Za tebou – genetik s kamerou!

15. 5. 2015 | Martin Zelinka
Rubrika: Zaměstnání, Práce | Doba čtení: 2 minuty

Možná se vám stalo, že jste kolem Vyškova potkali partu skautů, kolem kterých pobíhal houf filmařů. Pokud byste se zeptali režiséra, co studoval, byli byste překvapení. Lukáš Pešák totiž na střední škole exceloval v biologii a vystudoval genetiku!

Lukáš Pešák, genetika, přírodovědecká fakulta
Lukáš Pešák, genetika, přírodovědecká fakulta

Volba oboru? Sázka na jistotu

Na budově vyškovského gymnázia je umístěna deska s nápisem: „Vědě a umění založeno 3. července L. P. 1901.“Autor výroku by byl zřejmě s absolventem gymnázia Lukášem, který se věnoval jednomu i druhému, spokojený.

„K přírodě jsem měl kladný vztah díky skautingu, proto mě bavilo ji zkoumat,“ říká Lukáš. „Další osobní motivací bylo, když můj děda, který pro mě byl velkým vzorem, dostal rakovinu. Touha pomoct v boji s touto nemocí mě taky nasměrovala ke genetice.“Byl to opět dědeček, kdo mu dal první kameru. Nevědomky tak vnukovi ukázal dva směry, které si mohl zvolit.

Na střední škole se na teoretické úrovni věnoval kmenovým buňkám či průtokové cytometrii. „Tím jsem objevil vědeckou prezentaci jako formu, za jejíž vrcholnou obdobu považuji film. Vlastně dělám vědu stále, jenom publikuju jinak než druzí.“Proč tedy nešel rovnou studovat film? „Zvolil jsem obor, který se mi zdál perspektivnější, tedy genetiku. Díky své vědecké činnosti jsem měl hodně kontaktů a na spoustě míst otevřené dveře. Věděl jsem, že nebudu začínat od nuly.“
 

Nechodit do kina? Radši nejíst!

Na přírodovědecké fakultě se už od prvního ročníku zapojil do práce v laboratoři. Vědecká rutina jej ale nenaplňovala. Během studia natočil několik kratších klipů a psal scénáře a náměty k filmům, zatím jen do šuplíku. Scénáře psal většinou anglicky, protože se učil podle amerických vzorů. V oboru molekulární biologie a genetika získal titul bakaláře, v navazujícím studiu ale nepokračoval. Co ho k tomu vedlo? „Už jsem věděl, co chci dělat a to byl film,“ říká.

Po škole začal pracovat jako výživový poradce. „Nechtěl jsem, aby mě živili rodiče. Zároveň jsem v té práci viděl potenciální námět na film. Zjistil jsem, že je to úplně šílená práce, rozhodně nikomu nedoporučuju. Proto jsem skončil.“ Stát se dobrovolně nezaměstnaným byl podle Lukáš mnohem těžší krok, než odejít ze školy. Chtěl ale dělat něco, čím by se přiblížil natáčení nebo psaní. Následující dva měsíce rozesílal životopisy, i několik desítek žádostí týdně. Ze všech stran přicházely zamítavé reakce. Následovalo těžké období, během kterého občas propadal beznaději. Přesto se ale nevzdával a zůstával filmu nablízku alespoň jako divák. „Kolikrát jsem raději vynechal večeři, abych měl na lístek do kina.“


Buď připraven!

Čím Lukáš trávil čas, když byl bez stálé práce? „Cítil jsem se trochu ztracený a rád jsem vzpomínal na dětství a zvlášť na své skautské období. O vyškovském skautském oddíle jsem proto natočil snímek Buď připraven na film!, který vychází z mých skautských deníků.“Ten byl jednou z prací, díky kterým se letos dostal do druhého kola přijímacího řízení na FAMU. „Nejcennější bylo, že jsem získal objektivní a odbornou kritiku toho, co píšu,“ upozorňuje Lukáš.

Pozici šitou na míru nakonec získal v univerzitním kině Scala, kde pracuje jako promítač. „Moje práce mě uživí a zároveň naplňuje. Co chtít víc,“ říká. Kromě práce v kině a psaní vyučuje na ZUŠ audiovizuální kroužek, kde za přispění jeho žáků vzniká námět na dětský film. „Vznikne tak film pro děti přímo ovlivněný tím, co sami chtějí vidět. Navíc možná vychovávám své budoucí kolegy,“ zamýšlí se Lukáš.

Studium genetiky využil ve scénářích o J. G. Mendelovi nebo genetickém výzkumu v období komunismu. A co plánuje Lukáš dál? „Píšu scénář o komikovi Andy Kaufmanovi. Jeho způsob vystupování a prezentace byl velmi blízký mému. Je pro mě velkou inspirací ve všech oblastech, proto mu chci vzdát hold scénářem o jeho fiktivním posledním vystoupení.“

„Nikdy není moc brzo na to s něčím začít“
Bc. Lukáš Pešák
Režisér, scénárista, promítač v kině Scala

Přírodovědecká fakulta MU
Molekulární biologie a genetika
Filozofická fakulta MU
Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury

Žije v Brně.

Na podobné téma

V call centru: Haló, haló, co se stalo? Prase kozu potrkalo

Švarcsystém III: V čem je výhodný, a v čem ne?

Google nebyl cílem, ale odrazovým můstkem

Z Brna až na portugalské velvyslanectví