Z Brna až na portugalské velvyslanectví

18. 11. 2015 | Anna Jančevová
Rubrika: Stáže, Práce | Doba čtení: 2 minuty

Štěpánka Huláková získala bakalářský titul z mediálních a genderových studií. Už při studiu na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity ale pokukovala po možnosti studia portugalského jazyka. Ten nakonec úspěšně zakončila diplomovou prací. Kromě lásky k portugalštině ji celým studiem provázela ještě druhá vášeň, a to pro dobrovolnictví.

portugalsko, portugalština, ISC, konzulát, stáž
portugalsko, portugalština, ISC, konzulát, stáž
Jaká byla vaše první zkušenost s dobrovolnictvím?
Poprvé jsem se s dobrovolnickou prací setkala na střední škole. Jezdila jsem do zahraničí s organizací INDEX-SDA. Navštívila jsem takto Velkou Británii, Belgii, Francii i Portugalsko. Poslední rok na střední škole jsem také vypomáhala v organizaci Motýlek. Docházela jsem na onkologické oddělení Dětské nemocnice v Brně a vymýšlela program pro děti, které se tam léčily.
 
Na vysoké škole jste se zapojila do studentského spolku ISC. Jaká to byla zkušenost?
Do ISC sem se zapojila hned v prvním ročníku na vysoké a byla to pro mě jedna z nejlepších zkušeností. Vyzkoušela jsem si pracovat v týmu, vymýšlela jsem pro studenty, kteří byli v Brně na Erasmu, zábavný program a nejrůznější aktivity. Vždycky mě bavilo mezinárodní dění, cestování i poznávání cizích kultur a přesně tohle mi ISC umožnilo. S jakou zajímavou organizací jste ještě během studia spolupracovala? Poslední rok na vysoké jsem pracovala na poloviční úvazek v Nadaci Partnerství. Byla to skvělá zkušenost do budoucna

Jaký vidíte smysl v dobrovolnictví?
Je to ten nejlepší způsob, jak někomu pomoct a zároveň se angažovat za dobrou věc. V roce 2013 jste v Portugalsku absolvovala pracovní stáž. Co jste tam dělala? Pracovala jsem pro jazzovou organizaci Jazz ao Centro Clube v Coimbře. Pořádali jsme koncerty, podílela jsem se na chodu organizace a učila se, jak to chodí v hudební branži. Byla to skvělá příležitost, jak uplatnit znalost portugalského jazyka.
 
Jak jste se dostala ke studiu portugalštiny? Přeci jen to není zrovna obvyklý jazyk.
Na Portugalský jazyk a literaturu jsem se přihlásila ve druhém ročníku na FSS. Chtěla jsem se naučit portugalsky a nechtěla jsem to zkoušet přes jazykovou školu. Toužila jsem po kompletních vědomostech z oblastí dějin, historie, literatury a kultury. Portugalštinu jsem brala jenom jako hobby. Ale nakonec se z vedlejšího studia stalo to hlavní, a já na portugalštině pokračovala i na magistrovi.
 
Jaká byla vaše první zkušenost s Portugalskem?
Poprvé jsem Portugalsko navštívila na vysoké a byla to velmi zajímavá zkušenost. Líbil se mi tamější styl života. Samotná země je velmi různorodá, každý region je specifický. A byla to nejbližší země, kde jsem mohla trénovat portugalštinu.
 
Máte nějaké sny nebo představy, kam dál vést život?
Momentálně přemýšlím, jestli žít v Česku nebo v zahraničí. Chtěla bych pracovat v oblasti kultury a uplatnit při tom i znalost portugalštiny. Nechci šplhat nikam na vrchol, chci jen dělat to, co by mě bavilo a uživilo.

Rady vždy připomínají klišé, proto raději řeknu, co se osvědčilo mně. Nezůstat stát na jednom místě a pozorně se rozhlížet kolem sebe.
Mgr. Štěpánka Huláková
stážistka
Velvyslanectví České republiky, Lisabon
www.mzv.cz/lisbon/cz

Fakulta sociálních studií MU v Brně
Mediální studia a žurnalistika, Genderová studia
Filozofická fakulta MU v Brně
Portugalský jazyk a literatura

Žije v Lisabonu.
Dobrovolnictví se aktivně věnuje 10 let.

Na podobné téma

Tipy na zvýšení pracovní produktivity I

Podnikatelka a studentka 2 fakult: Na prokrastinaci není čas

Stážistou v rámci originálního projektu EU

Recenzujte knihy pro iDnes.cz