toho i čerství absolventi.“
Alexandr i Anežka si nakonec práci našli sami. Alexandr se vzdal své studijní specializace a začal podnikat. „Poslední dva roky na škole jsem si říkal, že by nebylo špatné sehnat prostory a otevřít si kavárnu, kde by byl i malý kulturní klub, sám totiž věnuji amatérskému divadlu. Sešlo se to tak, že dobré prostory jsem našel v listopadu, tedy po třech měsících na pracáku.“ Anežce úřad práce také nijak nepomohl. „Ač by člověk čekal, že lidé na úřadu práce jsou tam od toho, aby zájemcům hledání práce usnadnili, mně nikdo nepomohl. V Brně, kam jsem se nechala přepsat, mi mladá slečna při první návštěvě oznámila, že mi příště dají nějakou rekvalifikaci a s tím mě poslala pryč.“ I přesto, že si Anežka našla brigádu v oboru, ptali se jí, co už udělala pro to, aby si našla práci. „Když jsem ani po třech měsících neměla stálou práci, poslali mě za psychologem.“
Anežku podle jejích slov nakonec z úřadu práce vysvobodila náhoda. „Z několika institucí, které jsem oslovila,se mi zpátky ozvala jen polovina a všechny s tím že mě nepotřebují. Jen jedna mi napsala, že mi stálé pracovní místo sice nenabídnou, ale můžu k nim jít na brigádu. Časem dostala firma grant, na základě kterého mě mohla zaměstnat na stálý pracovní poměr.“
Oba absolventi se shodují na jednom, na úřad práce příliš nespoléhat a hledat si práci na vlastní pěst. „Všem studentům bych poradila, aby si hledali práci už během studia a na úřad práce tak vůbec nemuseli,“ říká Anežka. To víceméně potvrzuje i Jan Marek: „Zajímejte se o budoucí zaměstnání už na škole a buďte aktivní, zaměstnavatelé na to hodně dají. Je důležité se nebát jít i do toho, co nám připadá méně atraktivní a získat si alespoň nějakou praxi. Úřady práce můžete kontaktovat i při studiu, například informačně poradenská střediska.“
Užitečné odkazy:
Většinu informací týkajících se úřadu práce naleznete na www.mpsv.cz v sekci zaměstnanost. Např.: http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/navod.
Chystáte-li se po škole odjet pracovat do zahraničí, budou se vás týkat předpisy dané země. Dobré je prostudovat informace na stránkách http://portal.mpsv.cz/eures/, popřípadě konzultovat své potíže s EURES poradci na krajských úřadech práce.
Více o právech a povinnostech uchazeče o zaměstnání na úřadu práce je možné nalézt na http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch.