Ve dne studentem – v noci projektantem

18. 3. 2015 | Janetta Halíková
Rubrika: Zaměstnání, Práce | Doba čtení: 1,5 minuty

Nejeden student narazí při studiu na povinnou praxi. Z nutného zla ale Karel Kosek, student pátého ročníku Krajinářství na Mendelově univerzitě, vytěžil maximum. Díky vlastní šikovnosti se z praxe stala pravidelná brigáda s možností trvalé spolupráce.

Karel Kosek, povinná praxe, Mendelova univerzita, krajinářství
Karel Kosek, povinná praxe, Mendelova univerzita, krajinářství

Tak jak to vlastně začalo?

Jako asi většina vysokoškoláků,i já jsem musel projít nějakou tou praxí. Sám jsem pořádně nevěděl, co by to mělo být. Tak jsem to pořád odkládal, až jednoho krásného dne už nebylo kam. V zoufalství jsem se zeptal v první firmě, o které jsem zjistil, že se věnují něčemu, co odpovídá mému oboru. A ono to vyšlo. A dokonce tak, že po ukončení praxe mi volali, zda bych neměl zájem u nich příležitostně vypomáhat.
 

Byly začátky těžké?

Ani moc ne. Několik dní jsem se rozkoukával a dělal v podstatě administrativní práce. Vyplňoval jsem tabulky a přepisoval vyjádření od úřadů. Většina informací a praktických postupů pro mě bylo nových. Zjistil jsem, že se toho mám ještě dost co naučit.
 

Co je náplní vaší práce?

To je trošku složitější.Většinou pracuji na více typech projektů. Aktuálně se zabývám komplexní pozemkovou úpravou, konkrétně oddílem životního prostředí. Věnuji se vymezení krajinné zeleně v obci Rohle. Například doporučuji odstranění či přidání specifických druhů dřevin a bylin dle daných norem. Také zhodnocuji riziko eroze půdy a navrhnuji příslušná opatření.


Pomáhají vám znalosti získané ve škole?

Ano, právě vědomosti ze studia mi hodně pomohly. Nejvíce jsem využil informace z botaniky, legistlativy či geoinformačních systémů. Samozřejmě jsem se setkal i s postupy, které jsme se neučili. Kupříkladu komunikace mezi firmou a úřady je věc, kterou vám na univerzitě neukáží. Častou komplikací je také odlišnost softwaru užívaného v praxi.

 
Jak stíháte práci se studiem?

Ach (drží si hlavu v dlaních). Popravdě, je to těžké, ale ne nemožné. Přes den se věnuji hlavně seminárním pracem a úkolům ze školy. Projektuji po večerech, někdy nocích. Naštěstí nemusím trávit čas přímo ve firmě, práci si beru s sebou domů.
 

Čemu se věnujete ve svém volném čase? (jestli nějaký máte)

Rád plavu, hraji stolní tenis nebo si zaběhám. Příležitostně posiluji. Věnuji se hře na akustickou kytaru a harmoniku. Také zvažuji koupi houslí. Občas se zavřu do kuchyně a zkouším něco dobrého uvařit – většinou úspěšně. Obecně volného času příliš nemám, ale když už se nějaký vyskytne, snažím se ho co nejlépe využít.
RYCHLÝ VÝSLECH 
Práce nebo škola?              Práce
Vepřové nebo hovězí?          Hovězí        
Červené nebo bílé (víno)?     Červené
Kočka nebo pes?                Pes
Blondýnka nebo bruneta?     Bruneta

Na podobné téma

Mladá absolventka prošla grafickou rekvalifikací

Nadšení pro módu při prodávání oblečení nesmí chybět

Orientujeme se v obchodních společnostech

Co s rozrůstajícím se byznysem? 2