Barcelona, Řím, Krakov nebo třeba Oslo. Míst, kam se dá vyjet na zahraniční studijní pobyt, je nespočet a studentů, kteří se každoročně pro tuto cestu rozhodnou, je obrovské množství. Proto poté, co jsem navštívila pár svých kamarádů v různých zemích světa, jsem se i já nadchla pro tuto možnost a rozhodla se zkusit své štěstí. Mojí zemí vyvolenou se stalo Holandsko, konkrétně město Maastricht.
Přihlášky se podávají většinou kolem ledna/února (zaleží na dané fakultě) na celý následující akademický rok, proto s rozhodnutím neotálejte. Pokud splňujete potřebné podmínky (občanství státu zapojeného do programu, zápis minimálně do druhého ročníku studia v době odjezdu atd.), nic vám nebrání účastnit se výběrového řízení. Poté, co se ocitnete mezi vybranými šťastlivci, nastává administrativní kolotoč mezi Centrem zahraničních studií, které koordinuje výjezdy studentů a veškeré další projekty studia a stáží v zahraničí, vaší domovskou katedrou (případně studijním oddělením) a zahraničním/studijním oddělením na hostitelské fakultě. V mém případě šlo o skoro každodenní e-mailový kontakt s Maastricht University, jelikož jejich novinka – on-line přihlašování ke studiu – nebyla takovým hitem, jak se očekávalo.
Pokud si však protrpíte tyto administrativní drobnosti (a vězte, že to opravdu není tak náročné), tak se můžete těšit na spoustu skvělých zážitků. Obecná představa, že na Erasmus si jedete jen užívat, platila v mém případě tak půl na půl. Opravdu na vás čeká množství mezinárodních akcí organizovaných různými studentskými organizacemi, společné večeře s dvaceti různými národnostmi a samozřejmě, pokud máte chuť a finance, tak i množství výletů za krásami dané země. Avšak hlavním cílem těchto projektů zůstává akademický přínos. Moje osobní zkušenost byla více než příjemná: praktičtější přístup ke studiu, osobnější přístup k jednotlivci a zajímavé předměty motivující mě dokonce až k úvaze o navazujícím studiu v zahraničí.
Kromě faktu, že se budete potýkat se studiem v cizím jazyce a pravděpodobně tak zlepšíte své jazykové dovednosti, vás určitě obohatí i samotný pobyt v cizí zemi. Mnozí z vás již plně samostatní jsou, ale popravdě, řešit v zahraničí a v cizím jazyce problémy s bankou, zdravotním pojištěním, trvalým pobytem či jakékoliv další komplikace, vás posunou zase o level výš. Ačkoliv se může zdát, že Erasmus nese image půlroční či roční dovolené, váš zaměstnavatel si pravděpodobně uvědomuje, že jste museli vynaložit úsilí, najít si veškeré informace, vše si administrativně vyřídit a že jste schopni samostatného působení prakticky kdekoliv na planetě, a to vám zajisté hraje do karet při zájmu o určitou pozici.
Důležitou ideou studijních pobytů v zahraničí je také poznání cizích kultur, národností a bourání předsudků a stereotypů. Z tohoto pohledu se zdá být program velice úspěšným. Kde jinde se vám poštěstí večeřet pohromadě s lidmi ze čtyř kontinentů a zjistit, že předsudky, které jste v sobě přechovávali, nejsou tak úplně pravdivé a všichni jsme si vlastně velmi podobní. Osobní obohacení, větší povědomí o světě kolem nás, změnu úhlu smýšlení, akademický přínos, ale i schopnost přežít za jakýchkoliv podmínek, to vše vám může semestr v zahraničí přinést, a to vše zužitkujete ve svém budoucím studiu či profesi, proto neváhejte a vyjeďte. Kdykoliv a kamkoliv.