Od poloviny listopadu se Vídeň rozzářila vánočními barvami a známá náměstí se denně promění v kouzelná tržiště, kde ochutnáte pečené kaštany, zahřeje vás punč a ještě při troše štěstí narazíte na vhodný dárek pod stromeček. Pokud však na trhu u Rathausu najdete stánek s dřevěnými hračkami, pak jste narazili na jediného českého zástupce, který přijel z Hradce Králové.
Vídeň si žádá kvalitu
Moci své výrobky nabídnout před Vánoci právě v srdci Vídně, je pro stánkaře prestižní záležitostí. Vánoční trhy jsou proslulé po celé Evropě a organizátoři si přísně vybírají, komu místo pronajmou. Pečlivě kontrolují úroveň stánku v průběhu akce a každý prodávající tak musí dbát, aby byl jeho stánek vyzdobený, ceny výrobků dostatečně viditelné a jemu samotnému pak nesmí nechybět vstřícný výraz ve tváři. České firmě už třetím rokem prodává hračky Veronika Chasáková. „Majitelé této rodinné firmy do brigádníků vkládají velkou důvěru. Zastaví se jen jednou týdně, aby doplnili zboží. Zodpovědnost za stánek, zboží i finance na nás tak leží celé dny,“ vysvětluje Veronika.
Práce na trzích je opravdu jen pro otrlé, otevírací doba trhů je denně od 10 do 22 hodin. Od rána se na návštěvníky usmíváte, hrajete si s dětmi a jste rádi, že se stihnete alespoň občerstvit. Nejčastěji do sebe hodíte svačinu z domu a usrknete čaj z termosky. Rakouští kolegové vám za vlídné slovo pohlídají stánek, když si potřebujete odskočit, a vy na oplátku pomůžete zase jim. „Umístění stánků určí pořadatel, rozhodně vedle sebe nenajdete konkurenty. Panují tu velmi dobré sousedské vztahy,“ chválí Veronika.
Made in Czech
Trh u Vídeňského Rathausu je lákadlem pro mnoho turistů a cena od osmi do třiceti pěti euro za pravé výrobky ze dřeva jim přijde přijatelná. „Tady zákazníky nadchnete, když se dozví, že se jedná o české ručně vyrobené hračky. Rakušané jsou velmi komunikativní, a když se s nimi bavíte, zajímají se. Vyhráváte ale, když zaujmete také jejich dítka,“ říká sympatická prodavačka hraček. Němčinu si tedy určitě procvičí.
Slušný výdělek, jen pro silné nátury
Brigádník na stánku je placen hodinově, ale motivací pro vyšší tržby mu jsou zajímavé bonusy. „Majitel mi proplatí dopravu, zajistí ubytování a za deset dní práce si můžu vydělat až patnáct tisíc korun, což se mi za to mrznutí vyplatí,“ shrnuje Veronika, která jako studentka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity celoroční brigádu nestihá. Pokud po takovém zimním dni máte ještě sílu, pak vánoční Vídeň za prohlídku určitě stojí.