/ROZHOVOR/ Existují lidé, kteří zemřou ve stejném městě, ve kterém se narodili a volání ciziny buďto neslyší, nebo slyšet nechtějí. Jiří Horák, absolvent Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity, určitě patří k tomu druhému typu lidí – cestování je provází celým životem a být delší dobu na jednom místě pro ně nepřipadá v úvahu.
Čím přesně se zabýváš?
Pracuji pro jednu českou firmu, která produkuje kogenerační jednotky, což je zařízení vyrábějící elektřinu a teplo spalováním nějakého plynného paliva. Naše jednotky dodáváme do hotelů, obchodních center a podobně. Já ve firmě pracuji na pozici zástupce ředitele čínského zastoupení. V Číně jsme pořád ještě docela malá firma, a tak mezi moji pracovní náplň patří takový mix funkcí podniku. Tedy sales, marketing, nákup a PR. Na všem společně spolupracujeme s mým nadřízeným a s čínskými kolegy.
Jaký byl proces po absolvování školy? Jak sis práci hledal?
Pracovat jsem začal hned tři dny po státnicích, tedy koncem ledna 2012. Při mém ročním výměnném pobytu na univerzitě v Pekingu jsem psal diplomovou práci na téma Vstup podniku na čínský trh. Při psaní práce jsem se snažil oslovit všechny české firmy, které mají v Číně nějaké trvalé obchodní zastoupení. Jedna firma mi poskytla data a dala podmínky pro napsání mé práce. Já jsem jim zase slíbil, že pro ně potom budu pracovat.
Byla u tebe cizina jasná volba?
Ano. Věřím, že práce v cizině je pro studenta bez pracovních zkušeností velmi dobrou volbou. Po roce a čtvrt práce v zahraničí můžu říct, že zkušenosti, které jsem získal za tuto poměrně krátkou dobu, bych v Česku získal opravdu jen velmi těžko.
Proč zrovna Čína?
Už od počátku mého studia jsem chtěl přes fakultu vyjet někam do zahraničí. Vždy mě lákalo poznávání nových a odlišných krajů, lidí a kultur. Neměl jsem v mysli žádné konkrétní místo kam vyjet, jen jsem chtěl mimo Evropu. Shodou okolností jsem se dostal na Taiwan, kde jsem začal s čínštinou a poznáváním asijské kultury. V Asii se mi moc líbilo, a proto jsem v pátém ročníku na tento kontinent vyjel znovu, tentokrát do Pekingu. A zbytek příběhu znáte. A proč zrovna Čína? Kvůli zkušenostem, které jsem nabral během předchozích dvou let života v Asii. Měl jsem již nějaké kontakty a známé, navíc Čína disponuje obrovským pracovním trhem a je zde spousta příležitostí.
Jaká jsou specifika práce v Číně?
Čína je jedna z nejspecifičtějších zemí na světě. Lidé zde mají jinou mentalitu a přemýšlejí o věcech úplně jinak, než jsme zvyklí ze západního světa. Panuje zde obrovská konkurence snad ve všech oblastech. Proto je potřeba osobních známostí a kontaktů pro uzavření jakékoliv dlouhodobější spolupráce mnohem výraznější než u nás. No a samozřejmě jazyk. Čínština je velmi náročná, bohužel ale moc Číňanů anglicky neumí.
Myslíš, že tě škola dostatečně připravila na trh práce?
Upřímně řečeno ne. Nebo jinak. Kdybych při mých studiích nevyjel do zahraničí, na trh práce bych asi připravený nebyl. Ale vzhledem k tomu, že mám díky studijním pobytům vzdělání ze tří škol, jsem získal docela znatelný náskok.
Co bys poradil čerstvým absolventům, kteří by také rádi měli práci snů jako ty?
Nejdůležitější je podle mě vyjet do zahraničí již během studia. Jen velmi těžko si dokážu představit, že by absolvent bez předchozí zkušenosti z ciziny bez problémů práci v zahraničí našel. Takže všem můžu doporučit: jeďte do zahraničí a zkuste si tam udělat co nejvíce kontaktů. Uvidíte, že se nějaká příležitost dříve či později objeví.