Výběrové řízení
Zaměstnavatelé si vybírají své zaměstnance prostřednictvím výběrového řízení. Tento formální proces se skládá z několika kroků, které testují vhodnost kandidáta na pracovní pozici. S rozvojem humanitních věd se rozvíjí i firemní prostředí a výběrová řízení se stávají náročnějšími a složitějšími na přípravu. Personalistika se posunula ve svém vývoji a zadání inzerátů a následný výběr kandidátů dnes provádí školení personalisté, HR manažeři, psychologové, koučové nebo mentoři. Uchazeč o práci proto musí vynaložit jistou dávku aktivity, aby se mohl zúčastnit výběrového řízení a prokázat v něm své kvality.
Jak se dostat na výběrové řízení
První z možností, jak si hledat práci, je prostřednictvím pracovního inzerátu. Na internetu je spousta webových portálů, které se zabývají inzercí zaměstnavatelů, ale také informacemi o průběhu výběrových řízení. V inzerátech jsou uvedeny podmínky konkurzu a náplň práce. Dále se také dozvíte, jaký pracovník se hledá a co se od něj vyžaduje. Další možností, jak se dostat na výběrové řízení, je aktivní vyhledávání potenciálních zaměstnavatelů a procházení jejich webových stránek, také na pracovních veletrzích, vývěskách úřadu práce a v kariérním centru vysokých škol. Dobré je zaregistrovat se i v personálních agenturách a sledovat jejich webové stránky. Informace o výběrových řízeních se sdílí i prostřednictvím sociálních sítí, jako je Facebook nebo LinkedIn, Twitter anebo placené pracovní inzerce na zájmových portálech, které navštěvujete.
Jak probíhá výběrové řízení?
Na výběrové řízení se přihlásíte zasláním životopisu. Pokud myslíte, že nemáte dostatek praxe, aby váš životopis zazářil, zvyšte si své šance dobře napsaným motivačním dopisem. V něm můžete nabídnout své schopnosti a dovednosti a popsat vizi, proč chcete pracovat právě u zvoleného zaměstnavatele. Podle typu pozice může být výběrové řízení jednokolové, nebo klidně vícekolové. Často probíhá formou individuálního pohovoru nebo skupinové výběrové řízení, tzv. assessment centra. U skupinového pohovoru se uchazeči setkají s modelovými situacemi a úkoly z praxe. Také můžete být požádání o vyplnění osobnostních dotazníků, odborných dotazníků, psychologických testů nebo testů osobnosti. Určitě se nevyhnete jazykovému testu, který je důležitým bodem v každém výběrovém řízení. Pokud personalisté vyhodnotí váš životopis a motivační dopis kladně, pozvou vás na pracovní pohovor. Úspěšně budete mít za sebou první neosobní část výběrového řízení. Druhou důležitou částí je pak osobní setkání na pracovním pohovoru a vaše umění se prodat na pracovním trhu. Více informací a tipů, jak uspět u výběrového řízení, čtěte zde.