Dagmar Šperková
specialista vzdělávání/personalista náborů
MediaCall, s. r. o.
www.mediacall.cz
Motivační dopis je v dnešní době určitě podstatnou součástí prvotní prezentace uchazeče o zaměstnání. Dá se říci, že s vyšší pozicí a specializací jeho důležitost jen roste.
Základní parametry dobře napsaného motivačního dopisu bych vystihla slovy: výstižnost, vyzdvižení praxe, dosavadních zkušeností a schopností a samozřejmě zmínění samotné motivace. Není třeba tedy psát dlouhé odstavce, které pouze rozepisují údaje uvedené v životopise, ale stačí jen v několika větách vyzvednout to, co je pro nás samotné v rámci řádků CV to nejpodstatnější. Občas se uchazeči i docela rozepíší a snaží se motivační dopis zpestřit informací například o oblíbeném drinku či historkou z rodinného prostředí. Takové rozepisování určitě nedoporučuji, protože nikdy nevíte, jaký bude mít zrovna dotyčný personalista smysl pro humor.
Martin Plášil
ředitel agentury
SODAT, s. r. o.
www.sodat.cz
Uvedl bych dva příklady: 1. Uchazeč má zájem pracovat na velmi specializované pozici (např. v IT), kde budou rozhodujícím kritériem znalosti či certifikace. V takovém případě stačí mít kvalitní životopis a motivační dopis již není nutný. Uchazeč má zájem pracovat na nespecializované pozici (např. asistent/ka kanceláře), zde často personalista dojde do situace, kdy i po selekci životopisů na základě vzdělání a praxe zbude stále několik desítek vhodných uchazečů. Nyní přijdou na řadu pomocná kritéria k výběru nejvhodnějších uchazečů k pohovoru, mezi která patří i motivační dopis.
Ne vždy je tedy motivační dopis nutný, rozhodnutí závisí na každém uchazeči. Co však posune kandidáta o libovolnou pozici vždy dopředu před ostatní účastníky, je písemná reference či potvrzení praxe z předchozích zaměstnání (či brigád), takovéto potvrzení má totiž statisticky pouze jeden až dva uchazeči ze sta.
A chyby? Mantra českých životopisů a motivačních dopisů: „Jsem komunikativní, flexibilní a rád se učím novým věcem.“ Uchazeči, by si měli uvědomit, že jakmile tuto větu mají ve svém resumé všichni, pak ztrácí rozlišovací schopnost, nehledě na fakt, že kdyby to skutečně byla ve všech případech pravda, patrně bychom měli nejvýkonnější ekonomiku široko daleko.
Kateřina Kyselá
personálně organizační manažer
AGEL, a.s.
www.agel.cz
Pro naše rozhodnutí, zda přijmeme zaměstnance do pracovního poměru na pozici zdravotníka, jsou motivační dopisy méně důležité. Prioritní je splnění kvalifikačních předpokladů a tzv. odborné způsobilosti, která jsou jasně stanovena legislativou, a to zákonem 95/2004 Sb. a 96/2004 Sb. Dalším důležitým kritériem, zejména pro obsazení klíčových pozic, jsou reference na uchazeče a v neposlední řadě také úspěšné absolvování výběrového řízení.
Dominika Kortusová
Recruitment Assistant
Proveon, a.s.
www.karieraproveon.cz
Na motivační dopis v dnešní době bohužel spousta uchazečů zapomíná nebo jej nepovažuje za důležitý. Pro nás je to však pravý opak, neboť se v něm odráží skutečný zájem a motivace uchazeče. Vždy, když mi přijde odpověď na inzerát s motivačním dopisem, má u mě uchazeč už dopředu malé plus…
Nejčastější chyby bývají bohužel gramatické. Mnohdy se člověk nestačí divit, jak se podmět s přísudkem neshoduje. Špatná bývá často i samotná větná skladba. Souvětí jsou zbytečně komplikovaná a dopis pak působí nesrozumitelně. Často vídáme též překlepy. Nejhorší „vadou“ motivačního dopisu však bývá přílišné sebevědomí a chvála. Pokud o sobě člověk mluví pouze v superlativech, nepůsobí to dobře. Naopak oceňujeme, když nám uchazeč napíše, že o pozici má zájem, protože chce na sobě pracovat a zlepšit se.
Personalisté sestavili nejčastější chyby v motivačních dopisech. Co tedy může uchazeč o práci udělat v motivačním dopisu špatně?
Pošlou motivační dopis, který…
… neexistuje
… kopíruje informace v životopisu
… je psaný nesrozumitelně a s pravopisnými chybami
… není výstižný a zbytečně zabíhá do nedůležitých detailů
… obsahuje rádoby vtipné historky nebo soukromé „tajnosti“
… je příliš sebevědomý a uchazeč se v něm až příliš chválí
… neobsahuje důvod, proč se uchazeč na danou pozici hlásí
… není ničím zajímavý a je plný standardních obecných frází