Každý má svůj životopis. Když vidím zajímavou nabídku práce, vezmu životopis a pošlu ho. Taky se vám stalo, že sice 100% odpovídáte profilu, který hledají, ale přesto se vám nikdo neozve? Důvodů může být několik. A jedním z nich je, že někdo jiný je zaujal díky originálnímu životopisu. A přitom je to tak jednoduché. Příště buďte vy tím, kdo oslní kreativním životopisem.
Canva? Co to je?
Canva je jednoduchá grafická aplikace, která funguje na webovém rozhraní. Pro lidi IT nepolíbenými to jednoduše znamená, že je to webová stránka, na které se po registraci dá vytvářet grafika. Canva je velmi intuitivní a každý se v ní snadno a rychle naučí pracovat. A tak si zde můžete snadno a rychle vytvořit například graficky přehledné CV, které vás odliší od ostatních.
Jak to funguje?
Na již zmíněné stránce www.canva.com se zaregistrujete. Registrace se dá udělat pomocí e-mailu nebo se „zaregistrujete“, což znamená spíš „přihlásíte“, přes váš facebookovský nebo googlovský účet. Registrace je v každém případě zdarma (placená verze je pro profesionálnější nebo firemní využívání a spolupráci v týmu na určitých projektech, ale pro běžné užívání vám stačí klasická neupgradovaná verze, která je zdarma).
Jakmile se přihlásíte do svého nového Canva účtu, můžete začít kouzlit. Na úvodní stránce jsou šablony, ze kterých si stačí vybrat. V našem případě chceme životopis. Jakmile vyberete kategorii životopis nebo do vyhledávacího okénka zadáte „cv“, otevře se vám nabídka životopisových šablon, ze kterých si můžete vybrat tu, která se vám nejvíc hodí nebo líbí. Některé šablony jsou zdarma, některé placené. Pak už stačí přepsat text, vložit vlastní fotku, případně upravit barvy a přidat nebo odstranit to, co se vám (ne)líbí a máte hotovo.
Svůj životopis si uložíte a pak jej můžete stáhnout ve formátu .jpg, .png nebo .pdf (jak ve standardní kvalitě, tak v tiskové kvalitě s možností ořezových značek). Pro CV doporučuji stahovat ve standardním PDF formátu.
Jenže život jde dál a údaje se mění
Editovat CV v Canvě je hrozně jednoduché. Vše, co máte uloženo, najdete na hlavní stránce v části Vlastní návrhy. Tam pak svůj životopis znovu otevřete a můžete upravovat dle libosti. Je to vážně jednoduché.
Jeden životopis několikrát jinak – i tak to jde
Práce v Canvě je spíš taková hra a zábava. Jakmile se do toho dostanete, zjistíte, že není nic snadnějšího. Proto si můžete například vytvořit několik životopisů – ten stejný v několika jazykových verzích, nebo ten stejný jen v jiné šabloně, nebo jeden klasický, druhý víc kreativní. Fantazii se meze nekladou. Pokud si již Canvu osaháte, můžete se třeba i oprostit od klasických šablon a vytvořit si něco vlastního a možná kreativnějšího.
Důležité: Canva je nástroj, který pracuje hlavně s angličtinou. Při tvorbě CV v češtině proto nezapomeňte zvolit písmo, které podporuje českou diakritiku. Naštěstí Canva nabízí přímo sekci „česká písma“. Dobrým typografickým testem je věta „Příšerně žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy“, která obsahuje všechna písmena s českou diakritikou (jen tu větu pak ze svého životopisu nezapomeňte vymazat).
TIPY na závěr:
- preferujte světlý podklad a tmavý text (personalisté si CV tisknou, na tmavém podkladu se světlým textem nebude nic vidět),
- volte čitelné písmo (žádné zdobné, se sklonem apod.)
- přemýšlejte nad vhodností fotografie (fotka z dovolené nebo selfie není to nejlepší)
- pište stručně, jasně a akorát (sáhodlouhé CV nikdo číst nebude, příliš krátké zase ničím neoslní)
- volte sladěné barvy a nekombinujte víc než 3 barvy (popř. odstíny)