Vzorový článek aneb jak formátovat text

9. 10. 2012 | Petra Štorková

"První odstavec, který vložíte, označujeme jako PEREX a má určitá pravidla. Musí být dlouhý 200-250 znaků. Perex se zobrazuje na titulní straně webu a doplňuje ho fotka. Perex shrnuje, o čem článek je, a láká k přečtení. Formátujeme ho Styles > perex.

0906 web-3.generacePrvní odstavec, který vložíte, označujeme jako PEREX a má určitá pravidla. Musí být dlouhý 200-250 znaků. Perex se zobrazuje na titulní straně webu a doplňuje ho fotka. Perex shrnuje, o čem článek je, a láká k přečtení. Formátujeme ho Styles > perex.

0906 web-3.generaceDruhý odstavec je od prvního oddělen funkcí "Číst dál", na níž najdete odkaz pod editovacím oknem. Tento odstavec označujeme jako LEAD a formátujeme ho Styles > lead. Odstavec "uvádí do děje. Je brán jako první odstavec textu, protože po rozkliknutí článku se čtenáři už PEREX nezobrazí a vidí jen LEAD. Tato část článku "uvádí do děje". Nezřídka je částečně shodná s perexem, pouze o rozšiřuje o nějakou informaci. Jeho délka je optimálně kolem 400-500 znaků.

Další odstavce už jsou psány písmem nastaveným pro Format > Paragraph. Celkově by měl článek obsahovat do dvou normostran, což je 3600 znaků, takový rozsah využíváme například u rozhovorů, které se kratší píšou obtížně. Běžné tematické články nebo výčty se ale dají s přehledem napsat na 2500 znaků, což je optimální délka pro článek na inzernetu.

Pro oživení textu můžeme využít také naformátovaných mezizitulků. Jejich nastavení najdete v sekci Paragraph. Rozhodně nevyužívejte nějaké vaše další vymyšlené formáty, držte se prosím těch nastavených. Stejně tak nevyužívejte ani Heading 1 a 2.

Nadpis 1 - Heading 3

Nadpis 2 - Heading 4

Nadpis 3 - Heading 5
Nadpis 4 - Heading 6

 

Na běžné mezititulky je nejlepší využívat Heading 3, nicméně i nižší úrovně jsou možné.

Pokud máte nějakou důležitou informaci, kterou chcete zdůraznit, máme naprogramováno i toto. V roletce Styles > máte možnost volit ramec_zeleny a ramec_sedy.

Je tam i krátká varianta.

A taky šedá.

Pro výroky máme také Styles > citace. Nicméně toto používáme jen pro soliterní pasáže. Citace v textu necháváme běžným písmem.

 0906 web-3.generace

Více informací se dočtete v manuálu Práce s tématem a skladba textu.

{jcomments on}

Na podobné téma

TOP 10: sportovní hvězdy mezi studenty

Financování a odměny

Editace stávajícího článku

Fungování redakce