Jako
vojenský analytik a publicista mám ke zbrojnímu průmyslu velmi blízko, a proto jsem se rozhodl podělit se o pár zkušeností. Možná pomohou rozptýlit některé omyly či mýty, které se tohoto sektoru týkají. Ponechávám stranou patetickou kritiku, že jde o „obchod se smrtí“ nebo že „vydělává na válkách“, a zaměřím se spíše na praktickou stránku věci, neboť práce v tomto oboru může rozhodně představovat vysoce zajímavou šanci.
Řada lidí stále vnímá vývoj a výrobu zbraní jako cosi tajemného, takřka „magického“, ačkoliv jde prostě „jen“ o jeden z průmyslových sektorů. Už řadu let se také prosazuje tzv. komplexní přístup k bezpečnosti, což znamená stále silnější spojování vojenských témat na straně jedné a policejních, hasičských či záchranářských záležitostí na straně druhé. To ostatně dokládá fakt, že společně se zbrojním veletrhem IDET probíhají v Brně i další dvě výstavy ISET a PYROS, jež se zaměřují hlavně na policejní a požární techniku.
Specifika zbrojního průmyslu
Dále platí, že celý vojenský a bezpečnostní sektor je těsně spojený s ryze civilním průmyslem. Většina zbrojovek má civilní divize, jelikož vojenská technika vždy „táhne“ vývoj špičkových technologií, které se poté pochopitelně uplatňují i na běžném trhu. Ale funguje to také naopak, protože v zájmu úspory a času vojáci často využívají tzv. technologie COTS (Commercial Off The Shelf, volně přeloženo „z komerčního regálu“), tedy něco, co je už prověřeno používáním mimo svět zelených či jinak zbarvených uniforem.
Zbrojní průmysl se proto dá často jen obtížně oddělit od toho strojírenského, elektronického či informačního. Pro absolventy technických oborů tak jde o hodně zajímavou šanci, jak uplatnit své vzdělání a pracovat s opravdu špičkovými technologiemi. Navíc tento sektor už z podstaty musí maximálně podporovat inovace a „přidanou hodnotu“, takže nabízí možnost i pro ty, kdo chtějí prorazit s nějakým vlastním originálním nápadem.
Šance pro všechny obory
To však samozřejmě neznamená, že absolventi jiných než špičkových technických oborů mají ve zbrojovkách dveře zavřené. Marketing, personalistika, ekonomie,
právo či jazyky, to vše se dá uplatnit. Zbrojovky potřebují inzerovat, vyjednávat a prodávat, neboť se pohybují ve velmi lukrativním, a proto i vysoce konkurenčním prostředí. Potřebují tedy průbojné a flexibilní lidi, kteří dokážou za svou firmu „kopat“ všemi silami.
Samozřejmě je třeba upozornit i na některá specifika tohoto oboru. Z jeho podstaty totiž plyne nejen podpora inovací, ale též sklony k utajování. Snaha zajistit náskok před konkurencí, resp. nepřítelem znamená nejen aplikaci pokročilých technologií, ale také jejich skrývání, takže pro zaměstnance platí hodně tvrdá pravidla ohledně bezpečnosti informací. Ten, kdo neumí udržet jazyk za zuby, se pro tento sektor asi příliš nehodí, jelikož „upovídanost“ by jej mohla dostat i do střetu se zákonem o utajovaných skutečnostech.
Každopádně ovšem platí, že zbrojní průmysl dnes po řadě let škrtů zažívá velkou expanzi, což se týká i českých firem. Řada z nich hledá zaměstnance a zajisté bude svůj zájem o absolventy zanedlouho prezentovat v Brně. IDET možná vyhlíží jen jako akce pro experty či obchodníky, ale ve skutečnosti představuje i možnost, jak se seznámit s perspektivním sektorem, v němž se právě nyní otevírá řada možností pro pracovní uplatnění.