Z operátora v call centru až k vedoucím pozicím

Není to ta nejoblíbenější práce, ale má svá pozitiva a dokáže člověka dobře vytrénovat na budoucí profesní i osobní život a možná ho dostat až na vedoucí pozici. Řeč je call centrech, jednou z častých možností přivýdělku při studiu.

Flexibilní pracovní doba, komunikační dovednosti a odolnost vůči stresu

Výuka se dá natlačit do 2–3 pracovních dní a někteří tento volný čas chtějí lépe využít, a proto si hledají nějakou brigádu nebo práci na zkrácený úvazek, která jim umožní práci dle jejich rozvrhu. Každopádně právě tato flexibilita je jednou z největších výhod práce v call centru.

Práce v call centru není oblíbená, je velmi psychicky náročná, často i ne příliš dobře placená. Jenže lidí s chutí do práce v call centrech ubývá a zaměstnavatelé na to musí reagovat, platové podmínky se zlepšují a často i brigádníci mají nějaký ten benefit navíc. „Důležitým kritériem je dobré platové ohodnocení,“ říká marketingová specialistka Proveonu, Dana Broersma a dodává: „snažíme se být přátelští a ochotní, aby se zaměstnancům u nás líbilo a do práce se těšili“. Například v call centru Proveon se navíc prochází důkladným školením v oblasti komunikačních dovedností, technik vyjednávání a učí se práci s lidmi. Tyto soft skills, které se díky práci v call centru naučíte, v profesním i osobním životě jako když najdete. A navíc díky jejich školení nepotřebujete mít ani předchozí praxi.

Možnost výběru mezi aktivní a pasivní linkou

Práce v call centru může být dvojího druhu. Aktivní linky jsou ty nejméně oblíbené, protože práce doposud spočívala ve vytáčení náhodných čísel a v nabízení a prodeji produktů třetích firem. „Se zavedením GDPR už to takto ale nefunguje. Nyní aktivní linky oslovují pouze lidi, kteří dali souhlas s tím, aby je call centrum kontaktovalo. Tento souhlas se získá různými způsoby, ale člověk vždy dopředu ví, že mu někdo bude volat,“ vysvětluje Dana Broersma z Proveonu. Lidé byli zvyklí na to, že se jedná o nějakou „otravnou nabídku hrnců nebo křesel“, a proto odpovědi byly spíš negativního rázu, nepřátelské a často i agresivní. Je ale třeba nejprve zjistit, jaký produkt call centrum nabízí. Dnes už mají call centra v nabídce například úrazové pojištění nebo další produkty, o které mají lidé opravdu zájem, jen nevědí, jak fungují. Operátor má veškeré informace o dané službě či produktu a ty pak předává zákazníkovi, tak jako v obchodě. Ve finále může být telefonní hovor příjemný a ke spokojenosti obou stran.

Pasivní linky fungují naopak, protože zákazníci volají s nějakým problémem a operátor mu pomáhá daný problém řešit. Zde se člověk naopak naučí rychle jednat a hledat řešení problému a zdokonaluje si komunikační dovednosti a schopnost vyjednávat. Ovládat CRM (Customer relationship management – řízení vztahů se zákazníky) je v každé firmě, která se orientuje na konečného zákazníka, velkým plusem.

Z operátora vedoucím

A tak práce v call centru není sice ze začátku procházka růžovým sadem, ale zaměstnavatelé to vědí, a proto se snaží svým zaměstnancům pomoci a vyjít vstříc, jak jen to jde. Odměnou za výdrž je ale zlepšení soft skills jako jsou komunikace, vyjednávání, odolnost vůči stresu apod., a v každém případě zkušenost k nezaplacení.Dana Broersma navíc dodává: „V Proveonu dáváme i studentům prostor na vedoucích pozicích. Mají možnost stát se vedoucími týmů, pomáhat při školeních a výběrových řízeních a do svého oboru po studiu pak již vstupují se zkušenostmi s vedením lidí.“ A tak není call centrum jako call centrum, je třeba zjistit si informace, reference apod. a nezanevřít na tyto pracovní nabídky.

Na podobné téma

Doučování zprostředkovávají i weby

Co má zájemce vědět o brigádě v McDonaldu

Správné lidi pomohou najít i otázky z matematiky

Au pair – ideální zkušenost pro budoucí pedagogy