Všude dobře, tak co doma?

30. 4. 2015 | Externista
Rubrika: Vzdělávání, Studium | Doba čtení: 1,5 minuty

Chcete vyrazit do světa? Program Erasmus+ nabízí možnost vycestovat a studovat na bezmála osmdesáti univerzitách ve více než třiceti zemích Evropy. Navíc díky stipendiu si studium v zahraničí může dovolit opravdu každý.

erasmus+, právnická fakulta
erasmus+, právnická fakulta

Podmínky účasti

Pro účast na programu je třeba mít ukončený první ročník a absolvovat výběrové řízení. Nejdříve se tedy student může přihlašovat na Erasmus ve druhém ročníku. Výběrové řízení i se seznamem nabízených zahraničních univerzit se vyvěšuje na law.muni.cz, v sekci mezinárodní spolupráce – stáže pro studenty. Všechny potřebné informace také obdržíte e-mailem. Přihlašuje se zasláním strukturovaného životopisu a motivačního dopisu v jazyce zvolené země a termín pro přihlášení bývá stanoven na období těsně před Vánoci. Druhou část výběrového řízení představuje jazykové přezkoušení, a to na přelomu ledna a února.
 

On-line přihláška

Samotná přihláška se vyplňuje on-line a je možnost si zvolit až tři univerzity bez preferencí. Proto se doporučuje zvolit univerzity, na kterých máš opravdu zájem studovat. Jsou destinace, zpravidla skandinávské země, na které je obtížné se dostat, naopak německé univerzity se mnohdy ani nenaplní. V přihlášce také označuješ období, ve kterém chceš za studiem vyjet, podzim či jaro nebo celý rok.


Pořadník neboli fronta

Na základě dosažených výsledků ve výběrovém řízení se sestaví pořadník. Rozhodující pro dobré umístění v pořadníku jsou však i další kritéria, jako je studijní průměr nebo počet studovaných předmětů v cizím jazyce. Erasmus ovšem není jen studium. Jak svou zkušenost s Erasmem hodnotí samotní studenti?


Štěpán Bognár, čtvrtý ročník, Německo

Erasmus je fenomén. Exkluzivní a přitom dostupná příležitost pro studium na desítkách evropských univerzit, ale také party, cestování a noví přátelé z celého světa. Můj tip – němčináři to tradičně mívají snazší. I student s průměrnými výsledky se obvykle někam dostane, a vězte, že i na první pohled nezajímavé destinace vám mohou nabídnout neskutečné dobrodružství.
 

Marie Plášková, čtvrtý ročník, Francie

Díky Erasmu jsem získala životní zkušenosti, plno zážitků a zjištění, že ne všechno na západ od českých hranic je lepší než u nás. Rozhodně bych každému doporučila vyjet do zahraničí, člověk si tím rozšíří obzory a nabyté zkušenosti pak může zúročit jak v soukromém, tak i v profesním životě.

S přispěním Jany Poláškové

Článek vyšel v Prvákovinách do kapsy 2014

Na podobné téma

EkoInkubátor připraví na zelené podnikání

Technické vs. humanitní vzdělání na trhu práce

Matematicky myslící chtějí přece všude

Být mezinárodní je IN