Životopis

6. 3. 2015 | Julie Veselá
Rubrika: Kariérní základ, Rady | Doba čtení: 2 minuty

Životopis může rozhodnout o tom, zda uchazeč o zaměstnání dostane šanci předvést své kvality během pohovoru. Napsat správně životopis je tak absolutní nutností, pokud máte zájem na pracovním trhu skutečně uspět. Co do životopisu ale patří a co ne?

životopis, kariéra, CV, curriculum vitae, výběrové řízení, kariérní základ
životopis, kariéra, CV, curriculum vitae, výběrové řízení, kariérní základ
Životopis je prvním komunikačním prostředkem zájemce o zaměstnání s potenciálním zaměstnavatelem. Je to zlatá vizitka uchazeče o práci, kterou čas od času pustíte na pracovní trh, aby rychle a stručně informovali o tom, kdo jste a co umíte. A jelikož personalisté čtou mraky životopisů, musí být váš životopis napsaný tak, aby HR manažer věnoval svůj čas právě vám.
 

Co patří do životopisu?

Personalisté preferují strukturovaný životopis. Doby beletrie jsou dávno pryč a i když má uchazeč málo, nebo naopak mnoho zkušeností, musí se stručně, jasně a rychle umět prodat. Struktura moderního životopisu je na první pohled zcela jednoduchá: do oddílu základní údaje prozradím něco o sobě a hned pokračuji oddílem pracovní zkušenosti, o které zde kráčí především. Dále následují informace o vzdělání, úrovni cizích jazyků a práce na PC.

Máte-li zajímavý koníček, který chcete změnit v pracovní příležitost, můžete ho uvést jako samostatný oddíl, například grafické práce, ruční práce, kreativní práce apod. Standardem ovšem je doplnit strukturovaný životopis o foto. Ačkoliv se to může zdát nepodstatné, někomu i nevhodné, neboť jde zejména o pracovní zkušenosti, tak je to důležitý bod moderního životopisu.

Do životopisu patří:

základní osobní údaje (jméno, příjmení, telefonní číslo, email)
fotografie
pracovní zkušenosti
dosažené vzdělání
úroveň cizích jazyků a práce na PC
certifikáty

Co nepsat do životopisu?

Do základních údajů patří určitě jméno, příjmení, titul, telefonní číslo a emailový kontakt. Doplnit lze i místo bydliště nebo datum narození. Nicméně v rámci konkurence mezi uchazeči, není nutné tyto položky uvádět, protože v některých případech jsou zbytečnou překážkou, proč nečíst váš životopis dále. Nejdůležitější položkou jsou pracovní zkušenosti. Začíná se současnou pozicí a vypichují se důležité pracovní pozice z minulosti. Zaměstnavatele zajímá to, co děláte teď, co umíte a co je, nebo bylo, náplní vaší práce.
 

Jaké vzdělání do životopisu?

Do vzdělání stačí vypsat střední, popřípadě vysokou školu. Povinná školní docházka je povinná a netřeba zdůrazňovat nepodstatné věci. Neméně důležitou složkou životopisu jsou cizí jazyky. Dnes je nezbytné, aby uchazeč hovořil na komunikativní úrovni alespoň jedním cizím jazykem. Pokud nevlastníte certifikát, je dobré, vygooglit si míru znalosti, která se označuje pod slovem „komunikativně“ nebo „pokročile“.
 

 

Když absolvent hledá práci

Pokud jste brzkým absolventem nebo jste už přednáškárny opustili a hledáte své první opravdové zaměstnání, neměli byste svůj absolventský životopis podcenit. Dejte si záležet na uvedení všech činností, které by mohly souviset s pozicí, na kterou se hlásíte. V tomto případě může jít o dobrovolnické aktivity, různé stáže ale i kurzy či letní krátkodobé brigády.
Jak upravit životopis

Jak bylo výše zmíněno, životopis je vizitka o vás samotných, tak je potřeba, aby měl patřičnou úroveň. Text musí být bez gramatických chyb a musíte si zvolit, zda budete používat odrážky nebo kratší věty. Také typ písma by měl být jednotný. Pokud chcete něco třeba tučně zvýraznit, zvolený typ zvýraznění musí také zůstat jednotný. Doporučená délka strukturovaného životopisu jsou maximálně dvě strany.

Na podobné téma

Univerzita má vlastní personální agenturu

Good CV, good job?

Čte vůbec někdo zákoník práce?

Investice do akcie. Jak na to a vyplatí se mi to?